Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАП напомня:

Още седмица за деклариране и плащане на данъците за второто тримесечие

Данъчна проверка. Снимката е илюстративна.
Снимка: БТА

На 31 юли изтича крайният срок, в който предприятията и самоосигуряващите се, които са изплатили доходи на физически лица извън трудов договор и са задължени да им удържат данък, трябва да подадат по електронен път декларация за второто тримесечие, припомни НАП. Това е и последният ден за внасяне на удържания данък към бюджета.

Най-бързо и лесно плащането се извършва чрез виртуален ПОС в портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП).

Физическите лица, които са получили доходи от наем и/или от друга стопанска дейност, изплатени през второто тримесечие, и сами са задължени да внасят авансов данък, също обявяват до 31 юли пред НАП дължимите от тях суми.  

В същия срок се декларират и окончателните данъци върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове и др., както и удържаните окончателни данъци върху доходите на чуждестранни физически лица у нас (например върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други).

Информация за декларирането и плащането на данъците можете да получите в сайта на приходната агенция - www.nra.bgили от Информационния център на НАП: 0700 18 700, според тарифата на съответния оператор.


По публикацията работи: Александра Маркарян


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" със сигнал за увеличение на банковите такси

Сигнал за рязко и необосновано увеличение на банкови такси в контекста на предстоящото въвеждане на еврото е подаден от общинския съветник от „Възраждане“ – Бургас Мариян Иванов. Според него таксите са закръглени към фиксирани стойности в евро, което е в разрез с принципите за честно и прозрачно преминаване към новата валута.  На 13 юни Иванов..

публикувано на 03.07.25 в 12:00

Кметът на Черноморец: Чакаме съдебна развръзка, за да построим общински паркинг

Туристическият сезон в Черноморец започна да се усеща, по-осезаем брой туристи вече се забелязват в града. В началото на юли в курорта има предимно български туристи.  „Може да се каже, че посрещането на Джулай морнинг  истински полага началото на активния летен сезон“, посочва кметът на града Росен Деспов. „Поради близостта на курорта до..

публикувано на 03.07.25 в 09:45
НАП в Бургас

НАП ще прави оценка на контролната си дейност

Националната агенция за приходите стартира проучване за оценка на контролната дейност на НАП. Съобщение с електронна препратка (линк) за попълване на анкетата ще бъде изпращано на дружества и физически лица, чиито проверки и/или ревизии са приключили през първото тримесечие на тази година. Проучването ще бъде провеждано периодично за всяко тримесечие...

публикувано на 02.07.25 в 12:30

Осигуриха допълнителни количества вода за поливни нужди в земеделието за юли

Дружеството „Напоителни системи“ ще осигури 10 млн. кубични метра вода повече за нуждите на земеделските производители през юли . Допълнителните количества бяха поискани от аграрния сектор и договорени на среща с тримата ресорни министри – на земеделието, на околната среда и на енергетиката. Инициативата за това бе на Българската аграрна..

обновено на 02.07.25 в 11:49
Слънчев бряг

Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга

Тече акция за цялостна проверка от Министерството на туризма на курортен комплекс Слънчев бряг. Съвместни екипи на Министерство на туризма, КЗП, Икономическа полиция, РЗИ, НАП и общината проверяват за цялостното предоставяне на туристическата услуга и спазване на всички наредби и закони. Междинни резултати от акцията ще бъдат предоставени днес по обед..

публикувано на 02.07.25 в 09:40
Снимката е илюстративна

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започна лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. Тази година служителите на НАП, заедно с представители на други институции ще следят и ще противодействат на опити за необосновано повишаване на цените на стоките и услугите. Основната цел..

публикувано на 01.07.25 в 18:30

Експерт прогнозира: Заплатите в ниската зона ще растат, до 15% тази година

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква да са 40 000 . Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници , в..

публикувано на 01.07.25 в 13:00