Повече от половин век песента „Бургаски вечери“ е музикална визитка на Георги Найденов. Времето я превръща и в химн на Бургас. На днешния 6 август се навършват 75 години от рождението на изпълнителя, когото свързваме с групите „Тоника“, „Домино“ и „Фамилия Тоника“.
"Моят съученик Иван Коларов, когато направихме нашата китарна група по образец на тогавашните "Бийтълс" и "Ролинг Стоунс", той беше първия, едва на 18 години, който каза-ако ние не създадем собствена наша музика, ние ще бъдем обикновени имитатори. И тогава той написа "Бургаски вечери"."
През 1969 година Георги Найденов става част от естрадния оркестър към Културния дом на транспорта, с ръководител легендарния Стефан Диомов. Там среща своята житейска половинка Ева Найденова, която разказа:
"Историята е такава-аз вече бях в "Тоника" като солистка може би повече от година при Диомов, точно тук, където е сега Автогара Юг, имаше репетиционни. Бях завършила 11 клас, годината 1 970, спомням си точната дата 23 септември. Диомов доведе Гого, Яким и Георги Белчев, китарист и ги представи като новото попълнение към "Тоника". 21.30-22 часа трябваше да си бъда вкъщи, имах вечерен час, баща ми ме чакаше на гарата.
Гого дойде да ме изпрати и ме целуна на гарата. Така ни тръгна и животът на път."
Следват стотици концерти, златни български песни, награди и голямата обич на публиката с "Тоника СВ". Милица Божинова се връща към най-ранните си спомени за Гого:
"Толкова работлив и ентусиазиран човек не съм виждала като него и разбира се, като Стефан Диомов. Гореше в работата си, грижеше се почти за всичко. След конкурса за "Тоника СВ", която отидохме на работа в ансамбъла, от старата "Тоника" бяха останали Гого и тенорът Иван Христов. След това остана само Гого като солист. Това, което ми направи впечатление е, че в него нямаше ревност или негативно отношение към младата група, а напротив държеше се много приятелски, много колегиално. За мен той не си е отишъл, аз имам толкова много спомени с него, както и всички мои колеги, така че продължава да си е един от нас!"
През 1981 г. Гого, Ева, Иван Христов, Красимир и Виолета Гюлмезови създават групата „Домино“, която 5 години по-късно печели II награда от конкурса "Кехлибареният славей" в Сопот, Полша. За този период музикалното семейство Гюлмезови казва:
"С него двамата бяхме основни мотори. Всяка сутрин рано бяхме в националното радио и чакахме да срещнем някой от авторите, някой от редакторите с една единствена идея да уредим запис на групата, да влезем в студио, за да можем да вървим напред в нашата музикална кариера."
"С "Домино" оставихме доста стойностни песни, музикантски издържани. "Един прозорец, който свети" беше първият запис на "Домино". Там пяхме, както се казва-на живот и смърт, всеки на границата на възможностите си като глас и се получи нещо наистина много хубаво. Друга песен е "Нощ над града" по музика на Тончо Русев и стихове на Петя Дубарова, също "Моя любов" на Стефан Димитров."
През 1994 г. по-голямата част от вокалистите от „Тоника“, „Домино“ и „Тоника СВ“ се събират, за да направят сборната формация „Фамилия Тоника“, която отново жъне огромен успех.
"Бях 4 или 5 клас, когато си купих тяхната първа плоча. Живеех в Сливен. Една антикварна книжарница имаше, където продаваха плочи. Майка ми ми беше дала пари да си купя обувки, но аз си взех плочата. Ходих си със старите обувки, но живота ми беше песен! Още първите им песни влязоха в сърцето ми. Винаги съм имала респект към тях, после това се трансформира в приятелство, голяма благодарност. Гого беше от рядката порода благородници, усмихнати и работливи хора, почтен. Носеше много добро в себе си и когато той си отиде, си отиде много добро от тоя свят!"
През 2011 г. Георги Найденов е обявен за почетен гражданин на Бургас за изключителните му постижения в музикалното изкуство, и за приноса му за издигане авторитета на българската култура и на Бургас на национално и международно ниво.
И посланието на Георги Найденов:
"Обичайте българската песен! Търсете хубава българска песен, онази песен, която ще ви дари с усмивка и ще ви създаде положителни емоции. Търсете онази песен, която ще ви зареди за целия ден, а може би ще ви даде смисъл на живота и през следващите години!"
Парти под открито небе ще събере на една сцена петима български DJ-и – SILVER BG, Milen, DIMO (BG), Vasko C и DJ Burlak. Събитието ще се проведе на 20 август на Морска гара – Бургас. Артистите ще представят сетове в различни направления на електронната музика – от хаус и прогресив до клубни ритми с международно звучене. Организаторите уточняват, че..
В Галерия „Богориди“ се открива изложбата „Живопис – смесена техника“ на художника Стефан Георгиев. Началото е днес от 18:00 ч., по информация на организаторите. Стефан Георгиев е роден на 24 юни 1954 г. във Велико Търново. Завършва Художественото училище в Казанлък и специалност „Изобразително изкуство“ във Великотърновския университет „Св. св...
Музикалната поема „Стабат матер“ на италианския композитор Луиджи Бокерини ще прозвучи тази вечер в зала „Петя Дубарова“ на културен център „Морско казино“ в Бургас. Концертът започва в 18:30 ч., а входът е свободен. Сопраното Жанета Стегарева и тенор-алтино Андрей Наденов ще изпълнят творбата от 13 век, в която се разкриват мъките на Дева Мария пред..
Бургас е поредната спирка в турнето на Невена Цонева и Баш Бенд, озаглавено "ЗАЕДНО". Концертът е утре вечер в Дома на нефтохимика. На живо публиката ще може да чуе песните от албума ни "Тук сме", който излезе през тази година, съобщи изпълнителката: „Проектът създадохме с много любов и вдъхновение. По време на концерта..
Международна фотографска изложба „Националното облекло: извор на гордост и наследство“ ще бъде открита на 4 септември от 17:00 ч. в Историческата експозиция на Регионалния исторически музей – Бургас на ул. „Лермонтов“ 31. В експозицията са включени фотографии на традиционни носии от 17 страни. Сред тях са четири изображения на български народни..
Произведения на едни от най-значимите американски и световни артисти на 20-ти и 21-ви век гостуват в Бургас. Морският град е домакин на международната изложба „American Art“, организирана от софийската галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5. Експозицията включва знакови имена с влияние в поп арта, абстрактния експресионизъм и концептуалното..
Рок легендите от група „Сигнал“ се качват на сцената на Амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 21 август от 21:00 ч. Публиката ще чуе вечните „Да те жадувам“, „Липсваш ми“, „Сляп ден“ и „Зелени сигнали“. На сцената ще излязат Йордан Караджов, Владимир Захариев, Жоро Янакиев и Сашо Мариновски, готови да превърнат вечерта в истински празник за..
Класически концерт на пиано и китара с участието на Биляна Динкова и Мартин Николов ще се състои на 25 август от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“ на..
Галерия “Vivacom Art Hall Oborishte 5” и Община Бургас представят тематична изложба “American Art” (Американско Изкуство) с творби, илюстриращи..