Паметна плоча, която напомня за нейното участие в националноосвободителното ни движение, има вече в село Момина църква. Инициатор за поставянето й е Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас. Идеята е реализирана с дарителски средства.
Мария Тенишева – Тенишка има 4-ма сина и една дъщеря. И петте й деца участват в българското националноосвободително движение. Когато започва създаването на революционни комитети в Странджа, Мария Тенишева заедно с децата си се отдава на родолюбивото дело, разказа Стоя Янчева - председател на Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас и инициатор за поставянето на възпоменателната плоча:
„Тя е тази, която помага за подготовката на въстанието, носи писма, помага на четниците. Посещава ги в затворите, носи им храна и лекарства. Нейният син Коста Тенишев е подвойвода в четата на Яко Стоянов. Тя е била жена героиня, всеотдайна майка и горда българка! Заслужава да бъде запомнена и позната на поколенията!“
За Мария Тенишева не се знае толкова много и не е така популярна както други героини от нашето революционно движение, но в действителност тя е била отдадена на организацията на въстанието и можем само да се възхищаваме на нейната сила, каза главният уредник в историческия музей Иванка Делева:
„ Мария е родена в Лозенград. Когато е била малка турците убиват баща й през очите й и тогава в нея се заражда това желание да направи всичко възможно това да не се повтаря за нейното семейство. В къщичката им винаги е била на разположение за подготвящото се въстание. Тя е била много изобретателна в куриерската си дейност. Константин Петканов говори за нея, защото я е познавал – била е силна, строга жена, леко прегърбена, говорила е гръцки и турски, вдъхвала е респект както сред българи, така и сред турци.“
След разгрома на въстанието Мария Тенишева и три от децата й, заедно с хиляди други бежанци преминават в България, семейството й се установява в село Момина църква. След известно време Мария, заедно със сина си Тодор и дъщеря си Рада, се преселва в Бургас, където живее до края на дните си.
Възпоменателната плоча за Мария Тенишева е в центъра на село Момина църква. При откриването й са присъствали и родственици трето поколение д-р Петър Тенишев от Пловдив и Катя Златева – Тенишева по майчина линия от Несебър. За реализирането на идеята са помогнали от Община Средец и много дарители.
повече може да чуете в звуковия файл:По-висок от догодина ще бъде данъкът върху недвижимите имоти в Ямбол. И за жилищните и фирмените имоти съветниците решиха той да 2,5 промила, повишава се и таксата за битовите отпадъци. В продължение на 12 години данък сгради в Ямбол беше 1,98 на хиляда върху данъчната оценка за гражданите, но в момента се налага увеличение, тъй като държавата не..
Ремонтите на водопроводната мрежа ще са основен приоритет за Община Болярово през 2025 година, съобщи кметът ѝ Христо Христов в навечерието на настъпването ѝ. Подготвяме сериозни проекти във водната сфера , тъй като тази година видяхме, че в цялата страна има много проблеми с безводието , каза той и допълни, че натам се насочват..
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас влезе в списъка на изследователските висши училища. Такъв статут досега имаха 10 университета в България. Днес Министерският съвет присъедини още два. Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите..
Като манипулативни определя Агенцията по храните твърденията, че има разпространените на чума по дребни преживни животни в стопанството в с. Сигмен. Оттам настояват, че пробите за ШАП, шарка по овцете и козите и чума по дребни преживни животни, взети от стопанството са отрицателни . Животните са изследвани и за клостридиум, пастьорелоза и листериоза..
Община Бургас има готовност за укрепи свлачището на велоалеята към Сарафово, която пропадна през юли 2022 година. Приключва процедурата по безвъзмездното прехвърляне на имота на общината. За периода обаче свлачищната зона се е увеличила три пъти. До следващото лято пропадналата алеята между Бургас и Сарафово трябва да бъде укрепена..
От 1 януари 2025 г., Зоопарк – Айтос въвежда автоматичен контрол за достъп до клетките на екзотичните си обитатели. На входа на Зоопарка има указателни табели за новите правила за достъп. На новия POS терминал е указана стойността на билета, който трябва да се закупи. На влизане, билетът се маркира на четеца на новомонтираната турникетна..
Обновяването на ВиК инфраструктурата в община Малко Търново е сред реализираните проекти през тази година. 2024 бе доста интензивна за нас, коментира кметът Илиян Янчев. Той съобщи, че вече е приключила цялостната подмяна на водопроводите в село Звездец, което е едно от най-големите населени места, както и в Младежко. Предстои работа по..
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас влезе в списъка на изследователските висши училища. Такъв статут досега имаха 10 университета в България...
120 души се включиха в почистването на два плажа - Аркутино и Ахтопол, съобщи един от организаторите Никола Бобчев. Общо събраните отпадъци в двудневната..
Министерският съвет ще проведе последното за тази година заседание. Очаква се да бъдат отпуснати обещаните 2 милиона лева в подкрепа на домакинства,..