Близо 200 ученици от целия свят ще дойдат в Бургас за първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която ще се проведе от 10-и до 15 август. Българските отбори са два, а в тях има и бургаски ученици - каза в интервю за БНР Бургас Елена Маринова - един от петимата български създатели на олимпиадата.
"Отборите, които идват, са 44, 45. Те идват от шест континента, тоест наистина имаме от цял свят отбори. Имаме ученици от цялата страна, включително и от Бургас. Очакванията ни, разбира се, са да вземат медали, да се представят достойно и да се гордеем с тях", каза Маринова.
Олимпиадата ще има научна част с фокус върху компютърното зрение, машинното обучение и NLP (Обработка на естествен език) и практическа, в рамките на която учениците ще получат задачи, свързани с използване на инструменти от изкуствения интелект. Те ще включват създаване на видеа, на музика, на изображения - даде пример Маринова, която работи от дълго време с отборите ни по информатика и е съосновател на Младежката европейска олимпиада по информатика.
"Не мога да издам точно какво ще включва задачата, но след олимпиадата ще ги покажем и всеки ще може да се опита да направи същото нещо сам", обеща тя.
В журито, което ще оценява състезателите, са включени хора от университети от цял свят, от САЩ, Германия, Дания, Обединени арабски емирства и, разбира се, България.
Подборът на участниците за международните олимпиади обичайно се прави на база училищни, след това - общински, областни и национални кръгове. Призьорите от тях намират място в международните състезания. Изкуственият интелект обаче не е предмет, който се изучава в училище и какви да са критериите за отсяването на участниците ни е бил един от трудните въпроси пред българските създатели на олимпиадата. В някои азиатски държави има състезания по изкуствен интелект на училищно ниво, но това са по-скоро изключения.
"Има и изключително малко школи, в които се учи (изкуствен интелект - бел. ред.) и, всъщност, тази първа година ни беше доста трудно как да сформираме екипите, какви да бъдат правилата. Затова в България сме използвали състезанията по математика, лингвистика и информатика, за да можем да направим селекцията и да сформираме нещо, което в крайна сметка се оказа мултидисциплинарен отбор", обясни Маринова.
За разлика от всички други международни ученически олимпиади по науки, българската по изкуствен интелект ще е отборна, а не индивидуална.
"Тоест в другите, въпреки че има отбор на България и всички останали държави, децата се състезават индивидуално и класирането е индивидуално, докато тук работата е изцяло групова. Те заедно ще решават задачите, дори ще разполагат с един или два лаптопа на отбор и ще мислят целият отбор едновременно по решенията", обясни Маринова.
Обичайно високите постижения на международна олимпиада отварят пътя на призьорите към прием без изпит в престижни училища, както и към най-добрите университети по света. Маринова е уверена, че това ще се случи и сега, но за нея реално по-голямата полза за участниците ще е друга.
"Това са много, много умни, много способни деца и съм сигурна, че дори и без олимпиада, те ще отидат в университетите, в които желаят. Но олимпиадата им дава още една възможност да се срещнат с хора от цял свят. Това е и културен обмен, и създаване на връзки и приятелства, които остават за цял живот. и със сигурност ще се срещат по-нататък, когато развиват кариерата си. А за нас остава огромната гордост, че петима българи сме създали тази олимпиада и първото ѝ издание е в България. Това остава в историята, и то остава в историята с рекорден брой участващи държави и отбори. Никога не е имало първа олимпиада с толкова голям интерес. Обикновено олимпиадите във времето са имали 10-има и дори по-малко участници в първото си издание", казва тя.
Идеята
"От него започна, от един разговор миналото лято, когато той каза: "Хора, защо да не направим една олимпиада по изкуствен интелект" - разказа Иванова. - Някак си кликнаха нещата, чу се едно „Щрак!“, направихме олимпиадата и казахме: „Действаме!“.
Първоначално Велинов си представял, че ще дойдат 10-ина отбора, даже резервирали хотел за толкова и се наложила спешна смяна на локацията. "След това рязко всичко избухна. Оказа се, че интересът е много голям", сподели Елена Маринова.
Екипът получил и много бързо голяма подкрепа от Министерството на образованието, а веднага след това – и от Община Бургас, "която е домакин и е един прекрасен, развиващ се град, който е домакин на толкова много младежки събития напоследък. Те веднага прегърнаха идеята".
Тази събота участниците в първата в света Международна олимпиада по изкуствен интелект и нейните гости ще минат по червен килим под съпровода на Бургаския духов оркестър за откриването ѝ, което ще се проведе пред Драматичен театър "Адриана Будевска".
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..