Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ увеличи предлаганите от него магистърски програми от 10 на 22 в рамките на година. Кандидатстването за тях за предстоящата академична 2024-2025 година тече, а документи може да се подават до края на септември – съобщи директорът на филиала проф. д-р Теодор Седларски в интервю за БНР Бургас.
„Тази година ги увеличаваме на 22, което е значително повече, отколкото миналата година предлагахме. Включиха се няколко факултета, които миналата година не бяха се решили. Това са Геолого-географският факултет, Историческият факултет, Факултетът по педагогика и Факултетът за науки за образованието и изкуствата, които предлагат музикалното направление, и Богословският факултет“.
Сред програмите във филиала са „Регионално развитие и управление“, „Регионална сигурност“, „Управление на човешките ресурси“ и други – в областта на науките за земята. Филиалът предлага още „Образователен мениджмънт“, „Мениджмънт на услуги и организация за неформално образование“. В списъка са още „Античност и средновековие“, „Модерна България: държава и общество (края на XIX– началото на XXI век)“, „Музеология“ и „Дигитална хуманитаристика“ (на английски език).
Пълен списък може да видите ТУК.
Откриването на филиала миналата година поднася изненада на ръководството и преподавателите: интересът към двете богословски специалности е огромен и това провокира откриването на още една. И така, освен досегашните „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, от предстоящата година се добавя новата „Православно богословие“.
„Резултата, който постигнахме в приема в направление „Богословие“, всъщност ни изненада много. Оказа се, че в Бургас има голям интерес. Множество високообразовани, работещи хора с кариери, някои от тях – с кариера в научната област, академична - се записаха в двете програми. Новата програма тази година е „Православно богословие“.
Желанието за публични лекции, за представяне на книги в тази област е много голямо. Всъщност Бургас се показва като една силна втора база на Богословския факултет“, отбеляза проф. Седларски.
Студентите
Първата година надминава очакванията и по отношение на студентите. Тогава например бакалавърската специалност "Музикални медийни технологии и тонрежисура" запълва всичките си бройки не само за държавна поръчка, има и много хора, които я записват в платената форма на обучение.
"Тази година очакваме също толкова голям интерес. Започват пак да се пълнят програмите. Имаме – което е много интересно – студенти не само от Бургас, има вече записани студенти за есента от Пловдив, от София, от Стара Загора, което е една от големите мои идеи – филиалът, освен основната си мисия – да позволи на хората от Бургас да получат образование на национално равнище и качество на Софийския университет, да привлече хора от други места в страната, които да дойдат в Бургас, използвайки повода хем да получат диплома от Софийския университет, хем да бъдат четири, пет или повече години на морето - отбеляза проф. Седларски. - Това ще доведе до създаване на общност на млади хора от различни места в страната. Надявам се в бъдеще – и от чужбина, защото примерно "Дигитална хуманитаристика" я предлагаме на английски език и идеята е да се предлагат все повече програми на чужди езици следващите години, така че да привличаме и международни студенти."
Срокове
Кандидат-магистърската кампания вече тече. До края на септември кандидат-магистрите могат да подават документи в офиса на филиала, който се намира на гърба на сградата на НКХ.
"Освен в каналите ни в социалните мрежи, където можете да ни намерите, ви очакваме и на място, и по телефона. Екипът ни полага всички усилия това да става максимално удобно за бургаските студенти, да не им се налага да са ангажирани със софийската администрация по възможност", увери професорът.
Такси
Таксите се определят за всяка отделна програма.
"Например за богословските програми държавна поръчка таксата е нула лева, за платеното е от порядъка на 400 лева на семестър - даде пример проф. Седларски. - По-високи са таксите в направление „Музика“, където и разходите за обучение са по-големи. Те варират от няколкостотин лева на семестър до вече по-големи суми за платеното обучение. Но броят на кандидатите показва, че напълно си заслужават такива такси, защото после очакваните доходи от упражняването на такива професии са и много по-високи."
Интервюто с проф. Седларски може да чуете в прикачения звуков файл.
Един различен училищен празник. Така се нарича инициативата на ОУ „Васил Априлов“ в Бургас по повод 66-годишнината от създаването на образователната институция. Организаторите са младежите от ученическия съвет. Родители, учители и деца ще се включат в празника, който ще се проведе утре, 25 април, от 9 часа и ще продължи през целия ден...
Директорът на Търговската гимназия в Бургас и дългогодишен общественик Павел Чепов бе отличен в категорията „Учител или училище“ в рамките на националната инициатива „Рицар на книгата“, организирана от Асоциация „Българска книга“. Церемонията се състоя в литературен клуб „Перото“ в София по повод Международния ден на книгата и авторското право...
Проектът CARBOAEROSOL, ръководен от доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), с партньорството на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ , бе награден днес от председателя на ИС на Фонд “ Научни изследвания “, като проект с изключително висока научна стойност и реализация. Целта му бе да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се отличи по време на тестовото състезание с водородно задвижвани автомобили Hydrogen Grand Prix, което се проведе в София. Надпреварата е част от подготовката за националния финал, който ще се състои в Бургас на 31 май. Състезанието цели да насърчи интереса на младежите към иновативни и..
По-добри условията на труд и заплащане в учебните заведения са договорени в анекса на Колективния трудов договор в сферата на образованието, който бе подписан от кмета Димитър Николов и представители на учителските синдикати в Бургас, съобщават от общината. Според новия документ индивидуалните основни работни заплати на педагогическите..
Около 400 са децата, които посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“ в ж.к. „Меден рудник“ . Това посочи отец Емилиан, свещеник в църковния комплекс, който е единственият по рода си в страната. Защо на децата е нужна подготовка по „Вероизповедание“? По какъв начин става тяхното обучение? „Към всеки..
2 и 5 май са обявени за неучебни дни в училищата на територията на град Поморие със заповед на кмета Иван Алексиев. Така с официалните празници около Гергьовден почивните дни за учениците ще бъдат шест – от 1 до 6 май включително. В учебните заведения в града – ОУ „Христо Ботев“, СУ „Иван Вазов“ и ПГТ „Алеко Константинов“ – занятията ще бъдат подновени..
Директорът на Търговската гимназия в Бургас и дългогодишен общественик Павел Чепов бе отличен в категорията „Учител или училище“ в рамките на националната..
Проектът CARBOAEROSOL, ръководен от доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), с партньорството на Бургаския..
По-добри условията на труд и заплащане в учебните заведения са договорени в анекса на Колективния трудов договор в сферата на образованието, който бе..