Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават мащабните проучвания на тракийския комплекс Бегликташ

Снимка: www.museumprimorsko.bg

Добре дошли в Приморско – едно от най-обичаните и посещаваните курортни градчета по българското Черноморие, място, където много българи избират да прекарат лятната си ваканция. Заливите там са идеални за слънчеви бани още от началото на лятото и чак до късно през есента. Характерният фин пясък и плитка вода по плажовете правят мястото привлекателно и за много гости, предимно от европейски държави. Почивката в Приморско обещава да бъде запомняща се и заради разходката с лодка, която се предлага в близката река Ропотамо. 

Река Ропотамо

Мястото те кара да се потопиш в един девствен свят от лонгозни гори, пясъчни дюни и блатни цветя, а в същото време над морския пейзаж се извисяват  върховете на близката Странджа планина. Въпреки големите инвеститорски апетити през последните години в Приморско, околностите изглеждат като застинали във вида, в който са изглеждали стотици, дори хиляди години.

Районът е осеян с много на брой тайнствени места, които са истинско предизвикателство за археолозите. Тук се намира един от най-добре запазените мегалитни комплекси от времето на първите заселници в земите около Черно море. Тракийското светилище Бегликташ се намира на 5 км от гр. Приморско и е само една от интересните забележителности в района. В околността могат да се видят и множество добре запазени долмени, свързани с погребалните ритуали на тракийските племена. Всъщност тези гробнициса от ранната желязна епоха  (IX – VIII в. пр.Хр.), а мегалитите на Бегликташ са поне с 6 столетия по-стари: предполага се, че те са от бронзовата епоха.

"Важното е, че всички тези находки, които могат да се видят и сега,  свидетелстват за изключителна концентрация на живота по нашите земи във времето, когато са били правени долмените" – казва Даниел Пантов, директор на Историческия музей в Приморско. Той споделя и важната новина, че съвсем скоро, още тази есен, в района на Приморско започват първите по-мащабни археологически проучвания. Очакванията на учените са големи, тъй като до момента никой не е предприемал мащабни разкопки на обекти от мегалитния комплекс.

"Миналата година правихме много интересни изчисления на базата на това, как са ситуирани самите камъни – мегалитите. Така се получиха много интересни и точни реперни точки, които показват, че мястото е използвано като обсерватория" – казва Даниел Пантов и продължава:

"За съжаление много малко се знае за това тракийско светилище. Проучвания са правени в началото на XXI в., но те са съвсем повърхностни. Почиствани са каменните улеи, но не са правени специални археологически проучвания. Трябва да се проникне в дълбочина, да се установят културните пластове, да се види откога започва неговото функциониране. Въобще предстоят много интересни неща след като в Бегликташ  стъпят археолозите. Целта ще е да разберем каква е функцията на мястото. Знаем, че е светилище от предходни проучвания, знаем ориентировъчна датировка – късна бронзова епоха, т.е. около XV в. пр.Хр. и значи, че като светилище функционира малко след първите векове от н.е. Имаме някакъв ориентир, но той не е точен и не е базиран на археологически находки. Ако започнем системни проучвания, ние ще проучваме сектори, в които попадат сгради с култово предназначение" – казва още Даниел Пантов.

Базилика „Св. Параскева“

Историческият музей в Приморско, долменът Змейова къща, заливът Маслен нос, останките от базиликата "Св. Параскева" са само част от местата, които привличат вниманието, особено на посетители с отношение към културния туризъм. И понеже в музея на Приморско са изложени единствените керамични фрагменти, откривани между процепите на камъните в Бегликташ, се налага посещение на самото място. Попаднал в планината, сред мистичния свят на мегалитите, във въображението на човек оживява картината с ритуали на тракийското светилище.

Маслен нос

В Бегликташ човек може да се докосне до древен олтар за жертвоприношения, да види отпечатък от стъпката на Богинята майка, да приседне в трона на шаманите и да надникне през каменен процеп, който пък е позволявал на хората да виждат по-ясно обектите на небосвода. Всичко в Бегликташ изглежда подредено според познанията и вярванията на предците ни, но човек няма как да не се запита – коя е силата, донесла и подредила всички камъни по този начин? Някои въпроси не намират отговор, но на любопитните посетители помага разказът на екскурзоводите, които тук водят беседи на български, английски, руски, френски и др. езици. 

Какво е усещането да си всеки ден през лятото тук, на Бегликташ – питаме младия гид Елена Павлова: 

"Тук е било специално място, на което хората са идвали в определени дни от годината и когато е имало повод, за да се молят на своите божества. Вследствие на съвременни опити е установено, че тук магнитното поле е по-високо от нормалното, затова усещането е, че на това място има силна енергия. Дори се говори, че хеликоптерите и самолетите от близката военна база избягват да летят над Бегликташ, защото радарите им дават отклонения. Има различни истории, които са свързани с това място. Например млади жени, които по една или друга причина не са могли да имат деца, идват тук и застават боси върху стъпката на Богинята майка. Оказва се, че след неколкократни посещения и повтаряне на този ритуал след време те се връщат тук и то с дете на ръце."



Снимки: museumprimorsko.bg, Facebook /Бегликташ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синята зона влиза в сила в Поморие от 16 юни

Юридическите казуси относно платеното преференциално паркиране в Поморие са приключили в полза на общината. Така новите промени в Наредба № 23 са вече в сила, съобщи кметът Иван Алексиев. Информация за паркоместата  и разпределението им започва от 16 юни, обясни кметът Иван Алексиев днес по време на изявление в YouTube канала си: "Надявам се..

публикувано на 11.06.25 в 18:13
Румен Драганов

Турист №1 на България е българският турист, чакаме ръст и на чужди летовници

Ръст на чуждите летовници у нас и над 25 млн. пътувания на българи в България очакваме у нас по данни на Института за анализи и прогнози в туризма. В интервю за БНР Бургас председателят му проф. Румен Драганов посочи, че въвеждането на еврото няма да доведе до затруднения в бранша. "Турист №1 на България е българският турист. Тази година..

обновено на 11.06.25 в 14:14
„Зажънване“, архив

Утре започва жътвената кампания в община Тунджа

В масивите на село Търнава, община Тунджа, ще се проведе утре (12 юни) официалното откриване на тазгодишната жътвена кампания с традиционния обичай „Зажънване“.  Началото ще бъде дадено в 11 часа.  Организатори на събитието са община Тунджа и  „Пеликан Агро“.

публикувано на 11.06.25 в 09:30

Над 15 млрд. лева икономически ефект от дейността на модерната търговия през 2024 година

Съвкупният ефект от компаниите в сферата на модерната търговия в България е достигнал 15,5 млрд. лева за икономиката през 2024 година. Това сочат данни от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за ролята и социално-икономическия принос на сектора в страната. То е направено по искане на Сдружението за модерна търговия (СМТ)...

публикувано на 10.06.25 в 08:15
Централен плаж Созопол

Между 7 и 10 лева ще струва сянката по плажовете тази година

Между 7 и 10 лева ще са цените за чадърите и шезлонгите и тази година по плажовете в Созопол и Слънчев бряг, каза концесионерът Кирил Спасов. Причината за фиксираните суми са сключените договори с държавата: „Независимо от това на доста плажове са сменени чадърите и шезлонгите с чисто нови. По договори ние не можем да променяме цената, което..

публикувано на 09.06.25 в 14:05

Созопол ще бъде домакин на форум за здравния, бизнес и развлекателен туризъм

В Созопол предстои да се проведе дискусионен форум  „Бранд България и район Южно Черноморие – Слънчевото здраве“, с технологично дрон шоу.  Събитието ще бъде на 13 юни  от 11:00 до 13:00 ч. Акцентът ще бъде върху здравния, бизнес и развлекателния туризъм, в контекста на устойчивото гостоприемство през четирите сезона.  Форумът се организира от Община..

публикувано на 09.06.25 в 12:47

Созопол с очаквания за силен сезон и с признание за климатичен курорт

Сезонът в Созопол бе официално открит през уикенда. Очаква се той да е по-силен от миналогодишния. На събитието на централния плаж, което събра множество граждани и туристи, присъстваха областният управител Владимир Крумов, председателят на икономическата комисия в НС инж. Петър Кънев, народни представители от ГЕРБ и общественици. На..

публикувано на 09.06.25 в 08:10