Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път в България се излюпиха розови фламинги

Розови фламинги в Атанасовското езеро.
Снимка: БТА

За първи път в България орнитолози наблюдаваха три излюпени у нас бебета розови фламинги в бургаското Атанасовско езеро.

„Става въпрос за първия случай на гнездене на розовото фламинго въобще в България – каза д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците пред БНР Бургас. - До преди 15-ина години розовото фламинго беше един много рядък гост, който се появяваше на 10-ина, 15-години веднъж - по една, две птици на някое място и толкова. От около 8 години насам този вид птици се появи постоянно, през цялата година, и то в доста голям брой – почти 4000 индивида в Атанасовското езеро и съседните бургаски водоеми – защитената местност Пода, Поморийското езеро, Бургаското езеро.
След като около 8 години, така да се каже, „опипваше терена“, тази година за първи път наблюдавахме излюпени три малки в колония в самото Атанасовско езеро. Колонията представлява място, където много птици си правят гнезда на сравнително малка площ. Точно такова място се оказа Атанасовското езеро и това е първият случай на размножаване на фламингото в България.“
Птиците са се излюпили в началото на юни, а специалистите са ги наблюдавали на 16-и същия месец, когато са били на около 10 дена до две седмици, но са запазили това в тайна, за да не бъдат безпокоени от човешко присъствие, което би могло да ги застраши. 

Бебетата фламинги се излюпват малко по-големи от юмрук и когато са били наблюдавани от специалистите, вече са имали големината на не много едра кокошка. Въпреки името си, те не са розови
"Розови са само възрастните птици, и то не всички. Розовият цвят на оперението при тях се добива, от една страна, от храната им – това са едни специални рачета, които живеят в свръхсолени води, в солниците, така наречената Artemia salina. От друга страна, розовият цвят се поражда и от храненето на фламингите с едни особени червени водорасли. Така че някои индивиди са наистина розови, които са си намерили такава храна, но други, които са се хранили с други безгръбначни и с растителна храна, защото и с растителна храна се храни фламингото, те са по-бели. А младите са си направо кафяви. Те първите няколко години остават кафяви, постепенно избледняват, докато станат бели или розови, ако намерят подходяща храна", разясни д-р Петър Янков.
Той настойчиво призова хората да не се опитват да доближават птиците, например за да си правят селфи с тях или да ги снимат. В този случай възрастните ще излетят, а малките могат да прегреят от слънцето и да загинат от топлинен удар. Има и риск присъствието на хората да привлече чакали, гларуси и други неприятели на фламингите и докато възрастните са далече, защото хората са ги прогонили, малките да бъдат изядени от хищниците, разясни д-р Янков. 
"Настойчиво молим хората да не се опитват да се доближават до тях. Могат да се наблюдават от разстояние. Могат да ги наблюдават и с просто око от укритието за наблюдаване на птици до кръговото кръстовище на излизане към Варна. Обикновено и там има хора с бинокли и далекогледни тръби, с помощта на тези оптични уреди биха могли да се видят", посъветва д-р Янков.

Той се надява първото излюпване на фламинги у нас да не е последното, а идната пролет да се радваме на още бебета. Птиците отглеждат малки веднъж годишно - започват през май, мътят яйцето около месец и изминават почти още два, докато малкото порасне. Още месец и половина - два са необходими, за да укрепне и да започне да се държи като възрастно фламинго.


Интервюто с д-р Янков може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски старт на видеоклипа на песента "Здравей" на Мери Бойс Бенд

Мария Мутафчиева представи видеоклипа на новата си песен „Здравей“. Групата й „Мери Бойс Бенд“ го снима в края на август в Бургас. Мястото е емблематичният булевард „Богориди“ пред Археологическия музей.  Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Община Бургас. „Здравей” е първият  сингъл от новия албум на групата. Мери сподели, че е..

публикувано на 26.09.24 в 13:27

Милена и Галя за тъкачеството като занаят и изкуство

Варненките Милена Кючукова и Галя Николова са приятелки от студентските си години и имат общо занимание, създали са тъкачница и работят в нея заедно. Двете дами черпят вдъхновението си основно от изкуството и от природата. Преди са работили в компютърния бранш, но работата им намаляла и решили да започнат нещо ново. Купили си стан,..

публикувано на 22.09.24 в 14:00

Празник на дамгата в Созопол (ВИДЕО)

Празник на дамгата "Сладката тайна на Созопол" се проведе за първи път в морския град днес. Сладкишът е запазената кулинарна емблема на Созопол. Събитието е част от програмата на месеца на културата  „Антеа арт“, организиран от общината. Наричат дамгата "сладкото чудо на Созопол". То съпътства живота на местните хора в най-хубавите..

обновено на 21.09.24 в 16:17

В Бургас отново ще се проведе келтски фестивал

Международен келтски фестивал „Духът на Келтите 2024”  организира СНЦ "Историческо наследство"- с. Хлябово, Тополовград  на 29 септември в зелената площ до ЕЦ „Флора – Бургас. В него ще участват: СНЦ „Ценности“ от Бургас, Сдружение „Антична Тракия“ от Ямбол, Акустична формация „Фрея“ от Пловдив и Сдружение „Келтска Трансилвания“ от гр.Беклян, Румъния...

публикувано на 20.09.24 в 12:37

Джокович се снима до бургаската библиотека

Сръбският тенисист Новак Джокович публикува в социалните мрежи снимки от посещението си в България. На една от тях наблюдателни забелязаха, че се е снимал до кадър на сградата на Бургаската регионална библиотека „Пейо Яворов“. Паното е част от изложба, която показва в столицата красиви български места. Само за няколко часа постът му има..

публикувано на 19.09.24 в 15:31

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров..

публикувано на 18.09.24 в 15:10

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56