Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несебър празнува на Голяма Богородица

5
Снимка: Община Несебър

Чудотворната икона на Божията майка мина по улиците на Стария Несебър за благословение на миряните. Литийното шествие бе водено от сливенския митрополит Арсений. Така бе дадено началото на тридневната празнична програма в града.


„Тържествено отбелязваме един от най-важните християнски празници –Успение Богородично ведно с Празника на Несебър. Горди сме, че живеем в град на хилядолетна почит към вярата и нейните ценности, грижливо пазим богатите му архитектурни и историческите съкровища и заедно работим за бъдещето и разцвета на едно от най-древните селища в Европа. Нека Божията майка ни осени с мъдрост, търпение и благост и бди над нас и нашия град.“, се посочва в празничното приветствие на кмета Николай Димитров.


Вчера тържествено бе посрещнат кораба „Св. св. Кирил и Методий“, който под командването на кап. II ранг Николай Данаилов, достигна до Антарктида и извърши успешно две полярни мисии.Несебърлията получи почетен плакет на Община Несебър. Призът е за приноса му в популяризирането на Несебър и по повод 15 август - Успение на Пресвета Богородица. Почетни плакети с лика на Божията майка бяха връчени на вицеадмирал Митко Петев - съветник по военна сигурност на президента на РБ, бивш Военен представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз, на флотилен адмирал, капитан I ранг, професор д. в. н. Боян Медникаров - началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ - Варна, и на кап. II ранг Радко Муевски, новият капитан на кораб „Св. св. Кирил и Методий“.


По-късно певицата Йорданка Христова изнесе концерт на амфитеатър "Жана Чимбулева".

Празничната програма продължава и днес.В 18.00 часа в Южния Парк започва двучасово детско шоу с участието на артистите на цирк „Балкански“. В 20.30 часа на сцената на Артиум център концерт ще изнесе Георги Дюлгеров. В 21. 00 часа Амфитеатърът в Стария Несебър ще бъде огласен от народни ритми в изпълнение на Ансамбъл „Чинари“. В същия час – 21.00, на голямата сцена на крепостните стени започва концертът на звездата на гръцката музика Трендафилос, Денят на Несебър ще завърши със светлинно шоу.

Заради събитията, посветени на празника на град, на 15 –ти и на 16-ти август се въвежда временна организация на движението в Стария Несебър – от 20.00 ч. до 00.30 ч. е спряно движението на автомобили по провлака и в цялата стара част на града.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

обновено на 28.07.25 в 10:38

Жълт и оранжев код за горещо време в 18 области, температури до 39°

Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..

публикувано на 28.07.25 в 07:24

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари.  Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна.  Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..

публикувано на 27.07.25 в 20:53

Пожарът навлезе в Козарево

Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено.   Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно.   По..

публикувано на 27.07.25 в 18:24

Обявено е частично бедствено положение за три ямболски села заради бързоразрастващ се пожар

Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места.  Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е..

публикувано на 27.07.25 в 16:47

Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава

Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места.  В село Козарево са предприети са действия за предупреждаване и съдействие за извеждане на хората, живеещи в крайните къщи.   Задействана е и системата BG-ALER с предупреждение за възможна..

публикувано на 27.07.25 в 16:39

Нов пожар в Ямболско - в местността Бакаджик, откъм село Чарган

Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа).  Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила. Включена..

публикувано на 27.07.25 в 16:30