Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремена Ватева:

Първият морски резерват у нас ще е от Созопол до Царево

Автор:
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

"Грийнпийс България" започна кампания "Живо Черно море" и има предложение да се създаде първият у нас изцяло морски резерват, с основна цел да се опази екосистемата и да се защитят биологични видове, които са на изчезване.

Проектът е за резерват "Маслен нос", изцяло морска акватория, ще обхваща навътре в морето от Созопол до Царева, 570 кв. км. Това съобщи Кремена Ватева координатор на проекта на Грийнпийс България, в интервю пред БНР.

"Предстои да внесем предложение в МОСВ, а преди това да проведем срещи с рибарските общности. Обхватът на морския резерват навлиза в морето от Созопол до Царево, не обхваща територия на сушата, изцяло морска акватория е", обясни Ватева.

Проектът е на базата на доклад, който показва критичната нужда от създаване на защитени морски зони и спасяването на биологични видове. А инициативата вече е подкрепена от солидна петиция, подписана от известни публични личности - певци, артисти, поети, писатели.

"Кампанията "Живо Черно море" е желанието ни да покажем красотата на морето и неговото биоразнообразие, че е живо повече отколкото си представят някои, и да го опазим живо. То е ценност и трябва да го опазим. Грийнпийс България се заехме с Черно море като кауза", коментира координаторът на проекта.

Тя обясни, че докладът е на учените от Института по океанология към БАН и е изготвен специално за организацията им, базиран на научни данни и показва защо е важно, и къде е най-добре да се направи, и първия резерват в Черно море.

"Черно море като екосистема има възможност да се самовъзстановява, но трябва да бъде оставено необезпокоявано от човешки дейности. Именно това е ролята на морския резерват, да служи за инкубатор на живота. Да няма човешки досег да оставят природата да се развива по най-добрия за нея начин, а от това със сигурност ще има полза за всички наоколо", аргументира реализирането на морския резерват Ватева.

За целта на "Живо Черно море"  ще се ограничат бизнес дейности. Ще се спрат  не само рибарите, но се ограничава и промишленият риболов, дънно тралиране, както и използване на тралиращи и драгиращи средства, уточни тя.

"Преминаването, освен по строго определени транспортни коридори, ще бъде силно ограничено. Морският резерват да бъде място без време. Стъпваме на научна основа още когато започнахме кампанията. Миналата година проучвахме кое най-полезното нещо да направим за Черно море, за да запазим живота в него и да бъде природно запазено. И решихме, че това е да се направи изцяло морски резерват, достатъчно голям - 570 кв. км", обясни Кремена Ватева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павел Маринов: Няма нарушения на емисионните норми на въздуха в Бургас

Няма замърсяване на въздуха в Бургас от началото на годината, заяви директорът на Регионалната екоинспекция Павел Маринов. Той уточни, че са отчетени локални такива, но те са краткотрайни, във връзка с възникнали инциденти. „ Нямаме нарушения на емисионните данни за Бургас. Там, където има такива завишения те са за много кратко време, в резултат на..

публикувано на 23.01.25 в 14:54

Модернизират лодкостоянките в Сарафово, Крайморие и Ченгене скеле

Община Бургас е готова с три проекта за лодкостоянки в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, съобщи кмета Димитър Николов в личния си профил в социалната мрежа. С проектите общината ще кандидатства за безвъзмездно финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури. Рибарското пристанище в “Сарафово“ е с капацитет 251..

публикувано на 23.01.25 в 14:50

Изложба показва стария Бургас през погледа на д-р Мелконян

В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“.  Тя представя знакови места, събития, познати и непознати хора от Бургас през първата половина на миналия век – романтичен, динамичен, многолик и любим. Интересните моменти от тогавашния живот – цитати от ръкописа на д-р Мелконян, са подкрепени със..

публикувано на 23.01.25 в 12:30

Асфалтират новото мостово съоръжение за кв. "Мандра" в Царево

В ход е последният етап от строителството на новото мостово съоръжение за кв. "Мандра" в Царево, информират от Общината.  Там се поставя пътната настилка, която ще се състои от два пласта асфалт.  Вече са готови мостовата конструкция, тротоари, осветление и оформяне на бреговете на дерето.

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Бургас ще иска терени от държавата за изграждане на обхода на „Меден рудник“

Община Бургас ще отправи искане до Министерския съвет да се прехвърлят безвъзмездно необходимите терени, които попадат в рамките на проекта за изграждането на южен обход на комплекс „Меден рудник“. Кметът Димитър Николов е внесъл докладна записка в Общинския съвет с това искане. Изграждането на южен обход на комплекс „Меден рудник“ ще допринесе за..

публикувано на 23.01.25 в 09:00

Спират водата в част от "Славейков" в Бургас

Спират водоподаването в част от бургаския комплекс "Славейков", съобщават  от ВиК. От 8:30 часа до 17 часа ще бъде спряна водата във Високата зона на всички блокове и в ниската зона в района на блокове 48, 49, 82, 142, 143, 170. Там ще се извършват строително - монтажни работи.

публикувано на 23.01.25 в 08:00

Подменят уличното осветление в Айтос и селата по европейски стандарт

В Айтос започва изпълнението на дейности по проекта „Въвеждане на енергоефективни мерки чрез реконструкция, модернизация и интелигентно управление на уличното осветление на 17 населени места от Община Айтос“. За изпълнението му бе подписван договор за финансиране между кмета на Община Айтос и Министерството на енергетиката през ноември миналата..

публикувано на 22.01.25 в 09:45