Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти ще обясняват причините за миризмите на нефтопродукти в Бургас


През последните седмици миризмата на нефтопродукти във въздуха на Бургас, която се усеща в различни часове и части на града, влезе и в заседанието на постоянната комисия по околна среда към Общинския съвет. Съветниците решиха да има извънредно заседание на същата комисия по темата, с идеята на нея да присъстват различни експерти, които да разяснят каква е причината за тази миризма, която се засилва лятото. 

Как се стигна до обсъждането, което влезе в допълнителна точка от дневния ред на комисията, председателят Стоян Грозев посочи:

„От едно известно време, включително и вчера в част от комплексите, в различни часове от деня се появява остра, задушлива миризма на нефтопродукти. Дори и вчера в центъра, имаше такава и в к-с „Изгрев“. Всеки път като я усетя давам сигнали в РИОСВ - Бургас. Ние сме хората, които можем да вземем отношение по тази темата, защото сме ресорна комисия към Общинския съвет.“

Към това становище се присъедини и зам.-председателят на комисията Димитър Сотиров:

„Има някакво зачестяване, може би поради високите температури - нямам обяснение. И аз съм усещал въпросната миризма. В контакт съм с компетентния орган РИОСВ, те извършват проверки при сигнали на територията на целия град.“

Мартин Кръстев, зам.-председател на местния парламент, но и член на комисията сподели:

„Да ви зачета нещо от 22 март, точно тогава сме коментирали на комисия за тези миризми. Конкретно отговорът на експертите тогава беше, че миризмите се дължат на останалите 250 000 тона, от първоначално 450 хил. тона нефтопродукти в утайниците на „Лукойл“. Новият срок за изчистването им е 31 декември 2025 година. Неприятното в случая е, че срокът е многократно удължаван през годините, въпреки че ангажимент към изпълнението му имат МОСВ, Министерството на финансите, приватизационно дружество и самото Лукойл. Оттам идват миризмите и най-вероятно ще продължат. 

Според Димитър Сотиров:

„Предният път отговорите бяха от Общината, а сега говорим за институции като РЗИ, РИОСВ.“

По думите на Сотиров тези неприятни миризми постъпват като сигнали и в пожарната, РЗИ и РИОСВ. Предстои извънредно заседание на комисията по опазване на околната среда, а темата е кой е източникът на миризмите в Бургас, дали утайниците на „Лукойл“ с 250 хиляди тона нефтопродукти  или е друга причината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19