Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови подписки срещу изграждането на паркинг на пазара „Краснодар“ в Бургас

Снимка: Община Бургас


Две нови подписки срещу предложението за изграждане на многоетажен паркинг в района на пазара „Краснодар“ са внесени в Общинския съвет в Бургас. Хората са притеснени, че ще се разруши един от символите на града. В една от подписките те посочват, че ще бъдат изсипани „етажи от бетон върху огромно място с подземни води“. Според общински съветници, не трябва да се взема предвид мнението на малък процент от жителите, при положение, че в допитването на Община Бургас са участвали 1686 души или близо 11 % от регистрираните по настоящ адрес хора в жилищния комплекс към 2024 г.

От 2019 г. има 6 готови проекта за многоетажни паркинги, които не са се случили заради възражения и подписки на граждани, посочи общинският съветник Георги Маринчев в Комисията по устройство на територията. Той попита местната администрация как ще се справи с този „омагьосан кръг“, тъй като автомобилите в района се увеличават. Зам.-кметът Чанка Коралска обясни, че този път ситуацията е по-различна в сравнение с предишните години.

„Този път направихме проучване с анкета, което да бъде по-легитимно. Там хората заставаха с имената си, подписваха се. Тази анкета имаше много въпроси. Ние имаме анализ на анкетата и от нея се идентифицираха по реда на класирането няколко терена. На първо място един терен на ул. „Дебелт“, за който вече ние сме започнали с процедура по промяна на Подробния устройствен план, който отреждаме за етажен паркинг. След това е още един терен по ул. „Дебелт“, към средата на улицата. На трето място беше паркингът на „Краснодар“. Впоследствие, когато се обяви резултатът от гласуването, се появи една госпожа, която започна да пише на главния архитект, на кмета. Явно тя инициира някаква подписка и сега вече е внесена и подписка, която е може би със 150 души. Тези подписки винаги малко със съмнения трябва да подхождаме към тях, относно тяхната легитимност, защото много хора се подписват на нещо без да знаят на какво точно се подписват. Не е ясно кой какво им обяснява, когато няма официално проучване и не са ясни въпросите, които са задавани на тези хора“, коментира тя.

Чанка Коралска допълни, че някои предложения може да се вземат предвид, когато започне да се проектира пространството. Според нея това е най-подходящият терен за многоетажен паркинг, като се запази и търговската дейност чрез създаването на съвременен пазар. Коралска посочи, че ако няма одобрение на гражданите, проектът няма да бъде реализиран.

Общинският съветник Георги Манев направи аналогия със ситуацията в държавата. „Заради едни 5000 души в държавата, които постоянно стачкуват, пишат, държавата ни блокира. И финансиране, и целево финансиране, по 120 млн. лв. отделяме за избори всеки път. Като го принесем в община Бургас, ще видим, че има 100 човека, т.нар. „зелени“ или които не са съгласни. Има си закон. Аз съм сигурен, че аз не представлявам тези граждани. По един и същ ред те са построили една сграда, а не искат другите да си построят същата сграда. Това са една шепа хора, за които основната цел е да изнудват предприемачите като им обжалват процедурите. Ние сме представили на много повече хора отколкото са тук някакви подписи. Когато ние вземем решение и ви кажем, че го искат бургазлии, заставаме зад вас, зад администрацията и кмета, не се съобразяваме с такива подписки и с такива хора“, коментира Георги Манев, обръщайки се към представителите на местната администрация. Той допълни, че урбанизирането на една територия се прави със смелост и отговорност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата подготвя нови изисквания за безопасността на атракционите

Държавата въвежда ясна отговорност и изисквания за безопасност към операторите на атракционни услуги. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на транспорта.  Това стана ясно на среща на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов с представители на министерствата на туризма, младежта и спорта, икономиката и индустрията,..

публикувано на 22.08.25 в 19:56
снимката е илюстративна

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас през уикенда

Община Бургас информира, че на 23 и 24 август (събота и неделя) в часовете от 9:00 до 17:00 ч. ще бъде затворена за движение ул. „Конт Андрованти“ при кръстовището с ул. „Цар Петър“. Ограничението се налага заради товаро-разтоварни дейности на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ в района на сградата на НАП.

публикувано на 22.08.25 в 18:00

Празник в бургаския кв. „Черно море“ с детско парти и концерт

Тази събота, 23 август, квартал „Черно море“ в Бургас ще отбележи своя празник с много забавления и културни събития. Празничната програма ще започне в 17:30 часа с детско парти на площада, където аниматори ще се погрижат за веселото настроение на най-малките жители на квартала. В 18:30 ч. празничната атмосфера ще се допълни от поздравителен..

публикувано на 22.08.25 в 17:30
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Има наредба за водните атракции, но по случая в Несебър май се прикрива нещо

Има специална наредба за водноатракционни услуги, приета през 2009 г. и е актуализирана през 2012 година.  По случая със загиналото дете в Несебър възниква съмнението, че се прикрива нещо. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, а сега лидер на "Непокорна България", която по-рано написа в профила си във фейсбук: "Никога, ама..

публикувано на 22.08.25 в 16:00

Юбилейна изложба „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“ на Добрин Вътев

Бургаският художник и председател на Дружеството на художниците в Бургас, Добрин Вътев, отбелязва своя 50-годишен юбилей с изключителна изложба в галерия „Неси“. Под мотото „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“, Вътев представя 15 нови творби, създадени специално за този проект. Изложбата ще бъде открита на 26 август от 16:00 до 19:00 ч. с вернисаж,..

публикувано на 22.08.25 в 15:30

С голям благотворителен концерт събраха сумата за лечението на 17-годишната Тани от Бургас

Събрана е сумата за поредната операция на 17-годишната Тани от Бургас. Това стана ясно след големия благотворителен концерт, който се проведе снощи в Летния театър. Новината съобщи на своята фейсбук страница организаторът му Георги Димитров от ТФ "Петлите".  "Приятели, искам да ви благодаря от сърце! Заедно, само за 20 дни, направихме поредното..

публикувано на 22.08.25 в 12:13

Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима..

публикувано на 22.08.25 в 08:30