Учителят по история от ПГСАГ „Кольо Фичето“ Петя Кудева получи две отличия от националния конкурс „Извънкласните и извънучилищните дейности (занимания по интереси) – за устойчиво качествено обучение, възпитание, развитие и социализация на децата и учениците – 2024“. Той се проведе в курорта Албена от 25 до 30 август.
Престижният образователен форум се организира за единадесети пореден път от Синдиката на българските учители, под патронажа на Министерството на образованието и науката, в партньорство с Фондация „Устойчиво развитие за България“.
В националния конкурс участваха учители, педагогически специалисти, работещи в сферата на извънкласната и извънучилищната дейност (занимания по интереси) – с деца и ученици, научни работници, студенти, университетски преподаватели в педагогическите специалности на висшите училища.
Темата за представяне на добри практики през 2024 г. е била „Развитие на критичното мислене на децата и учениците в информационното общество – електронните устройства, медиите и фалшивите новини“. Те са били в два раздела „Добри практики“ и „Искам думата“ с по няколко категории. С разработки са се включили повече от 300 преподаватели.
Петя Кудева, старши учител по история и цивилизация в ПГСАГ „Кольо Фичето“ в Бургас е била номинирана за защита по темата в категория „Извънкласни дейности – І – ХІІ клас“ „Споделяне на добри практики в извънкласната дейност по история и цивилизация за гимназиален етап на обучение.“ Журито и присъжда Трета награда, която и е връчена от служебния министър на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков. За своята разработка Петя Кудева е удостоена и със специалната награда на Фондация за Устойчиво развитие на България.
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..
По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит. Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..
Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..
Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...
Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания..
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет..
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884..