"Раната, която се отваря по време на една война, зараства много бавно. Понякога не зараства. Понякога минават десетилетия, вероятно и повече. Но по-трудно зарастват раните, за които не се говори и които не се третират" - казва писателят Захари Карабашлиев в навечерието на представянето на романа си "Рана" в рамките на културния фестивал "Аполония". То ще се състои утре, 5 септември, от 19 ч. в галерията в стария град на Созопол.
Сюжетът му проследява именно "рани", отворени от войни - Балканската и Първата световна, в живота на хора. "Романът ми се занимава с тези времена – много интересни, много драматични, много вълнуващи, но това не е военен, а по-скоро семеен роман, който се случва по време на война", казва Карабашлиев в интервю за БНР Бургас.
Идеята на книгата не е "да човърка стари рани" - уверява авторът ѝ и напомня, че най-трудно зарастват "рани", за които не се говори, които не се третират, че "скрита рана не зараства". "Идеята, освен всичко останало, е да помага на всички нас да ги лекуваме - разяснява Карабашлиев и препраща към съвременните войни, една от които е между Русия и Украйна. - Раната, която се отваря в Европа след толкова години мир, е много, много, много трудна за лечение. Никъде агресията не може да породи нещо добро. Всичко, което може да се реши с война, може да се реши и с мирни средства."
Главният герой в романа е Сава, първокурсник в Юридическия факултет на Софийския университет, който отива на война и е ранен в гърдите още в първата си битка. В книгата се разказва и за румънски офицер, който също е участник, но "от другата страна" на войната. А изводът от историите им писателят формулира така: "Независимо от коя страна на фронтовата линия си, ти вече си жертва на тази война и затова отговорността на тези, които подпалват тези войни е огромна, ужасна".
Затова, по думите му, е много важно да внимаваме кого избираме на избори, каквито в България отново предстоят: "Трябва да избираме хора, които не ни разделят, не ни изправят едни срещу други, не говорят за доминантност, за величие, а за съединение. Винаги може да познаеш тези, които те водят към бездната. Те обикновено си избират врагове, говорят през цялото време за врагове, за страх, за чужди влияния. Приказки, които работят по най-низките ни страсти. Така е било по онова време, така е и сега – виждаме какво се случва".
Представянето на книгата утре вечер ще включва и разговор с историка и бивш министър на образованието и науката проф. Веселин Методиев, който ще засегне историческата част от романа - свързаната с двете войни и влизането на България в Румъния, за да възвърне Добруджа след "злополучното" ѝ придобиване от северната ни съседка.
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира причините довели до това. По думите й в момента няма временно изпълняващ директор и предстои да се насрочи конкурс за такъв. Не е сигурно какво ще се случи с традиционния „Фестивал на..
Водолази доброволци за пореден път ще чистят пристанището на Созопол. Това ще стане тази събота от 9 часа. Гумите са основните замърсители в тази част от порта, а организатора Найден Недев ще се гмурне предварително днес, за да маркира отпадъците. Така почистването ще се превърне и в своеобразно проучване на степента на замърсяване. "Там има..
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според хората реконструкция на отсечката не е правена от 40 години, а дупките и засиления трафик са рискови за възникване на катастрофи. Част от пътят е държавен, а в урбанизираните зони – общински. Това..
Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи днес Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист в Бургас. Това ще се случи в храм “Св. Богородица” от 17:00 часа. С благодарност за всичките й благодеяния – знайни и незнайни, станали и тези, които, навярно, ще станат, нека възпяваме Пречистата Дева с дивна хвалебна..
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни. В..
Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас. Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Община Бургас получава собствеността върху имот – частна държавна собственост в квартал "Сарафово", където ще бъде изградена нова детска градина. Теренът..