Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

| обновено на 09.09.24 в 15:06
Снимка: Община Созопол

През следващите години между ЮНЕСКО и България предстои работа по два проекта. Това са създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“. Това стана ясно по време на среща между министъра на туризма Евтим Милошев и помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. През миналата седмица министърът на културата Найден Тодоров се срещна с кмета на Созопол Тихомир Янакиев, за да обсъдят възможностите за развитие на острова. 

Обсъждахме бързи действия и по-малки крачки, които могат да се направят затова да се укрепи част поне от острова и да има социализация на пространство, посочи градоначалникът пред БНР-Бургас:

"Говорихме най-вече за това, че самият провлак е свързан със Созопол през вълнолома, който се явява хидротехническо съоръжение, заедно с кейовата стена, която е по протежението, условно в югоизточна посока-тази част да бъде предоставена на общината, за да може тя под някаква форма да кандидатства през републиканския бюджет, други фондове или дори със собствени средства да може да бъде възстановена настилката. Инфраструктурата да се поддържа на това съоръжение, защото е пряко свързано с нашето пристанище."

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата и общината трябва да си партнират в експлоатацията на острова. Една инвестиция за облагородяването му би надхвърлила 100 млн. лв., а общината няма как да се ангажира с подобен ресурс, допълни кметът.

 
Друга важна тема за Созопол е изграждането на бъдещата автогара. В момента на терена, където се предвиждаше да се намира тя се извършват археологически разкопки. Скоро се очаква да бъда назначена приемателна комисия, която да огледа мястото и да даде предписания за укрепването и експонирането. До края на месеца се очаква да приключат разкопките. От първоначалния разчетат те вече са се оскъпили двойно.

Според предписанията, които те ни направят, ще направим всичко възможно за експонираме това, което се е открило и под някаква форма да го имплементираме в строителството на бъдещата автогара, поясни градоначалникът и уточни, че след като автогарата започне да работи се очакват постъпления от нея до 400 000 лв. на година.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цена на природния газ от 63,72 лв. за MWh през октомври

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..

публикувано на 01.10.24 в 18:09
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за..

публикувано на 01.10.24 в 16:25

Завод за бронирани машини и дронове бе открит в Бургас

Догодина трябва да заработи заводът за бронирани машини и дронове в Бургас. Той е част от международната компания "International Armored Group", собственост на българина Антон Стефов. Лентата бе прерязана в присъствието на президента Румен Радев и много високопоставени гости.  Заводът се намира на ул." Българска слава", на  т.н 9 километър..

публикувано на 01.10.24 в 14:12

Мария Димитрова е новият зам.-кмет на община Царево

По покана на кмета на община Царево към ръководния екип се присъединява Мария Димитрова като заместник-кмет по „Туризъм и култура“. Мария Димитрова живее в Царево, семейна, с две деца.  Завършва средното си образование в музикалното училище “Добри Чинтулов” Бургас със специалност-български народни танци. Придобива бакалавърска степен в..

обновено на 01.10.24 в 11:35

Без спасители от днес по плажовете

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове. Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически..

публикувано на 01.10.24 в 11:05

Румен Радев в Бургас за откриването на първия у нас завод за бронирана техника

В Бургас президентът Румен Радев ще участва в откриването на първия в страната ни завод за бронирана техника. Компанията инвеститор произвежда за световни пазари в съдружие с български партньори различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди.  Фирмата е собственост на българския предприемач д-р..

публикувано на 01.10.24 в 09:20

56,4% ръст на посещенията на музеи от чуждестранни туристи

„По данни на НСИ, броят на посещенията на чуждестранни туристи в музеи през 2023 г.  са  988  хил., което е увеличение с 56,4% спрямо 2022 г.“, съобщи заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на конференцията „Бранд България – Чудесата в ЮНЕСКО“. Петров подчерта, че културният туризъм заема значителен дял в продуктовата..

публикувано на 28.09.24 в 14:50