Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

| обновено на 09.09.24 в 15:06
Снимка: Община Созопол

През следващите години между ЮНЕСКО и България предстои работа по два проекта. Това са създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“. Това стана ясно по време на среща между министъра на туризма Евтим Милошев и помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. През миналата седмица министърът на културата Найден Тодоров се срещна с кмета на Созопол Тихомир Янакиев, за да обсъдят възможностите за развитие на острова. 

Обсъждахме бързи действия и по-малки крачки, които могат да се направят затова да се укрепи част поне от острова и да има социализация на пространство, посочи градоначалникът пред БНР-Бургас:

"Говорихме най-вече за това, че самият провлак е свързан със Созопол през вълнолома, който се явява хидротехническо съоръжение, заедно с кейовата стена, която е по протежението, условно в югоизточна посока-тази част да бъде предоставена на общината, за да може тя под някаква форма да кандидатства през републиканския бюджет, други фондове или дори със собствени средства да може да бъде възстановена настилката. Инфраструктурата да се поддържа на това съоръжение, защото е пряко свързано с нашето пристанище."

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата и общината трябва да си партнират в експлоатацията на острова. Една инвестиция за облагородяването му би надхвърлила 100 млн. лв., а общината няма как да се ангажира с подобен ресурс, допълни кметът.

 
Друга важна тема за Созопол е изграждането на бъдещата автогара. В момента на терена, където се предвиждаше да се намира тя се извършват археологически разкопки. Скоро се очаква да бъда назначена приемателна комисия, която да огледа мястото и да даде предписания за укрепването и експонирането. До края на месеца се очаква да приключат разкопките. От първоначалния разчетат те вече са се оскъпили двойно.

Според предписанията, които те ни направят, ще направим всичко възможно за експонираме това, което се е открило и под някаква форма да го имплементираме в строителството на бъдещата автогара, поясни градоначалникът и уточни, че след като автогарата започне да работи се очакват постъпления от нея до 400 000 лв. на година.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00

Българска компания за ремонт на самолети инвестира 120 мл. лв. в Бургас

Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

"Ние, потребителите": Еднодневният протест срещу високите цени на стоките не е правилният начин за решаване на проблема

Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Решават проблема с наводненията в село Кости

Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин Киров направи през последните дни срещи с жители на различни населени места и провери на място как се извършват текущи строителни дейности. Тези приемни дни продължават, каза той за БНР Бургас...

публикувано на 10.02.25 в 12:00

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00