Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата в Несебър и Царево също прекрачиха училищния праг

Снимка: Община Несебър

Над 300 са първолаците, които днес прекрачиха училищния праг в Община Несебър. От тях 136 ще учат в най-голямото училище – СУ „Любен Каравелов“.

В деветте училищни институции на общината тази година ще се обучават малко повече от 2550 ученици, в детските градини – над 900 деца, като в задължително предучилищно образование са над400 малчугани.

Градоначалникът Николай Димитров бе категоричен, че учебната база на Община Несебър е една от най-модерните и съвременни в България.

Снимка: Община Несебър

Празничната програма по случай началото на учебната година в най-голямото училище в Несебър бе изпъстрена с тематични стихове и песни.

С богата и тържествена програма стартира първия учебен ден и в Царево. Близо 110 първолаци прекрачиха прага на училищата в Царево и Ахтопол. За всички първокласници имаше и подарък от кмета – книжка с любими детски приказки и комплект с учебни пособия.

Снимка: Община Царево

Събитието започна с тържествено издигане на националния флаг и изслушването на химна на Република България.
Първокласниците Моника Канева, Иван Топалов, Георги Иванов, Наталия Панайотова, Габриел Стоянов, Георгия Дряновска и Пламена Колева поздравиха своите връстници със стихотворения за първия учебен ден, а Мария Иванова получи от директора на училището символичен ключ на знанието. Г-жа Евгения Ангелова пожела успех на първокласниците от името на всички родители.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тодорка Русинова-директорът вдъхновител на ОУ "Светлина" в айтоското село Тополица

Четирима директори бяха отличени от Министерството на образованието и науката с годишните награди „Св. Иван Рилски“. Тази година те бяха връчени от заместник-министъра на образованието и науката д-р Емилия Лазарова в Рилския манастир. Сред отличените с голямата награда е Тодорка Русинова, директор на ОУ „Светлина“ в село Тополица. Тя е..

публикувано на 21.05.25 в 21:19

Хванаха двама зрелостници от Сливен в опит да преписват на матурата

В Сливен двама зрелостници са отстранени от матурата по Българския език и литература, заради опити за преписване и използване на техническо устройство. Това обяви пред БНР  временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Други нарушения в изпитния ден не са констатирани.  В сливенско училище са констатирани и двата случая на..

публикувано на 21.05.25 в 16:48
Търговска гимназия, Бургас

Съчинение по "Крадецът на праскови" или есе "Животът - колело или стълба" на матурата по БЕЛ

На матурата по български език и литература се падна Вариант номер 4. А темата на последния въпрос бе по повестта на Емилиян Станев „Крадецът на праскови“. Другата възможност за дванайсетокласниците беше есе на тема „Животът – колело или стълба“. Държавният зрелостен изпит се проведе в общо 47 училища в Бургаския регион.  Повестта на..

публикувано на 21.05.25 в 13:35

1046 се явиха на матурата по БЕЛ в Сливенска област

В Сливенска област 1046 зрелостници са се явили на матурата по Българския език и литература тази сутрин, съобщи временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Денят във всички избрани за полагане на изпита училища е започнал без проблеми. Към момента няма информация за нарушения на изпитния процес, каза още Аксаков. "Явиха се..

публикувано на 21.05.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

3 326 зрелостници от Бургаска област ще се явят на матура по български език

3 326 дванайсетокласници от Бургаска област ще се явят на матура по български език и литература днес. Д ържавният зрелостен изпит   ще се проведе в общо 47 училища в региона. Началото е в 8,30 часа.  „Важно е зрелостниците да носят със себе си документ за самоличност – може да бъде лична карта, паспорт, свидетелство за управление на автомобил...

публикувано на 21.05.25 в 07:50

Вариант № 4 бе изтеглен за матурата днес

Вариант № 4 бе изтеглен за матурата по български език и литература днес, съобщиха от МОН.  Тегленето направи  Петър Антонов, журналист от Нова тв. Изпитната комбинация беше генерирана от 5 859 375 възможни. Над 50 000 зрелостници се очаква да положат изпита,  разпределени са  в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори...

публикувано на 21.05.25 в 07:37

Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по БЕЛ

Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над  830 са подадените заявления за полагане държавния зрелостен изпит, допуснати са 705 ученици, уточни директорът на..

публикувано на 20.05.25 в 16:00