Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път:

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Подводната експедиция е на Националния исторически музей

6
Снимка: РИМ - Бургас



Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров Хрисосотира. Обследвана е територия с приблизителна площ от 70000 кв. м. 


Откритията показват, че тук е имало  пристанище на късноантичната крепост. То може да се разглежда и като част от търсеното „второ голямо пристанище“ на Созопол, съобщи проф. Иван Христов, ръководител на проучванията:

„През годините съм се лутал дали това пристанище не било в залива на Каваци, при далян „Чайка“, но все повече надделява мнението при мен и моя екип е, че то е било около западния край на Созополския залив, край Хрисосотира. На дъното има още огромно количество материал, който си заслужава да бъде изследван. Нашето проучване всъщност е първото в тази част на залива и за две седмици няма как да решим всички загадки на науката. Поставихме едно добро начало!"


Документирани са амфори от тип LR1, LR2, Samos Cistern Type и северноафрикански амфори. Тяхната датировка е V-VII век. Интерес предизвиква и откритата желязна късноантична котва, която показва също мястото на приставане на византийски кораби в тихия залив. При огледите са намерени и фрагменти от средновековни амфори тип Гюнсенин 2А (X-XI век), Гюнсенин 3 (края на XII-XIII век); късносредновековни керамични съдове (XVII-XVIII век)  и късносредновековен железен боен нож. Маркирани на изработената археологическа карта, те показват своеобразна пристанищна акумулация, свързана с товаро-разтоварни дейности в една от най-тихите части на Созополския залив. 


Проучванията са финансирани от Министерство на културата. Те са включвали и геофизични изследвания, извършени от инж. Кирил Велковски със специализирана техника от Центъра на за подводна археология.

Късноантичната крепост Хрисосотира е проучвана 10 години (2014-2023 г.). 

Крепостта на полуострова, в местност Червенка, е една от най-големите в района на Бургаския залив. Обхваща площ от 80 дка и в нея са разкрити крепостни стени, кули, повече от 30 сгради и съоръжения. Тя е своеобразно малко градче, но съществува хипотезата, че е и предградие на късноантичния Созопол.


Древното пристанище е било разположено в подветрената югозападна страна на полуостров Хрисосотира. Освен като пристанище на късноантичната крепост, то би могло да се разглежда като част от търсеното „второ голямо пристанище“ на Созопол.

Най-ценните находки от проучванията ще бъдат изложени във временна изложба в залите на НИМ през месец декември 2024 г.

повече може да чуете в звуковия файл:
По публикацията работи: Християна Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00