Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас.
Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене. Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се подобри хранителното образование на децата, каза за БНР д-р Татяна Матева, специалист по хранене и диететика, общопрактикуващ лекар, участник в проучването.
Били са зададени няколко групи въпроси – дали децата участват в пазаруване, как се хранят, знаят ли е какво е здравословно хранене, колко често се хранят, дали са наясно как храненето влияе на околната среда.
Проучването добре демонстрира какво знаят родителите, защото те определят храната вкъщи, смята д-р Матева.
"За едно дете най-важна е демоверсията, какво вижда в дома."
5,4% от децата между 7 и 13 години консумират енергийни напитки всеки ден, а над 12 на сто – няколко пъти седмично, очертава друга тревожна тенденция изследването.
Специалистът по хранене обяснява този процент с достъпността на напитките и с това, че другите деца го правят.
"Демокрацията криво я разбрахме. Свободата, която даваме на децата си, трябва да е в някаква степен регулирана свобода."
20% от децата не спортуват въобще, показва още проучването на хранителните навици на подрастващите.
"Когато едно дете спортува, то има съвсем други хранителни потребности. Самият спорт го кара да избира друг тип храна. Неговото тяло само му сигнализира от какво има нужда", коментира д-р Татяна Матева.
По думите ѝ, проблемът не е в това, че едно дете закусва с баничка. Важно е колко често го прави и дали това е постоянната му закуска.
"Нашите деца не знаят да ядат зеленчуци. Не просто към обяд, към вечеря. Просто нямат навика да консумират зеленчуци, плодове", подчерта тя.
Ако децата продължат да се хранят така, залагаме много ронливи основи за тяхното здраве в бъдеще, предупреди специалистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет. То се състои от два..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред..
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1..