В Бургас има епидемични нива на COVID, предупреди в интервю за БНР Бургас вирусологът и молекулярен биолог д-р Сергей Иванов.
Той ръководи лаборатория към Софийския университет, в която изследва проби от отпадните води на четирите най-големи града в България: София, Пловдив, Варна и Бургас. Патогените могат да се открият в тях по-бързо и по-точно, отколкото чрез стандартния метод, при който болният трябва да мине през личния лекар, който да му назначи лабораторен тест, който човекът да плати и ако резултатът е положителен за вируса, случаят да бъде регистриран в съответната Регионална здравна инспекция, поясни д-р Иванов.
Екипът му изследва водите за патогени по хората, които са индикация за състоянието в дадения град. „Когато се открият, това значи, че вече има някакво епидемиологично събитие в населеното място, защото не се хващат един или двама човека, ако са болни от нещо“ - обясни д-р Иванов.
„Изследваме за четирите големи града основно – София, Пловдив, Варна и Бургас, като за Бургас има една устойчива тенденция от два месеца насам да се открива COVID в големи количества. В момента в Бургас е най-масивната епидемията специално от COVID“, посочи специалистът и допълни, че е трудно да се определи точния брой на заразените, както и на процента им от населението, защото „ние дори не знаем колко точно човека живеят в Бургас, или поне в тези квартали, обхванати от основната пречиствателна система, но минимум няколкостотин човека най-вероятно едновременно миналата седмица (9-15 септември – бел. ред.) са били болни от COVID“.
Официалните данни на РЗИ контрастират с получените от лабораторията. За цитираната седмица регистрираните случаи са едва двадесетина, и то не в град Бургас, а в цялата област, което д-р Иванов обясни с тромавата процедура по официалното установяване на заболяването.
„При нас не се изисква разрешение за вземане на проби, тоест ние директно тестваме това, което е налично и което няма как да се скрие. Затова хващаме много по-рано и по-пълно от РЗИ поне тези вируси, които изследваме“, обясни д-р Иванов.
Потърсена за коментар, директорката на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ д-р Мирослава Киселкова посочи, че инспекцията отчита увеличение на регистрираните случаи през август, но успокои, че заболяването не протича тежко:
"Към момента в област Бургас официално регистрираните случаи на COVID са 651, като последния месец август, за който имаме данни, са 87. Като цяло за годината месец август показва завишаване на регистрираните случаи на COVID, но спрямо предната година заболяемостта е в спад", коментира директорът на дирекция "Надзор на заразните болести" в Бургас, която успокои, че заболяването протича леко и няма хоспитализирани много тежки случаи.
До средата на септември темповете, с които се регистрират заболелите от КОВИД, вървят със същите темпове, каквито са и миналия месец. До 15 септември регистрираните заболели са 42-ма, което в сравнение с регистрираните заболели от КОВИД август месец – 87, показва, че заболеваeмостта върви в същите темпове, както и предния месец.
В РЗИ вече са получени ваксини срещу най-новия щам на коронавируса. Имунизациите са напълно безплатни за хората и не зависят от здравния им статус, посочи още д-р Киселкова.
Интервютата с д-р Сергей Иванов и д-р Мирослава Киселкова може да чуете в прикачените звукови файлове.Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет. То се състои от два..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред..
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1..