Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторките от Варна:

Милена и Галя за тъкачеството като занаят и изкуство

Те бяха отличени с наградата "Пазител на българските традиции и занаяти" от кмета на Созопол Тихомир Янакиев



Варненките Милена Кючукова и Галя Николова са приятелки от студентските си години и имат общо занимание, създали са тъкачница и работят в нея заедно. Двете дами черпят вдъхновението си основно от изкуството и от природата. Преди са работили в компютърния бранш, но работата им намаляла и решили да започнат нещо ново. Купили си стан, записали се на курс и започнали. 

Те пазят традицията и тъкат килими, черги и правят пана, палта, чанти. В тяхната работилница всичко е ръчна изработка. Използват се естествени материали - памук и вълна. Понякога ако някой иска включват коноп, манила и други по-нестандартни неща, за да стане по-интересна изработката. При украсите използват традиционни мотиви, но в същото време има и по-изчистени модели. За дейността си те бяха отличени с наградата на кмета на Община Созопол "Пазител на българските традиции и занаяти" от участието си във Фестивала на старите занаяти и изкуства в морския град. 


Опитваме се да пренесем миналото в бъдещето в един леко модернизиран вид, разказват Милен и Галя от Тъкачница Дзев Студио:  

"А ако се чудите какво означава името Дзев, това е  устата на стана; мястото, където се разминават нишките на основата и през това място минава совалката с вътъка. След това нишките се разминават и се отваря нова “уста”, през която отново минава совалката и т.н. и така се получава тъканта. Нашата тъкачница е ателие - магазин в център на Варна, която съществува вече 13 години. Клиентите, които идват с удоволствие при нас се чувстват като в музей. Младите проявяват голям интерес към нещата, които създаваме. Ние пазим традицията в занаята, но и осъвременяваме продукцията си. На базата на старите техники слагаме и нещо ново от нас, за да направим и нещо ново!" 

     

Нещата, които създават Милена и Галя са уникални. Няма нещо, което да е повторено едно към едно, освен ако клиентът ни не е видял стара изработка и я иска същата. Но дори тогава не може да се получи точно същото, защото и багрите няма как да са съвсем еднакви. Вълната се боядисва ръчно. 

Двете приятелки разказаха, че си помагат с много свои колеги - основно с техните учители и с техни ученици. Водят и курсове за тъкачи, към които има голям интерес.

повече може да чуете в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иманярски легенди от сливенския край

Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..

обновено на 20.11.24 в 14:54

платена публикация
Как да разпознаем качествените детски дрехи?

Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..

публикувано на 19.11.24 в 11:30

Унгарският посланик Миклош Борош - майстор в приготвянето на пастети и почитател на българската баница

Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура".  Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..

публикувано на 17.11.24 в 13:00

Кампанията "Да украсим Бургас" даде началото на 18-ото си издание

Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..

обновено на 16.11.24 в 17:10

Слука споходи ловците в Малко Търново

След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни.  В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..

публикувано на 14.11.24 в 12:32

Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас (СНИМКИ)

С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..

публикувано на 12.11.24 в 15:10

Фатме Хасан, която мечтае да промени бургаската мода

Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя".  Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...

обновено на 11.11.24 в 16:15