Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна удостоверяването на машините за гласуване

В 11:00 часа стартира процесът по удостоверяване на съответствието на машините за предстоящите извънредни парламентарни избори на 27 октомври. Техническите устройства бяха приети в Министерството на електронното управление (МЕУ), след края на работния ден вчера от Централната избирателна комисия.

Първа стъпка от работата на екипите на МЕУ е да извършват проверка на предоставените за нуждите на удостоверяването активи от ЦИК. Сертифицирането на изборните машини протича под наблюдението на експерти от Държавна агенция „Национална сигурност“.

Министерството на електронното управление кани регистрираните партии, неправителствени организации и други, съгласно чл. 213а, ал. 3 от Изборния кодекс да участват в процеса.

Удостоверяването на техническите устройства за гласуване ще се провежда в защитена среда, в сградата в МЕУ, където е инсталирана нова камера, която ще излъчва картина и звук в реално време. В зала „Партер“ ще може да се наблюдава целият процес по удостоверяване, като всеки гражданин ще има свободен достъп до нея в работно време през седмицата.

По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Задържаха жена с 2,40 промила алкохол след пътен инцидент в Средец

44-годишна жена от Средец е задържана за 24 часа заради шофиране след употреба на алкохол с концентрация - 2.40 промила, съобщават от ОДМВР.  Автомобилът й е спрян вчера по обяд на кръстовището на улиците „Гочо Кънев“ и „Георги Кирков“. Проверката за алкохол е извършена след предизвикан пътен инцидент с нанесени материални щети.  По случая е..

обновено на 28.10.25 в 12:40

Задържаха мъж, опитал да открадне дарения в параклис край Приморско

52-годишен мъж от с. Ново Паничарево опита да открадне пари от кутия за дарения в параклис край Приморско, съобщават от полицията.  Параклисът „Св. Никола“ е в местността Курията.  Мъжът е направил пълни самопризнания. Той е разкрит от полицейски служители на Районното управление в Приморско.  Работата по случая продължава.

публикувано на 28.10.25 в 10:30

Акция "Зима" започва от 1 ноември в цялата страна

Акция „Зима“ започва на 1 ноември в цялата страна. Тя е свързана с безопасността както на водачите, така и на пешеходците през студените месеци.  Началникът на сектор "Пътна полиция" към ОДМВР Бургас главен инспектор Пламен Николов обясни: „Акцията продължава до края на месеца, като условно е разделена на три кампании. Първата е по..

публикувано на 28.10.25 в 08:40
Снимката е илюстративна

Десетки вторични трусове след земетресението в Турция, усетено и у нас

Над 40 вторични труса с различна сила е имало след снощното земетресение в Турция от 6,1 по скалата на Рихтер.  Eпицентърът е бил близо до град Съндъргъ във вилаета Балъкесир.  Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая съобщи, че три двуетажни сгради и един магазин са били разрушени.  Сградите са били необитаеми. Няма информация за..

публикувано на 28.10.25 в 07:25
Ямбол - Съдебна палата

Задържаният мъж за убийство в село Тенево остава в ареста

Окръжна прокуратура в Ямбол задържа за срок до 72 часа обвиняемия в предумишлено убийство на мъж в с. Тенево, обл. Ямбол Престъплението е извършено вчера и е квалифицирано по чл.116, ал.1 т.9, вр.чл.115 от НК. Убийство в ямболското село Тенево Разследването е установило, че убийството е извършено в къщата на пострадалия. Към настоящия момент..

публикувано на 27.10.25 в 16:10

Жена е хваната да шофира с 2,65 промила след пътен инцидент в Созопол

37-годишна жена допуска пътен инцидент с материални щети на улица "Яни Попов" в Созопол на 24 октомври около 13:40 часа. Шофьорката напуска местопроизшествието, а по-късно автомобилът ѝ е спрян със звуков и светлинен сигнал пред дом №34 на ул. "Одеса".  Водачката е тествана за употреба на алкохол и наркотични вещества. Установено е, че тя шофирала след..

публикувано на 27.10.25 в 10:30

Ало-измамник отмъкна над 7 хил. лева от жена в село Белодол

"Ало"- измамник е задържан за отмъкването на 7150 лева от 63-годишна жена от поморийското село Белодол. Случаят е от 18 октомври по класическия механизъм "оказване на съдействие на полицията за залавяне на телефонни измамници".  В резултат на полицейските действия на служители от отдел "Криминална полиция" при ОДМВР – Бургас и Районно управление –..

публикувано на 27.10.25 в 09:00