Около 15% от българите страдат от миопия (късогледство), посочи в Бургас председателят на дружеството по офталмология в страната д-р Христина Групчева.
Късогледството бързо се увеличава в световен мащаб, като най-засегнати са азиатските държави, уточни експертът:
„В Китай процентите стигат и до 90-95% в някои райони. Има много причини хората да носят очила. Главна причина е, че културата на хората се повишава и разбират, че могат да виждат по-добре. Някои хора носят очилата като аксесоар. Други, пък, ги предпочитат пред контактните лещи, тъй като смятат, че носят по-малко риск.“
Експертът уточни, че лещите вършат същата работа като очилата, стига да се спазват нужните препоръки и хигиена.
Има все повече млади очни специалисти в България, като част от тях се връщат от чужбина, за да специализират тук, посочи д-р Групчева:
„Преди време имаше тенденция нашата професия да застарява, докато сега вече не е така, което е добрата новина. Въпреки това, проблем е заплащането, което е в пъти по-ниско в сравнение с останалите европейски държави. Една клинична пътека в офталмологията е 4-5 пъти по-ниска като приход за нас, в сравнение със Западна Европа и страни като Полша, Чехия и Унгария.“
Бургас е домакин на научната конференцията „Офталмология и интердисциплинарни решения“ за първи път.
Събитието се провежда до 6 октомври в Международния конгресен център на Морска гара.
Над 2 милиарда хора по света живеят със зрителни увреждания, като голяма част биха могли да се предотвратят с ранна диагностика. Експертите съветват хората да посещават редовно офталмолог, за да следят своето здраве.
Зрителните нарушения са третата причина за инвалидност в света. Очаква се половината от световното население да бъде с увредено зрение до 2050 г.
Въпреки това, д-р Групчева твърди, че не бива да обвиняваме новите технологии за това, тъй като трябва да се научим да се адаптираме към времето, в което живеем:
„Всичко е въпрос на дисциплина и на знание. Имаме отлични възможности за осигуряване на качество на зрение на всеки, който няма трайно увреждане.“
Събитие, свързано с офталмологията ще се проведе и в София на 8 октомври от 18 часа в Борисовата градина при вход свободен. Там известни български актьори ще четат реални пациентски истории. Събитието „Кутия за приказки“, посветено на Международния ден на очното здраве, ще запознае хората с възможностите в областта на зрението и неговия скрининг.
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес...