Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Киров: Пролетната реколта е трагична, зърнопроизводители продават на ниски цени

Есенните култури са в норма, заради валежите

Трагично е състоянието с пролетните култури слънчоглед и царевица в Бургаско, заяви председателят на регионалния съюз на зърнопроизводителите Николай Киров. Причината е горещото лято и сушата. 

Ето каква е и равносметката за изминалия сезон:

Есенната реколта е по-добра, защото имаше влага, уточни Николай Киров. Ниските цени на реколтата и големите разходи изправят земеделците пред много тежка ситуация:

Нямаме избор, продаваме на ниски цени. Разходите ни са една идея по-високи от миналата година. Всички запаси на земеделците са изчерпани и са изправени пред една много тежка ситуация.“

Единствено зърнопроизводството в момента е на положително салдо, всичко друго се внася, уточни Киров:

„Само този стълб остана. Той носи приход на държавата.“

Кризисният фонд на Европейския съюз отпусна 10 млн. евро помощи за българските земеделци, но те са крайно недостатъчни, коментира председателят на бургаския съюз на зърнопроизводителите. Това са 20 млн. лева, а само царевицата и слънчогледа са около 15 млн. декара:

„Това е по един лев на декар? Какво е това – нищо! Според европейското законодателство, държавата може да подпомогне зърнопроизводителите до 200% или с още едни 60 млн. лева. Но засега няма изгледи държавата да го направи. Ще се водят преговори!“

Припомняме, че днес предстои среща между земеделци и министрите на земеделието и на финансите относно втория транш на т.нар. „украинска помощ“, който трябваше да се преведе на стопаните до 30 септември. 

Стана ясно, обаче, че парите ги няма. Зърнопроизводителите са в стачна готовност, ако не успеят да съгласуват исканията си с ресорните ведомства.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Голям пожар край Карнобат, огънят се насочи към крепостта Маркели (обновена)

Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с  голям пожар край Карнобат.  Няма опасност огънят да стигне до населени места, обясни за БНР Бургас кметът Георги Димитров.  С голям пожар край Карнобат се борят пожарникари и огнеборци Изгорели са няколко постройки и  три пчелина, опитваме се да..

обновено на 05.08.25 в 18:36
Илюстративна снимка, архив

Забрана за придвижване на дребни преживни животни в област Сливен

Във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни животни в страната в област Сливен се въвежда едномесечна забрана за придвижване на дребни преживни животни . Превантивни мерки бяха набелязани и в областите Шумен и Перник. Българската агенция по безопасност на храните удължава от днес мерките срещу разпространението на шарка по..

публикувано на 05.08.25 в 16:45

Ден на отворените врати на „Верни“ и „Места“ в Бургас

Ден на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Бургас. Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника..

публикувано на 05.08.25 в 16:15

Потребителската кошница поевтинява с два лева, но бургазлии не вярват на статистиката

С два лева по-малко е струвала потребителската кошница за миналата седмица. Тази седмица сме платили 97 лева за продуктите от първа необходимост - срещу 99 лева спрямо предходната. Това стана ясно по време на пресконференция на председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Намаление на цените е отчетено при..

публикувано на 05.08.25 в 12:30

Бургаската група Hellbound в топ 3 на най-големия метъл фестивал в света

Бургаската метъл група Hellbound взеха участие на най-големия метъл фестивал в света – Wacken Open Air в Германия. В конкурсната програма Wacken Metal Battle младите музиканти заеха трето място сред близо 40 банди от различни държави. Всеки участник имаше по 30 минути сценично време, а журито отличи петте най-добри групи, сред които и Hellbound –..

публикувано на 05.08.25 в 11:00

По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболско

По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област, в сравнение с миналата година. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..

публикувано на 05.08.25 в 10:00
Архив

По-високи цени на билетите в междуселищните автобуси в Бургаско

В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени.  От 1 август „Бургасбус“ повиши с около 10% цената за пътуванията във всички направления от междуселищните си линии. Това по-рано вече направиха  останалите превозвачи .  Управителят на Бургас инж. Петко Драгнево за причините:..

публикувано на 05.08.25 в 09:00