Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математици настояват да бъде увеличен приемът на ученици в математическите гимназии в страната

112 български учени математици от 15 университета и научни института се обединяват около идеята да бъде увеличен приемът на ученици в математическите гимназии в страната. Те са входирали предложението си до министъра на образованието. Изпратили са писма до президента и до Министерския съвет.

Според тях бройката трябва да бъде завишена още при кандидатстването след 4-ти клас. Това се отнася за гимназиите в София, Варна, Пловдив и Бургас, обясни за БНР Бургас един от инициаторите математикът д-р Тодор Тодоров. 

Според него близо 600 талантливи деца остават извън приема. Той и останалите математици заявяват, че Наредба №10 от 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование на МОН е остаряла. Така държавният прием в математически гимназии в пети клас отхвърля силни и много добре подготвени ученици с ясно изявен талант за сметка на по-слабо подготвени в други области на страната.

В писмото се посочва, че математиците настояват да бъде променена държавната политика спрямо една невръстна група, която има значителен потенциал да се превърне във висококвалифицирани кадри. Те предлагат да се увеличи приема в математическите гимназии и да бъдат отворени допълнителни математически паралелки в най-добрите общообразователни училища на съответните области.

Отговор от институции все още няма, обясни Тодоров и подчерта:

"Математиката пропада след четвърти клас. В седми клас виждаме, че резултатите не са особено добри. Има наистина добре подготвени деца. Не е реализиран този талант у тях, което води до демотивация у най-силните."

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ: 

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от Бургас спечели сребро на арт конкурс в Латвия

Ученичката Сияна Васелич от школата по изобразително изкуство към Център за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) – Бургас спечели сребърен медал от XXI-ия международен конкурс за визуални изкуства „Аз живея край морето“. Форумът се проведе в латвийския град Юрмала. Тази година в конкурса участваха и бяха оценени 810 произведения на изкуството от общо..

публикувано на 10.11.25 в 19:00

Модерен STEM център отвори врати в Бургаското ОУ „Любен Каравелов“

Учениците от Основното училище „Любен Каравелов“ в Бургас вече имат модерен STEM център. Новата база беше открита по повод 191 години от рождението на поета-революционер. STEM центърът включва три високотехнологични кабинета – по природни науки, математика и информационни технологии. Помещенията са оборудвани с интерактивни дисплеи, дигитални..

публикувано на 10.11.25 в 16:30

Наградиха победителите в международния конкурс за литературна творба и рисунка „Свети Пимен Зографски“

С тържествена церемония в храм „Св. Богородица“ н аградиха победителите в петото издание на конкурса за литературна творба и рисунка „Свети Пимен Зографски“. Той се провежда по инициатива на неделното училище към едноимения храм в кв. Крайморие и с помощта на ЦПЛР-Бургас. В инициативата са участвали 130 деца от България, Украйна и..

публикувано на 10.11.25 в 13:00

Бургаски ученици организират викториада, посветена на композитора Георги Шагунов

Ученическа викториада, посветена на композитора Георги Шагунов, ще се проведе в понеделник в Бургас. Събитието е от 11:00 часа в сградата на Музикалното училище, а в него участват представители от 9-и и 10-и клас на Търговската гимназия и училището-домакин. Въпросите в състезанието са подготвени от ученици за ученици. Георги Шагунов -..

обновено на 10.11.25 в 11:16

Готов е Наръчник за борба с радикализацията при младите хора

Програма "Европа" към Столична община реализира проект, който ще подпомогне учителите да се справят с проявите на агресия още в техния зародиш. Веселин Кръстев: Всеки Божи ден губим деца. Отговорността е на всички! Мълчанието в семейството ражда насилието в училище Наръчник за борба с радикализацията при младите хора ще бъде..

публикувано на 08.11.25 в 13:00

Център за високи постижения бе открит към Компютърната гимназия в Бургас

Център за високи постижения към Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас бе тържествено открит днес. Новият комплекс е с обща застроена площ от над 2 500 кв. м. Инвестицията е за 5,3 млн. лева , като финансирането е чрез  Националния план за възстановяване и устойчивост,  Програма „Образование“ и  Община..

публикувано на 07.11.25 в 16:30

Бургаският държавен университет ще предложи над 1400 студентски практики по национален проект

Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е сред партньорите на Министерството на образованието и науката по проекта „От висше образование към заетост“. Инициативата цели да засили връзката между висшето образование и пазара на труда, като предоставя възможност на студентите да придобият практически опит в реална работна среда. Около..

публикувано на 06.11.25 в 16:00