Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон са експонирани в Бургас

„Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е името на най - новата изложба, която можете да видите през следващите месеци в бургаския Археологически музей (ул. “Ал. Богориди” 21). Ценните експонати са предоставени от Исторически музей - Котел.

Глинените плочки с клинопис от 6-ти век пр. хр. са дарени на библиотеката-музей в Котел от Петър Матеев, който е известен като един от най-големите благодетели на възрожденския град. Глинените таблички са 5 на брой, с различни размери, а върху тях са изписани важни за времето си финансови документи.

Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени таблички, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия. Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната табличка е датирана 547 г. пр. хр., а най-късната от 536 г. пр. хр.

Клинописното писмо е най - ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. хр. в Месопотамия и по точно – в земите на днешен Южен Ирак. Върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали. Инструментът, с който се е “пишело”, представлявал писец от тръстика или друг материал - той бил известен по късно, като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж, като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

А ето и пътя на клинописните плочки от древния град Ниневия до музея в Котел.

През 1876 г. Петър Матеев българин от Котел, участва в археологическа експедиция в Близкия изток под ръководството на Джордж Смит известен археолог, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия.

Джордж Смит (1840-1876) е роден в Лондон и става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.

Петър Матеев (1850-1943) има интересна биография. Той е един от най-известните ерудирани, родолюбиви българи. Общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар котленски възрожденски заможен род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград. Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения при властите, в последствие той сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя, като английски поданик.

След получаване на султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя, те изследват културни и социални особености на региона и местни жители. Когато стигат до Багдад ситуацията се усложнява, поради бунтове и те решават да се върнат обратно. По пътя Смит заболял и умира в град Алеп. Матеев успешно се завръща в Цариград и оставя след себе си клинописните плочки, които са много редки и се съхраняват в Котленския музей. Неговият пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Анестиев представя „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ в Бургас

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ ще бъде открита днес. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването морското биоразнообразие. Снимките са на Христо Анестев. Организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“ Откриването е от 11.30 часа..

публикувано на 21.05.25 в 09:39

Сливенският митрополит Арсений забрани икони да участват в нестинарски игри

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри, които се организират по стар стил на 3 юни в Българи.В навечерието на празника Сливенският митрополит Арсений отправи архипастирско послание до  православните християни, в които ги призова да не участват..

публикувано на 21.05.25 в 08:31

Пет бунгала изгоряха при пожар в местността "Косата" край Поморие

Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община Поморие. Останалите постройки в базата са спасени. Огънят е избухнал по неизяснени към момента причини и е бил овладян от два екипа на пожарната от Поморие и Несебър. Благодарение на бързата реакция..

публикувано на 20.05.25 в 17:02

Военни полицаи от 9 държави участваха в учение на полигон „Ново село“

Военнополицейско учение с международно участие „Отвъд хоризонта 25“ (BEYOND HORIZON 25) се проведе на Учебен полигон „Ново село”. В него участваха военни полицаи от България и осем партньорски държави-членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция, Италия, Република Северна Македония, Румъния и САЩ, както и от Многонационалната бойна група на НАТО в..

публикувано на 20.05.25 в 18:30

Бюджет 2025 на Община Бургас: Инвестиции в сигурна пътна инфраструктура (обновена)

Инвестиции в по-добра инфраструктура с цел сигурност на пътя, както и инвестиции в полза на младите хора за преодоляване на демографската криза са сред важните акценти в бюджета за тази година.  Бюджетът на община Бургас за 2025-та година беше приет с 43 гласа „за“ и 6 „против“.  Единодушно съветниците приеха да има увеличение на..

обновено на 20.05.25 в 16:14

Държавата прехвърли Центъра за психично здраве на Община Бургас

Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната сесия на Общинския съвет. Бюджет 2025 на Община Бургас: Инвестиции в сигурна пътна инфраструктура „Искам да ви информирам, че вече е факт – държавата прехвърли собствеността на Психодиспансера,..

публикувано на 20.05.25 в 15:30

Съветниците в Ямбол приеха бюджета на общината за тази година

С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на общината за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за  капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева . С 32 гласа „За“ 2- „Въздържал се“ и само 2 „против“ бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн. лева..

публикувано на 20.05.25 в 14:40