Професионалната гимназия по електротехника и електроника „ Константин Фотинов“ за поредна година стават център, в който десетокласници могат да се обучават и да добият свидетелство за професията „Приложен програмист“. Заниманията се осъществяват по националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“.Те са безплатни, а записването на желаещите е удължено до 18 октомври, обясни един от лекторите, преподавателят в гимназията, Петър Петров.
В цялата страна традиционно програмата обхваща около 750 -800 ученици. В Бургас се обучават ученици от областите Варна, Сливен и Ямбол, обикновено те са около 200 души, уточни учителят.
Обучението е тригодишно, провежда се в извън учебно време, в събота и в неделя, като в него участват и преподаватели от университет „Проф. д-р Асен Златаров“.Задължително десетокласниците, трябва да не се обучават по професии от направлението „Компютърни науки“.
Петров подчерта:
"Всяко дете, което желае да се запише, трябва да попълни данните си в гугъл формуляр, който е посечен на сайта на националната програма "Обучение за ИТ умения и кариера". Попълват се личните данни. На 18, когато изтича срокът, децата ще получат по електронна поща данни за достъп до платформата. Тогава те трябва да направят входящ тест, който да оцени техните дигитални компетентности.
В края на обучението на учениците, те полагат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Освен дипломата за средно образование те получават и свидетелство за професионална квалификация, което разговорно казано е един вид втора диплома."
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..