Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

Автор:
снимката е илюстративна (архив)
Снимка: БНР Бургас

"Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура. Това обясни пред БНР Янина Танева, "Фабрика за идеи".

През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално социологическо проучване на "Алфа рисърч" за достъпа до култура през 2023 година по поръчка на "Фабрика за идеи" и "Обсерватория за икономика и култура". То ще залегне и в основата на предложенията за политики и решения в рамките на проекта "Индекс за достъп до култура 2023".

За последните две години няма съществено подобрение при участието на българските граждани, посочи Диана Андреева, директор на "Обсерватория по икономика и култура".

"Особено притеснителни са две от възрастовите групи. При тази от 18 до 29 години липсват изградени навици в ранна детска възраст. Влияние оказва и приятелската компания, която не посещава такива места".

Възрастовата група 55 +  пък разполага с достатъчно свободно време, но не и с необходимите финанси за посещение на културни дейности, посочи тя.

"При  по-малките общини и села се наблюдава и липса на достъп".

Решенията на тези проблеми трябва да бъдат съобразени с данни, категорична е Танева. 

"В България политиките за култура рядко се базират на данни. Ние все още нямаме стратегия за култура. Настояваме за Стратегия "Достъп до култура", която да е част от една по-голяма визия за мястото на културата в развитието на българското общество. 

Искаме да отворим и по-широк дебат. Тази вечер - 16.10, каним колеги от културния сектор и всеки, който се чувства заинтересован от темата за културата и достъпа до нея, в "Гьоте институт" от 18.30 часа".

Една от идеите им е за културен паспорт на учащите се, който да важи за възрастовата група от 6 до 26 години.

"Това ще позволи да няма загубени поколения, които не са стъпвали в театър". 

Друго предложение  е за по-добра колаборация между културните пространства и артистите. 

"В една платформа да могат да се свързват и заедно да създават културни продукти". 

Изграждането на вкус от най-ранна детска възраст, каквато е идеята за културните паспорти, е липсващата културна политика в последните 35 години, заяви Андреева. 

Тя обърна внимание и на акцента, който се поставя върху културата в ЕС, след пандемията от Covid – 19.

Заради няколко института не може българската култура да остане с абсолютно същото финансиране. Не считам, че министерството на финансите ще я накаже, подчерта Диана Андреева.

"Това, което се случи с няколко театрални института, е черно петно. Необходим е повече контрол и ясна публична обосновка какво се случва там, така че да бъде изчистен имиджа на хилядите хора в българската култура, които работят почтено в името на изграждане на ценностна система на българските граждани".

"Културата е най-оптималната инвестиция, която влияе максимално много върху други теми от живота ни. Тя трябва да бъде приоритетна, да настояваме за това", вярва и Янина Танева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежки театрален проект стартира в Бургас

През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..

публикувано на 21.07.25 в 16:30

Бургаски екип стои зад песента „Когато се побираме в сълза“

Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб  и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...

обновено на 21.07.25 в 15:09

Малка художничка от Бургас с отличие от международен конкурс в Словакия

Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..

публикувано на 21.07.25 в 13:00

Група "Прегърнат облак" дебютира на сцената на "Бургас и морето"

Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници.  Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева.  42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл. 

обновено на 21.07.25 в 11:47

Комедията „Молба за напускане“ гостува на бургаска сцена

Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..

публикувано на 21.07.25 в 11:30

Бургас посреща "Дните на руската музика"

С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика.  Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..

публикувано на 21.07.25 в 10:30

Айтозлийката София Стойчева спечели награда за филмов дебют

Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..

публикувано на 20.07.25 в 10:30