Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

Автор:
снимката е илюстративна (архив)
Снимка: БНР Бургас

"Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура. Това обясни пред БНР Янина Танева, "Фабрика за идеи".

През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално социологическо проучване на "Алфа рисърч" за достъпа до култура през 2023 година по поръчка на "Фабрика за идеи" и "Обсерватория за икономика и култура". То ще залегне и в основата на предложенията за политики и решения в рамките на проекта "Индекс за достъп до култура 2023".

За последните две години няма съществено подобрение при участието на българските граждани, посочи Диана Андреева, директор на "Обсерватория по икономика и култура".

"Особено притеснителни са две от възрастовите групи. При тази от 18 до 29 години липсват изградени навици в ранна детска възраст. Влияние оказва и приятелската компания, която не посещава такива места".

Възрастовата група 55 +  пък разполага с достатъчно свободно време, но не и с необходимите финанси за посещение на културни дейности, посочи тя.

"При  по-малките общини и села се наблюдава и липса на достъп".

Решенията на тези проблеми трябва да бъдат съобразени с данни, категорична е Танева. 

"В България политиките за култура рядко се базират на данни. Ние все още нямаме стратегия за култура. Настояваме за Стратегия "Достъп до култура", която да е част от една по-голяма визия за мястото на културата в развитието на българското общество. 

Искаме да отворим и по-широк дебат. Тази вечер - 16.10, каним колеги от културния сектор и всеки, който се чувства заинтересован от темата за културата и достъпа до нея, в "Гьоте институт" от 18.30 часа".

Една от идеите им е за културен паспорт на учащите се, който да важи за възрастовата група от 6 до 26 години.

"Това ще позволи да няма загубени поколения, които не са стъпвали в театър". 

Друго предложение  е за по-добра колаборация между културните пространства и артистите. 

"В една платформа да могат да се свързват и заедно да създават културни продукти". 

Изграждането на вкус от най-ранна детска възраст, каквато е идеята за културните паспорти, е липсващата културна политика в последните 35 години, заяви Андреева. 

Тя обърна внимание и на акцента, който се поставя върху културата в ЕС, след пандемията от Covid – 19.

Заради няколко института не може българската култура да остане с абсолютно същото финансиране. Не считам, че министерството на финансите ще я накаже, подчерта Диана Андреева.

"Това, което се случи с няколко театрални института, е черно петно. Необходим е повече контрол и ясна публична обосновка какво се случва там, така че да бъде изчистен имиджа на хилядите хора в българската култура, които работят почтено в името на изграждане на ценностна система на българските граждани".

"Културата е най-оптималната инвестиция, която влияе максимално много върху други теми от живота ни. Тя трябва да бъде приоритетна, да настояваме за това", вярва и Янина Танева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьор от бургаския театър с номинация за ИКАР

Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025.  В постановката  „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули.  Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..

публикувано на 05.02.25 в 14:00

Студентите на ТК "Любен Гройс" в Бургас с първи изпит пред публика (видео)

Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители в Културния дом на НХК.Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и..

публикувано на 05.02.25 в 13:00

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 05.02.25 в 12:30

Лекция, посветена на скулптора Михайло Парашчук, ще бъде представена днес

„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от 17 часа в голямата зала на Областна администрация Бургас. Лекцията е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. Украинският скулптор пристига в страната ни през 1921..

публикувано на 05.02.25 в 10:00

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

Виенска гала в Бургаската опера под диригентството на Деян Павлов

Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е  посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа  на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..

публикувано на 04.02.25 в 16:30

Община Тунджа организира фолклорен празник „Деца играят на кукери“

На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..

публикувано на 04.02.25 в 13:51