Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на единствения християнски храм в града, който носи името на Свети Димитър.
В църквата служи най – младият свещеник в Сливенска епархия отец Ромил Георгиев. Той е на 25 години и от две години се грижи и проповядва в 10 енории.
Историята разказва, че първата църковна сграда е била опожарена през 1828 година. След това храмът е възстановен през 1844 г., но изгаря по време на Освободителната война. Строят го отново, съгражда го майстор Генчо от Жеравна, разказа свещеникът:
„Тази църква, която виждаме, си е такава и до днес. Малко църкви са на толкова години! Спрямо храма е имало много свещеници, дори такива, които са идвали от чужбина. Имало е логопедическо училище. По предания, тук са учили жените на домакинство, да могат да готвят.“
Мястото за храма е подарено от Дяко Димов – баща и от Апостол Дяков – син , който е първият български екзархийски свещеник в Айтос, съратник на Васил Левски. Според местно предание, Апостолът на свободата е бил в града и е пял песнопения по време на служба в църковния храм. Затова айтозлии са поставили и специална плоча с лика на Левски на фасадата на храма.
„Вътрешната украса е направена от зографа Иван от Дебърската школа, всеки стенопис е изрисуван от него. Камбаните са изработите в Русия в гр. Ярослав и са докарани с кораба и волски каруци…Всяка икона и всеки един стенопис са уникални и носят много история!“, разказаха деветокласниците Диана Куцарова и Денис Епитропов от училище „Христо Ботев“. Те са част от група по краезнание, която се ръководи от учителя по история Николай Димитров, участниците в нея проучват документи и събират данни за родния си край.
Църквата е обновена и укрепена през 2007 година и тогава с труд и финансови средства се включва цялото население на Айтос, участват дори мюсюлмани. Обновени са фасадата и обшивката на камбанарията, изписани са иконостасът, наосът и притворът.
Храмът е паметник на културата. В него има три икони на свети Димитър Солунски. Едната е сред царските в иконостаса и е най – старата, другата е от наше време, а третата е най – нова и ще бъде показана за първи път на миряните за този Димитровден, разказа още отец Ромил:
„Тя е поясно изображение на Свети Димитър, а отдолу е град Айтос, както е изобразяван светията като закрилник на град Солун. Иконата е много красива, но и много масивна, за това ще преценим дали ще я използваме като водеща литийното шествие на празника.“
Отец Ромил поздравява айтозлии и именниците, носещи името на светеца и пожелава: Да носят бронята на вярата, както Свети Димитър , който без страх се е сражавал за своята вяра. Да се радват, да изпълват с любов домовете си, да имат за покровител светеца, да носят с гордост своето име и неговата любов към Бога!“
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли. По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..
Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“. Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен. Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането. Желаещите могат да се..
Няма нищо по-хубаво от това, да видиш щастието в очите на младоженците, смята Силвия Танева, управител на популярен сватбен център в Бургас. Само преди два дни, тя и екипът й представиха своята най-нова колекция от сватбени и официални тоалети на бляскаво модно ревю на открито. MARINA YACHT FASHION SHOW – NESEBAR 2025. събра стил, лятно..
Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“...