Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод Димитровден, 26 октомври:

Църквата "Св. Димитър Солунски" в Айтос посреща празника си с нова икона на светеца (снимки и видео)

Храмът е на 180 години


Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на единствения християнски храм в града, който носи името на Свети Димитър.


В църквата служи най – младият свещеник в Сливенска епархия отец Ромил Георгиев. Той е на 25 години и от две години се грижи и проповядва в 10 енории.  

Историята разказва, че първата църковна сграда е била опожарена през 1828 година. След това  храмът е възстановен през 1844 г., но изгаря по време на Освободителната война. Строят го отново, съгражда го майстор Генчо от Жеравна, разказа свещеникът:  

„Тази църква, която виждаме, си е такава и до днес. Малко църкви са на толкова години! Спрямо храма е имало много свещеници, дори такива, които са идвали от чужбина. Имало е логопедическо училище. По предания, тук са учили жените на домакинство, да могат да готвят.“


Мястото за храма е подарено от Дяко Димов – баща и от Апостол Дяков – син , който е първият български екзархийски свещеник в Айтос, съратник на Васил Левски. Според местно предание, Апостолът на свободата е бил в града и е пял песнопения по време на служба в църковния храм. Затова айтозлии са поставили и специална плоча с лика на Левски на фасадата на храма.


„Вътрешната украса е направена от зографа Иван от Дебърската школа, всеки стенопис е изрисуван от него. Камбаните са изработите в Русия в гр. Ярослав и са докарани с кораба и волски каруци…Всяка икона и всеки един стенопис са уникални и носят много история!“, разказаха деветокласниците Диана Куцарова и Денис Епитропов от училище „Христо Ботев“. Те са част от група по краезнание, която се ръководи от учителя по история Николай Димитров, участниците в нея проучват документи и събират данни за родния си край.


Църквата е обновена и укрепена през 2007 година  и тогава с труд и финансови средства се включва цялото население на Айтос, участват дори мюсюлмани. Обновени са фасадата и обшивката на камбанарията, изписани са иконостасът, наосът и притворът. 

Храмът е паметник на културата. В него има три икони на свети Димитър Солунски. Едната е сред царските в иконостаса и е най – старата, другата е от наше време, а третата е най – нова и ще бъде показана за първи път на миряните за този Димитровден, разказа още отец Ромил:  


„Тя е поясно изображение на Свети Димитър, а отдолу е град Айтос, както е изобразяван светията като закрилник на град Солун. Иконата е много красива, но и много масивна, за това ще преценим дали ще я използваме като водеща литийното шествие на празника.“  

Отец Ромил поздравява айтозлии и именниците, носещи името на светеца и пожелава: Да носят бронята на вярата, както Свети Димитър , който без страх се е сражавал за своята вяра. Да се радват, да изпълват с любов домовете си, да имат за покровител светеца, да носят с гордост своето име и неговата любов към Бога!“

Миряните ще могат да видят за първи път новата икона на св. Димитър в петък (25 октомври). От 18 ч. Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Арсений ще възглави Архиерейска вечерна служба в храма „Св. Димитър“. На Димитровден (26 октомври, събота) от 09:00 ч. в църквата ще има празнична света литургия. Именно оттам ще тръгне литийното шествие към площад „Свобода“. Празникът ще продължи с богата програма през целия ден. 

Айтос празнува на днешния Димитровден. В 9 часа в храма „Св. Димитър“ ще има празнична литургия, а от 10.30 ч. към площад „Свобода“ ще тръгне литийно шествие, водено от нова икона. Ще има и молебен за здраве и благополучие на айтозлии. В 11 часа е тържественото откриване на празника, а от 11.30 ч. е концертът на ансамбъла за народни песни и танци „Пазарджик“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рибена чорба, паеля и пица с октопод изкушиха бургазлии за летния Никулден /СНИМКИ/

Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където топ кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод. Празникът по случай небесния покровител - св. Николай Чудотворец се организира за втора поредна година в морския град. Той  с тържествествена Света литургия в бургаските храмове, а..

публикувано на 09.05.25 в 13:45

Рибена чорба, пица с морски дарове и концерт на Орлин Горанов за Летния Никулден

Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града и ще продължи с кулинарни демонстрации и концерт на пл. "Тройката".  Топ готвачи ще приготвят специално за летния Никулден топ кулинари а роматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и..

публикувано на 09.05.25 в 08:20

Реставраторът на радио апарати Тома Шопов се включва в изложба на БНР Бургас

Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати.  Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..

публикувано на 07.05.25 в 08:30

Ясни са финалистите по Хайдушката пътека в Карандила

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете  и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов.  Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..

публикувано на 06.05.25 в 13:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

Пол и Реми Хогард посветиха скулптура на съоснователя на Червения кръст

Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст.  Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.).  Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..

публикувано на 05.05.25 в 11:00

Семейство агрономи от Пловдив са сред най-редовните участници на Флората

Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..

публикувано на 04.05.25 в 15:00