Мемориална плоча беше открита днес в памет на хилядите българи бежанци от Македония и Тракия, заселили се в Бургас до началото на XX век. Отчитайки техния принос за развитието на социалния, икономическия и културния потенциал на града, Общинският съвет в Бургас обяви 2023-та за "Година на културното наследство на македонските и тракийски българи в Бургас“ и взе решение за поставянето на паметен знак в Приморски парк. Инициатива е на общинските съветници от ВМРО преди повече от година, каза Георги Дракалиев:
"Процедурата не беше никак лека и кратка. Повече от година и половина мина от решението на Общинския съвет. През това време очаквахме съгласуване от Националния институт за паметници на културата за неговото поставяне. Най-накрая той е факт. Ако се върнем в миналото, преди 100 години една трета от населението на града, според данните, се състои от бежанци от Македония, Тракия, има от Добруджа и от западните покрайнини. Това е един огромен човешки ресурс, който променя етническата картина, която е представлявала Бургас в онзи момент. За тези потомци на бежанци, които са били прогонени от техните родни места, е много важно да има един паметен знак.
Вчера се навършиха 131 години от съставянето на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, затова и тази паметна плоча е връзката между миналото и настоящето.“
Опустошението на родните места принуждава цели фамилии наши сънародници от Източна и Западна Тракия, от Македония и Мала Азия да изоставят граденото с много усилия и да приемат скиталческата съдба на бежанци. За тях Бургас е надежда и спасение. Стоя Янчева, наследник на тракийски бежанци сподели:
"Гордеем се с героизма на нашите деди. Знаете с какви зверства са били пропъдени от родните места и горени. Съвсем скоро поставихме и паметна плоча на Мария Тенишева, участничка в подготовката на Преображенското въстание. Ние ще бъдем мост, за да го предаваме на идното поколение, няма как да се забрави историята“, каза още Стоя Янчева.
Много от бежанците напускат родните си места още след края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Берлинския договор, други - поради гоненията от османските власти след Илинденско-Преображенското въстание - 1903 г., а трети търсят убежище и спасение в България в следствие на войните за национално обединение в периода 1912-1918 г.
Бяха поднесени венци и цветя от представители от институциите в Бургас, както и от потомци на бежанци, и граждани.
В церемонията участваха изпълнители от Детска фолклорна група "Звъника“ с ръководител Ваня Дженезова при Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928“ - Бургас.
Към комплексните услуги за възрастните хора в Бургас Общината прибавя още една - от месец февруари самотно живеещите хора ще имат дигитален асистент или така наречената "умна гривна" . 50 души ще могат да се възползват от новата услуга, като до края на годината ще бъдат закупени още 100 устройства . Те наподобяват на ръчен часовник и измерват..
Ново място за игра си имат децата от Созопол. Това е т.нар. „Магарешки площад“ в новата част на морския град, който бе обновен. Ремонтът му стартира през есента на миналата година и приключи малко преди Нова година. Проектът на община Созопол е на стойност над 900 000 лева. Днес обновеното пространство бе официално открито с водосвет за..
Изминалата 2024 година е изравнена по брой жалби с 2023 година подадени към бургаския общински посредник Тодор Стамболиев. Разликата е 45 сигнала, обясни той в предаването "Булевард Демокрация". "552-ма граждани са потърсили съдействие от мен. 337 са били писмените жалби.220 са били устните питания и молби за съдействие. Повечето жалби са в..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът Димитър Николов изказа съболезнования на близките, приятелите и колегите на Павлина Пехливанова. „Скръбна новина за всички нас. Павлина Пехливанова беше истински професионалист в своята работа, човек..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..
Временно е преустановено движението на всички превозни средства по път II-99 в участъка Граматиково-Малко Търново, информират от АПИ. Автомобилите се пренасочват по третокласния път III-907 Босна - Визица. 418 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни..
„Магарешкият площад“ в Созопол ще бъде официално открит днес от 11 часа. Проектът на общината е на стойност около 900 000 лева. Мястото, разположено в новата част на града, бе ремонтирано и обновено в рамките на няколко месеца. Реконструкцията стартира през есента на 2024 година. То се превърна в един много добър парк, посочи кметът Тихомир..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът..
В Сливенска област пътищата са проходими при зимни условия. В планинската част снежната покривка достига до 30-40 см и продължава да натрупва нов сняг,..
22 машини обработват пътищата в област Бургас, това каза за БНР Бургас дежурният в областното пътно управление. Над Бургас вали сняг и пътищата се..