В Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Бургас може да се разгледа изложбата „Украински носии и традиции“. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между РИМ – Бургас, Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас.
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“, Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук. Снимките са предоставени от фотографа Дмитро Перетрутов.
Изложбата е посветена на традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското културно наследство. Проектът има за цел изучаването и популяризирането на изворите на украинската идентичност и уникалност, проучването на традициите и символите, запазени от предишните поколения.
Проектът стартира в Украйна още през 2014 г., различни тематични изложби и изложения са демонстрирани в 35 държави по света. Сред тях са Латвия, Полша, Франция, Чехия, Япония, Люксембург, а сега и България. Различните събития в рамките на проекта разкриват красотата и разнообразието на украинското традиционно народно облекло. Участници са изтъкнати украински дейци на културата и изкуството, музиканти, спортисти, дизайнери.
Колоритните носии от различните региони на Украйна са били представени и в календари, изработени по проекта „Искрени“ с благотворителна цел. От продажбата им са събрани над 700 хиляди украински гривни, изпратени като помощ за ранени военни и като съдействие за дейността на редица културни институции – Музеят на народното творчество „Михайло Струтицки“, Новоайдарският краеведски музей и Националният център на народната култура „Музей на Иван Гончар“.
Освен 12-те фототабла, в залата са експонирани и оригинални предмети, представящи традициите на страната. Те са събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Изложбата може да бъде разгледана до 9 ноември на ул. „Славянска“ № 69.Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..