Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес тръгва НИК 421 към Антарктида

Проф.Христо Пимпирев: На Българската полярна база ще се разработва за първи път астрономичен проект

Само преди дни в Ахелой се проведе традиционният тренировъчен лагер

6
Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният вече тренировъчен лагер на антарктиците в Ахелой.


Българската база ще бъде домакин на първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и Обединените арабски емирства ще стъпят на Ледения континент с научна цел, обясни проф.Пимпирем.



„Подготовката за всяка следваща тактическа експедиция протича доста инфарктно, защото имаме много малко време за подготовка. Корабът се прибира в средата на април от Антарктида. Последните полярници, които остават в базата, за да продължат научните изследвания и се прибират с друг транспорт също през април. Т.е. до началото на следващата експедиция през ноември остава половин година, което е изключително малко време. За тези 6 месеца трябва да се прегледа изцяло корпуса на кораба, за да няма някакви повреди, ако има те трябва да се отстранят. Освен това трябва да се направи подбор на новите научни проекти, да се види какво е свършено от старите проекти. Разбира се тези тренировъчни лагери, които правим, по-скоро са семинари в Ахелой, показват какво сме свършили през миналия сезон. През май правим първия семинар, след това е следващият лагер в края на октомври и началото на ноември. Той премина с долекарско обучение за логистичния екип, организирано от д-р Атанас Пелтеков и д-р Севдалина Михайлова, които ще бъдат лекари на Българската антарктическа база през сезон 2024-2025 година. 

Проф. Христо Пимпирев

Проектите сега са доста разнообразни, според нашата научна програма, одобрена от Министерския съвет.  Един от проектите е свързан с движението на ледниците в Антарктида. Там наблюдаваме как ледниците се топят. Което е доста тревожно и за останалите континенти и хората в света, защото при разтапянето на ледниците се повишава морското ниво, това грози от наводнения на крайбрежните части на океаните и моретата.

Самите сме свидетели какви катастрофални наводнения имаше преди дни във Валенсия и Каталуния в Испания, с над 220 жертви. Те се дължат на климатичните промени. затова е важно да се обърне внимание на тези проблеми, за които алармират учени и изследователи, икономисти и др.

За първи път на Българската антарктическа база ще се разработва астрономичен проект. Той е много интересен. Свързан с изследване на слънчевата активност и влиянието й върху йоносферната динамика. Това особено важи за базите, които зимуват, т.е. когато е полярната нощ и в Източна Антарктида атмосферата е изключително чиста. Това е и най-чистият континент на Земята, а астрономите имат уникалния шанс да наблюдават звездите, почти 24 часа. 

Днес тръгва нашият научноизследователски кораб НИК 421 „Св.св.Кирил и Методий“ от Варна. С този кораб ние от две години сме на морската карта на света. Ще пътува от Варна до испанския град Картахена. На борда на НИК 421 ще се качат и 20 курсанти – кадети от Военноморското училище на практика. Ще има и двама орнитолози, които ще изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. 


Има и други проекти, които са свързани с биологията, с изследване на замърсяването с микро пластмасата, изследване на ендемичните риби, които обитават океана около базата. Ще се правят и геоложки изследвания, защото там има и много медни находища, в продължение на тези от Андите. Пъстър научен конгломерат от проекти, който ще изпълняваме. Много сериозно международно участие ще имаме тази година.  Базата ще бъде домакин и на Първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и ОАЕ ще стъпят на Ледения континент, ще имаме метеоролог и сеизмолог от Абу Даби. За първи път ще има и учени от Колумбия и Португалия. Нашата експедиция ще бъде световна“, уточни още проф. Пимпирев.

От изключително значение са проектите, които се разработват съвместно с партньори от Дронамикс, Центъра за подводна археология, Лаборатория Кандиларов и Фондация „Красива наука”.


Още много информация чуйте в интервюто с професор Христо Пимпирев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Дънкови панталони с широки крачоли - завръщане към миналото?

Панталоните с широки крачоли придобиха популярност сред мъжете и жените в Европа и Северна Америка в средата на 70-те години на миналия век. Тогава те обикновено се изработваха от деним, памук и сатенен полиестер. Потребителите ги комбинираха с кубински обувки с ток, сабо или ботуши Челси. Известни звезди помогнаха за популяризирането на тези панталони,..

публикувано на 04.04.25 в 19:00

Бургазлии за поредна година ще превземат Световното по пица в Парма

Бургас отново е със заявка за участие на световно състезание – този път в сферата на кулинарното изкуство. Гурме готвачът Стефан Енчев и майстор пицар Джейхан Джаферов ще се борят за отлично представяне на Световното първенство по правене на пица в Парма. Престижното събитие ще се проведе от 8 до 10 април в италианския град. Бургаският тандем ще..

публикувано на 04.04.25 в 12:00

Уникална изложба на късносредновековни керамични лули от Бургаско е представена в Археологическия музей

Късносредновековни керамични лули, открити в Бургаско са показани в най - новата изложба на Археологическия музей. Те са близо 40 на брой и са датирани между XVII и XIX век. Тези артефакти се представят за първи път и изложбата може да бъде определена като уникална, разказа екскурзоводът Гергана Данабашева: „ Представили сме..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Снимка: Българско дружество за защита на птиците

Над 65% от всички птичи видове у нас се срещат в местността "Пода" край Бургас

Международният ден на птиците отбелязваме днес. Това е един от най-старите празници от екологичния календар. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Край Бургас се намира едно от уникалните, не само за страната ни, но и за Европа птичи..

публикувано на 01.04.25 в 13:40

Калоян Николов гостува в родния Бургас с мюзикъла "Дух"

Мюзикълът "Дух" по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг в главните роли, гостува на бургаска сцена тази неделя. В продукцията на варненската опера влиза и бургазлията Калоян Николов. Разликата с филмовата продукция е, че при нас има много повече музика, сподели изпълнителят. Да пее в мюзикъл е била негова детска мечта...

публикувано на 30.03.25 в 14:00

платена публикация
Още специални оферти от Ability Spa

В Ability Spa се грижим за вашето здраве и форма. Затова решихме да Ви зарадваме с още няколко прекрасни предложения на специални цени.  За всички, които тренират редовно или искат да избягат за малко от забързаното ежедневие предлагаме: 3 Месечна Фитнес Карта – от 170лв на 150лв  Пакет Фитнес – от 125лв на 110лв  Месечна Спа Карта – от 280лв..

публикувано на 26.03.25 в 20:33

Фотоизложба проследява работата на българските полярни изследователи

Фотоизложба с кадри на изследователя от Българския антарктически институт Олег Василев може да бъде разгледана пред Дома на НХК в Бургас. Експозицията включва 24 платна и проследява работата на българските полярни изследователи. Откриването й постави началото на събитията, съпътстващи фестивала на LEGO роботиката, който тази година ще се проведе на..

публикувано на 26.03.25 в 13:49