Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева.
350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за подобряване ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите заболявания е осигурена безплатна ваксина за гражданите на и над 65 години. Резултатите за ваксинацията за сезонни грип са добри, каза още министър Галя Кондева.
С над 10 хиляди дози е по-голям вносът на ваксини срещу сезонния грип за свободния пазар. 5 хиляди дози назални ваксини за децата са внесени първоначално, но поради големия интерес от страна на родителите от началото на другата седмица ще има нови 2 хиляди дози. Ваксината се поставя за втора поредна година у нас, като тя се разпространява на свободния пазар.
Министър Галя Кондева подчерта:
"Винаги е най-добре преди да се приложи ваксина, да се ползва консултация за се ползва консултация с педиатъра, в случая личния лекар, за да може да се прецени дали тази ваксина е подходяща за конкретното дете. Така че препоръчваме консултация, а не директното закупуване на ваксина от аптеката. Консултацията с лекаря е необходима, за да може да се прецени необходимостта от прилагане на назална ваксина".
Здравното министерство е изготвило проект на нова програма за HPV ваксината за младежи, която разширява обхвата на прилагането, като включва и момчетата. Министър Галя Кондева участва в откриването на Третата национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания.
Бургас ще бъде домакин на Националната кампания за профилактика на рака на гърдата днес и утре (14 и 15 август). За първи път инициативата ще се проведе в града с възможност за безплатни профилактични прегледи на три различни локации. Кампанията се организира от Сдружението на Жените мотористи МПауърд България и Българското дружество за борба с..
Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи, обзавеждането на пациентските стаи и ескалаторите, съобщи в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Етажният паркинг е готов, а предстои внедряване на електронна система, благоустрояване на околното..
По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..
От началото на годината у нас са открити 185 заразени с ХИВ. При над 90% от тях най-вероятният начин на предаване на вируса е сексуален контакт. Данните са на Министерството на здравеопазването. Оттам обявиха, че през август се провежда лятната АНТИСПИН кампания. Приблизително 200 000 българи са изследвали своя ХИВ статус от началото на..
Връщането на финансовите лимити притеснява ръководствата на общински болници в Бургаска област. Това стана факт, след като депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за здравното осигуряване. Управителят на многопрофилната болница в Айтос Златина Иванова , коментира, че в годините назад при такива лимити се е..
С военнотранспортен самолет C-27J "Спартан" на Военновъздушните сили е транспортирано по спешност две годишно дете от Бургас. Самолетът е излетял в 13:08 ч. от летище "Васил Левски" с екип лекари от Университетска многопрофилна болница „Пирогов“ - София за изпълнение на задача за авиомедицинска евакуация по маршрута от София до Бургас и обратно,..
Университетска болница "Дева Мария" в Бургас обяви конкурс за лекари специализанти в 11 ключови медицински направления. Възможностите обхващат клиниките по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, нервни болести, анестезиология и интензивно лечение, хирургия, урология и кардиология, както и отделенията по медицинска онкология,..
Бургас ще бъде домакин на Националната кампания за профилактика на рака на гърдата днес и утре (14 и 15 август). За първи път инициативата ще се..