Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е 40 дни. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември, напомнят от Светия синод на Българската православна църква.
През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни. Традиционно на 21 ноември - Въведение Богородично, и на 6 декември - Никулден, се консумира и риба.
Човек, който се готви за изповед и св. Причастие, е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене. Който е болен или има хронични заболявания, непременно трябва да се посъветва с изповедника си, като му съобщи и мнението на лекаря.
История на Рождественския пост
Утвърждаването на 40-дневния пост, свързан с деня 25 декември, в който се чества Рождеството на Господ Иисус Христос, станало сравнително късно - през ХІІ век. То било в тясна зависимост от определянето датата на това събитие, във връзка с което се формира този втори по своята значимост Господски празник след Възкресение Христово (Пасха, Великден).
Отбелязването на празника Рождество Христово при християните от западните църкви започнало около 350 година. При източните църкви то било въведено от св. Григорий Богослов през 380 г., като Антиохия последвала - през 375 г., Александрия - през 432 г. при св. Кирил Александрийски (†444), Йерусалим - при патриарх Ювеналий (†458).
Датите, на които това събитие било отбелязвано, също били различни: в западните църкви - на 25 декември, в Антиохия - на 4 януари, в Александрия - на 18 или 19 април, или на 29 май. Малоазийските църкви го чествали на 6 или 10 януари. Едва в края на ІV и началото на V в. настъпило относително единство в отбелязването на Рождество Христово и всички православни църкви започнали да го празнуват на 25 декември.
Определен брой постни дни, непосредствено преди Рождество Христово съществували още от времето, когато празникът бил честван заедно с Богоявление. Св. Теофил Александрийски говори за дванадесетдневен пост по това време. По-късно, когато цялата Църква започнала да отбелязва Рождество Христово отделно от празника Богоявление, Богоявленският пост бил сведен до един ден.
В западните църкви постът пред Рождество Христово бил от една до няколко седмици. В беседата си в памет на мъченик Филосторгий, св. Йоан Златоуст (†407 г.) говори за петдневен Рождественски пост. Броят на дните му обаче постепенно нараствал и по времето на св. Теодор Студит (†826 г.) те възлизали на четиридесет. По този повод Антиохийският патриарх Валсамон (†1199 г.) цитира позицията на Константинополския патриарх Николай ІІІ (†1111 г.), съгласно която преди Рождество Христово трябва да се пости само осем дни, тъй като единствено Христовото възкресение е достойно да бъде зачетено с четиридесетдневен пост. Тази неустановеност по отношение времетраенето на Рождественския пост продължила до 1166 г., когато Константинополският патриарх Лука Хрисоверг (†1169 г.) постановил да се пости четиридесет дни преди Рождество Христово.
Министерството на околната среда и водите следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток. Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е в контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. МОСВ е поискало информация също от Турция и Грузия. В резултат на силна морска буря вчера в Керченския проток е настъпила..
В Сливенско удължават с най-малко две седмици карантината за дребните преживни животни в 3-километровата и 10-километровата зона, тъй като инкубационният период на шарката е 20 дни. Решенето бе взето на закрито за медиите заседание на Областната епизоотична комисия днес. През последните две седмици ветеринарните власти са извършили прегледи и са..
11-годишната Виктория има автоимунно заболяване , което забавя растежа на организма ѝ. Детето е изключително борбено и упорито и въпреки диагнозата, спортува от 4-годишна възраст. Виктория има нужда от хормон на растежа. Благодарение на "Българската Коледа", от 6 години семейството успява да поддържа развитието на дъщеря си с този..
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 17.12.2024 г. /вторник/ в манастир „Свети Георги Победоносец“ – Поморие ще бъде посрещнато копието на чудотворната атонска икона на света Богородица „Скоропослушница“. Изображението на Богородица е точно копие на чудотворната атонска икона, която се намира в манастир..
Представителите на клубовете по спортни танци "Бургас" и "Поморие", първата двойка по стандартни танци на България Артур Власенко и Ивелина Карчева се класира на шесто място на Европейското първенство в Рига (Латвия). В надпреварата с 47 танцови двойки от 23 европейски държави спортистите донесоха за България, Общините Бургас и Поморие първи подобен..
Да се организира конкурс за обемно – градоустройствено и идейно архитектурно решение както за територията на бившия ГУМ, така и за прилежащите терени. Това предлага Община Бургас. Общинският съвет трябва да реши дали конкурсът за проектант на т.нар. "дупка" да бъде национален и международен. Администрацията вече е внесла докладна записка в..
Със средства от Сливенската света митрополия и дарения е извършен спешен ремонт на храма „Св. Георги Победоносец“ в ямболското село Болярско. Предстои облагородяването и на целия район около църквата. Въпреки че храмът е строен преди 20 години, се е наложило спешно укрепване на сградата, тъй като тя е правена върху насип и подът е пропаднал,..
Близо 190 хил. лева са събрани на тазгодишния благотворителен Коледен бал на община Тунджа. Средствата се използват в подкрепа на изявени ученици и..
Започва изграждането на клон 2 от канализационната мрежа в Ямбол от днес, 16 декември, съобщи общината. Той ще наложи р еконструкция на улица „Георги..
Фондация "Искам бебе е създала календари, които се предлагат с благотворителна цел. На снимките са бебета, които са се родили през тази година..