Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е 40 дни. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември, напомнят от Светия синод на Българската православна църква.
През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни. Традиционно на 21 ноември - Въведение Богородично, и на 6 декември - Никулден, се консумира и риба.
Човек, който се готви за изповед и св. Причастие, е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене. Който е болен или има хронични заболявания, непременно трябва да се посъветва с изповедника си, като му съобщи и мнението на лекаря.
История на Рождественския пост
Утвърждаването на 40-дневния пост, свързан с деня 25 декември, в който се чества Рождеството на Господ Иисус Христос, станало сравнително късно - през ХІІ век. То било в тясна зависимост от определянето датата на това събитие, във връзка с което се формира този втори по своята значимост Господски празник след Възкресение Христово (Пасха, Великден).
Отбелязването на празника Рождество Христово при християните от западните църкви започнало около 350 година. При източните църкви то било въведено от св. Григорий Богослов през 380 г., като Антиохия последвала - през 375 г., Александрия - през 432 г. при св. Кирил Александрийски (†444), Йерусалим - при патриарх Ювеналий (†458).
Датите, на които това събитие било отбелязвано, също били различни: в западните църкви - на 25 декември, в Антиохия - на 4 януари, в Александрия - на 18 или 19 април, или на 29 май. Малоазийските църкви го чествали на 6 или 10 януари. Едва в края на ІV и началото на V в. настъпило относително единство в отбелязването на Рождество Христово и всички православни църкви започнали да го празнуват на 25 декември.
Определен брой постни дни, непосредствено преди Рождество Христово съществували още от времето, когато празникът бил честван заедно с Богоявление. Св. Теофил Александрийски говори за дванадесетдневен пост по това време. По-късно, когато цялата Църква започнала да отбелязва Рождество Христово отделно от празника Богоявление, Богоявленският пост бил сведен до един ден.
В западните църкви постът пред Рождество Христово бил от една до няколко седмици. В беседата си в памет на мъченик Филосторгий, св. Йоан Златоуст (†407 г.) говори за петдневен Рождественски пост. Броят на дните му обаче постепенно нараствал и по времето на св. Теодор Студит (†826 г.) те възлизали на четиридесет. По този повод Антиохийският патриарх Валсамон (†1199 г.) цитира позицията на Константинополския патриарх Николай ІІІ (†1111 г.), съгласно която преди Рождество Христово трябва да се пости само осем дни, тъй като единствено Христовото възкресение е достойно да бъде зачетено с четиридесетдневен пост. Тази неустановеност по отношение времетраенето на Рождественския пост продължила до 1166 г., когато Константинополският патриарх Лука Хрисоверг (†1169 г.) постановил да се пости четиридесет дни преди Рождество Христово.
Бял дим се издигна тази вечер от Сикстинската капела във Ватикана, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол "Ватикан Нюз". Това е знак, че двете гласувания на кардиналите, проведени вечерта, са довели до избора на нов папа. Така - на втория ден от началото на конклава, и ма избран папа. Право на..
133 кардинали гласуват при този конклав в Сикстинската капела. 89 от тях трябва да се обединят около избера на новия папа-тема, която вълнува не само римокатолическия свят. Досега видяхме черен дим, което означава, че няма мнозинство от 2/3 за този, които е най-достоен да заеме светия престол, предаде в ефира на БНР-Бургас специалният пратеник..
43 мерки ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях в работна програма за безопасност на движението по пътищата, одобрена от Минитерския съвет днес. Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на..
Община Созопол участва в международен проект за опазване на околната среда чрез разделно сметосъбиране. Тя ще проведе информационна кампания сред подрастващите. Чрез дейностите стара сграда в Черноморец ще се превърне в Общински център за обучение по рециклиране и ефективно управление на битови отпадъци. Основната идея на проекта е да се..
До края на годината трябва да бъде построена сградата на пожарната в Камено. Първата й копка бе направена днес. Там освен пожарникарите, ще се помещава и местният доброволчески екип, обясни директорът на регионалната противопожарна служба старши комисар Николай Николаев. Двама души и един автомобил на този етап дават дежурства в Камено. Районът..
Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 - 257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт. Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199. С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите по територия..
Зачестили сигнали за рояци еднодневки в населените места от община Бургас . Основно насекомите са в райони около езерото Вая. Дезинфекционна станция Бургас вече започна обработка срещу еднодневките в няколко квартала, информират от общината. На 7 май е извършена дезинсекция в „Горно Езерово“. Днес екипите ще обработват със студен аерозол..
В Малко Търново назрява недоволство от спирането на важни за региона проекти. Стопиран е ремонтът на пътя Босна – Визица – Граматиково - М...
Силна градушка се изсипа над Бургас. За минути улиците побеляха и направиха непроходими основните улици. Снимки в социалните мрежи показват цели бели полета..
Няма сигнали за паднали дървета и наводнени приземни етаж, които да са постъпвали на дежурния телефон на Областна администрация, казаха оттам. Няма..