Данъчните ставки за ресторантьорството и за хляба трябва да се върнат на 20%. Причината е, че тези мерки сработиха в помощ на бизнеса, но не и за потребителите, които така и не усетиха намаление на цената на хляба, напротив стойността му се повиши. На бизнеса трябва да се помага през разходната политика на държавния бюджет. Изключение трябва да се направи за туризма. Това каза в Бургас Пламен Димитров – председател на Конфедерацията на независимите синдикати в България.
„11,9 млрд. лева е дефицитът за 2025 година, който трябва да бъде намален с данъчните мерки, предложени от финансовото министерство. Целта е да се стигне до 6,2 милиарда лева, колкото е позволеният 3% дефицит, за да може страната ни да влезе в Еврозоната през 2026 година. Сега се търсят 5,7 милиарда откъде да бъдат намерени - дали с ръст на осигуровките, дали с ръст на ДДС да се върнат тези 20%, дали с допълнителни мерки към банките. Има и други мерки - двете данъчни амнистии, които са за фирмите и за хората (ЮЛ и ФЛ). Според нас данъчната амнистия за фирмите е абсолютно правилна, защото вкарва декларираните задължения на фирмите към момента. Много от тях са просрочени задължения с лихви, които НАП знае кои са те до стотинка. Това са 3,9 милиарда лева без лихви.
Вторият въпрос с данъчната амнистия на физическите лица е по-сложен. Тези пари не знам откъде ще дойдат, затова сме и по-скептични към тази тема.
Има начин да се намерят парите, които ще компенсират дефицита в държавния бюджет, при това без да се вдигат ставките на данъците, а да се вземе от тези, които реализират свръхпечалби – например банките. Има и регламенти на ЕС, действащи в последните 3 години. Много държави-членки от Западна Европа са го направили вече, а банките са собственост на много от тези държави, те не са българска собственост.
За мен ръстът на осигуровките няма алтернатива. Кога и как ще бъде направено, с какви стъпки, с каква скорост - това е въпрос на политическа договорка, със съответния разчет, който трябва да бъде направен.“
През третото тримесечие на тази година 1792 лева е средната работна заплата в Бургаска област. Това подрежда региона на 14-то място в страната. 15 хиляди са вече членовете към синдикалната структура на КНСБ в бургаска област, каза областният координатор на конфедерацията Мая Сариева.
„Това са над 400 синдикални организации, които са към КНСБ. Ние сме покрили висок процент от икономическите дейности и имаме създадена в тях синдикална организация.
Към тази информация още данни добави председателят на КНСБ Пламен Димитров:
„230 лева е добавил към работната заплата за последната година секторът, свързан с хотелиерство и ресторантьорство. За страната за една година са добавени 275 лева. Имаме заплата от 1495 лева към третото тримесечие в сектора. Това са под 1500 лева. Това можем да го преведем на езика на „сивотата“. Никой не работи са 800 или 900 лева по морето. Това го знаем много добре. Без ДДС или с намалено ДДС не се изсветляват доходите.
Докъде стигнаха преговорите за минималната работна заплата?
„Имаме предложение от министерството на труда и социалната политика, които ние не приемаме. В момента работната група си е дала срок до Коледа, може би всяка седмица ще има по две заседания. Всички, които имат предложения са направени вече и от работодателите, и от нас. Досега бяха спорадично коментирани тези предложения, а сега са на едно място всичките. направена е електронна платформа, в която ние - текст по текст ще дискутираме. Загубеното време няма как да се върне, това са две години със служебни правителства. Директивата трябва да се приложи и да се намери най-накрая формулата за минималната работна заплата, да бъде обективна, да включваща и социалните, и икономическите направления, с четири индикатора.“
По думите на Пламен Димитров това са покупателната способност на минималната работна заплата и издръжката на живота; общият темп на ръст на заплатите; разслоението на доходите, между бедни и богати, както и четвъртият индикатор е дългосрочната производителност на труда. Той уточни, че ще отстояват искането за 1077 минимална работна заплата от догодина.Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..