Kaufland България откри първия си автомат за рециклиране на опаковки в Бургас. Той може да бъде намерен на паркинга на хипермаркета на ул. „Янко Комитов“ 8 в кв. „Славейков“. Това е седмата станция за рециклиране на Kaufland в България от старта на пилотния проект за депозитна система през пролетта на 2023 г. До момента клиентите на веригата са върнали над 16.5 млн. опаковоки, а сумарното количество на предадените за рециклиране суровини възлиза на близо 30 тона.
На откриването присъства Димитър Николов, кмет на община Бургас, който приветства инициативата за по-зелен град.
„Бургас е първият нов град, в който избрахме да сложим станция за рециклиране, след пилотния старт на този наш проект през 2023г. Активността на бургазлии и готовността им да участват в социални проекти ни дава пълно основание да смятаме, че тук съвсем скоро ще имаме град-рекордьор по събиране на опаковки.“, каза при откриването на автомата Иван Чернев, изпълнителен директор на Kaufland България.
Рециклиращата станция в Бургас е първата, която е разположена на паркинг на хипермаркет от веригата на Kaufland. Тя е с площ от 50 квадратни метра, а разоположението й на паркинга увеличава видимостта й за всички преминаващи граждани. Машината има капацитет от 1 опаковка в секунда, като заради двойния си обхват, може да обслужва по двама клиенти едновременно.
Инициативата за обратно събиране на опаковки цели не само да насърчи рециклирането, но и да създаде устойчиви навици сред клиентите. За всяка върната в станциите за рециклиране PET бутилка или кен клиентите получават ековаучер от 5 стотинки, финансиран от Kaufland. Ваучерите могат да се използват на касите на същия хипермаркет в рамките на 90 дни.
„Изплатената от компанията сума за предадени опаковки от началото на проекта надвишава 800 хил. лв. Като добавим закупуването и ведряването на всяка една машините, общата инвестиция на Kaufland в проекта е над 2 млн. лв. Това превръща станциите за рециклиране в един от най-мащабните ни социални проекти в борбата за намаляване на пластмасата и подпомагане изгражането на навици за екологосъобразно поведение в нашите клиенти.“, добави Иван Чернев.
От края на септември клиентите на Kaufland България могат да дарят сумата от върнатите пластмасови бутилки и алуминиеви кенове в полза на Българския Червен кръст (БЧК). Достатъчно е само да активират бутон "Дарение", за да подкрепят дейността на най-голямата хуманитарна организация у нас. Така сумата от рециклираните опаковки ще се насочи за подпомагане на хуманитарни дейности, оказване на помощ при кризисни ситуации и подкрепа на уязвими хора.
С новооткрития рециклатор броят на автоматите в страната става седем. Останалите са разположени в София (бул. “Царица Йоанна“ №97, ул. “Филип Аврамов“ №3 и бул. „Ген. Тотлебен“ № 36), Пловдив (бул. "Цариградско шосе" № 94 и ул. "Брезовско шосе" №127) и Варна (ул. "Д-р Петър Скорчев" №2).
В тях хората могат да предават пластмасови бутилки до 3 литра от PET материал и метални кенове. Важно е да се знае, че не се приемат пластмасови бутилки от млечни продукти, боза, олио, зехтин и оцет, както и бутилки и кенове, които съдържат течности или са смачкани и замърсени. Пълните условия за връщане на PET бутилки и кенове, са публикувани тук.
За Kaufland България
Kaufland България е лидер в сектора на търговията с годишен оборот от над 2 млрд. лв. и един от най-големите работодатели в страната с екип от близо 7500 служители. През 2024 г. компанията разполага с 66 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места с общи инвестиции от 1,6 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.
Паметна плоча на Стоян Бинбелов ще бъде открита на 13 септември. Тя ще бъде сложена до тази на Крали Бимбалов до семейната ни къща съобщи за БНР Бургас, кметът Вълко Бинбелов, който е и син на Стоян. Бронзовият медалист от европейско първенство в Карлсруе 66 почина тази година. Поканени са изявени спортисти, деятели на борбата, както и..
Водолази от цялата страна се включиха в почистването на морското дъно около Мостика в Бургас. Доброволческата акция се организира ежегодно от Сдружение с нестопанска цел “Приятели на Морето – Бургас”. Въпреки вълнението на морето и лошата видимост през днешния ден, на сушата бяха извадени немалко количество отпадъци сред които една тротинетка,..
Със символична „Жива верига на първата помощ“, младежи от Община Болярово се включиха в отбелязването на Световния ден на първата помощ – 13 септември. Инициативата бе организирана от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) към Община Болярово и е част от глобална кампания, която популяризира..
Честният пояс на Света Богородица тържествен камбанен звън бе посрещнат в Сливен на площад „Хаджи Димитър“. Светинята бе донесена от Гърция, където се съхранява във Ватопедския манастир. Поясът идва за първи път в Сливенска епархия и бе посрещнат с голям интерес. Кутията с парченцето от Честният пояс на Света Богородица бе предадена..
Бъдещите шофьори са фокус на есенното издание на пътната кампания на БНР Бургас. То е с надслов „Намали скоростта! Спаси живот.“ и е посветено на старта на учебната година и Европейския ден без загинали на пътя 26-ти септември. Кампанията се реализира със съдействието на ОДМВР-Бургас. Целта ни е да съдействаме за създаването на..
През следващата седмица поетапно ще се въвежда временна организация на движение в 13-километров участък на АМ „Тракия“ в посока Бургас, на територията на област Сливен / от 260-и до 273-и км / . Промяната в организацията е за почистване на канавки и премахване на крайпътна растителност, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". От..
Честният Пояс на Пресвета Богородица ще бъде посрещнат тази вечер в Сливен. С литийно шествие, което ще тръгне от площад „Хаджи Димитър“ светинята ще бъде пренесена до храм „Св. Богородица“, където ще бъде изложена за поклонение от вярващите. Шествието ще бъде съпроводено от 100 гвардейци от Националната гвардейска част. Началото е обявено за 18..
Честният пояс на Света Богородица тържествен камбанен звън бе посрещнат в Сливен на площад „Хаджи Димитър“. Светинята бе донесена от Гърция, където..
Бъдещите шофьори са фокус на есенното издание на пътната кампания на БНР Бургас. То е с надслов „Намали скоростта! Спаси живот.“ и е посветено на..
През следващата седмица поетапно ще се въвежда временна организация на движение в 13-километров участък на АМ „Тракия“ в посока Бургас, на територията на..