Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две прожекции в НХК днес:

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Показват ексклузивно в Бургас най-гледания филм в Италия и Великобритания

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: Теодосий Спасов

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“.

Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън, Антарктида. Екипът проследява историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев, дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и също така документира първото плаване в световните океани на български военен научноизследователски кораб. Филмът е продукция на „Доли Медиа Студио“, режисьор е Еленко Касалийски. 


От 19 часа,  в  Културен дом НХК зрителите могат да гледат филма на режисьорката Паола Кортелези - "Все още има утре". Това е най-гледаният филм в Италия и Великобритания за миналата година, но за първи път в България ще бъде показан в рамките на Киномания и ексклузивно в Бургас.
"Все още има утре“ разказва историята на Делия (в ролята се превъплъщава Паола Кортелези), която е многодетна майка и съпруга на тираничен и малтретиращ я мъж. Заради това, че не дръзва да се опълчи на съпруга си, тя е презирана и от децата си. Единствената подкрепа идва от нейна близка приятелка, от непознат цветнокож американски военнослужещ, който помага на Делия да спаси дъщеря си от също толкова злополучен брак като нейния, и от мъжа, който главната героиня е обичала на младини. Той отново се връща в живота на Делия, за да й предложи бягство от съпруга й, което така и не се случва. Във филма главната героиня има и още една мечта, освен да се спаси от тираничния си мъж, и тя е да гласува за първи път. Паола Кортелези, изпълнителката на ролята на Делия, е и сценарист на продукцията "Все още има утре”. Филмът е и режисьорски дебют за нея.

По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерство на културата - "Златен век", която се връчва в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, съобщава БГНЕС.  В декларация режисьорът на филмите "Източни пиеси", "Островът", "С лице надолу", "Февруари", заявява: "Отказът ми от наградата е форма на протест срещу настоящото политическо..

публикувано на 30.10.25 в 17:00

Четирима бургазлии сред носителите на наградите "Златен век" на Министерството на културата

Творци от Бургас бяха отличени с престижните награди "Златен век" на Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура и изкуство. Сред тях са директорът на Държавния куклен театър в Бургас Христина Арсенова, актьорът Руси Чанев, режисьорът Камен Калев и хореографът Вероника Братанова-Димитрова. Христина..

публикувано на 30.10.25 в 16:45
FB: Професионален фолклорен ансамбъл Странджа

Бургас ще е домакин на празници на професионалното фолклорно изкуство

Бургас ще приеме „Празниците на българското професионално фолклорно музикално и танцово изкуство“ през март 2026 година. Събитието ще събере над 1100 танцьори, певци и музиканти от цялата страна. По време на подготвителна среща в морския град беше уточнена програмата и форматът на концертите. В рамките на девет вечери – от 20 до 29 март – на сцената..

публикувано на 29.10.25 в 11:00