Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози.
Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина.
По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището на с. Главан, повечето от които граничещи с открити площи, включително и земеделски обработваеми земи.
Експертите установиха наличие на подходящи местообитания за гнездене на защитени видове птици, между които малък креслив орел, морски орел и други ценни видове.
Оценката на посетените насаждения показва не само добри условия за гнездене, но и добра хранителна база, което е от изключителна важност за опазването на видовете.
Според орнитолозите, създавайки и опазвайки местообитанията на малкия креслив орел, осигурявайки гори, в които той може да гнезди, всъщност се дава възможност за оцеляване и на други редки видове като синигера, дърволазката, до прилепите.
Посещението е част от пета изнесена среща на екипа за управление и изпълнение на проекта "Земите и горите на орела", който се изпълнява от Изпълнителна агенция по горите, Българско дружество за защита на птиците и Североизточно държавно предприятие - Шумен и Югоизточно държавно предприятие - Сливен.
Приключват археологическите разкопки в местността „Червен баир“ край Ямбол. Проучени са три надгробни могили от различни епохи. Разкопките в района на бившето военно поделение започнаха през пролетта, обясни д-р Тодор Вълчев от Регионалния исторически музей в Ямбол. „През месец май проучихме една надгробна могила, която се отнася към тракийската..
Прилагането на секционен контрол за измерване на средната скорост на движение по определени участъци от републиканската пътна мрежа започва от днес. Мярката бе сред разписаните от държавата за ефективен контрол в подкрепа на пътната безопасност. Чрез камери в началото и в края на всеки участък ще се отчита времето, за което едно превозно..
Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се разиграе на 9 септември от 9:00 ч. на 7-мо корабно място. Ще бъдат проиграни сценарии за спасяване на бедстващи хора в открито море и овладяване на последствията от морски инцидент. Учението се..
Камено отбеляза 140-та годишнина от Съединението на България. Празникът започна със света литургия в храм „Свети Георги Победоносец“. След това литийно шествие събра жителите и гостите на града и ги поведе към централния площад, където беше отслужен молебен за здраве и благоденствие. „Нека заедно си припомним истинския смисъл на думите..
Кметът на Бургас Димитър Николов поздрави жителите на общината по повод Деня на Съединението. Той подчерта, че датата 6 септември 1885 г. остава сред най-светлите страници в българската история. „На 6 септември 1885 година нашите предци извършват едно героично дело, с което недвусмислено показват, че българският народ няма да се примири с..
На днешния ден преди 140 години е извършено дело велико и дело народно, каза патриарх Даниил, който отслужи патриаршеска света литургия в черквата "Свети Николай Мирликийски" в брезнишкото село Ребро. Поводът бе днешния християнски празник, известен в православния календар като Чудото на архангел Михаил. В проповедта си главата на БПЦ говори и за..
С тържествена церемония, благодарствен молебен в Ямбол беше отбелязана 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В ритуала взеха участие и представителни военни части от Ямболския гарнизон. В шествието по централните улици се включиха представители на местната и държавната власт, както и стотици..
Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се..
Прилагането на секционен контрол за измерване на средната скорост на движение по определени участъци от републиканската пътна мрежа започва от днес...
С тържествена програма Бургас отбеляза 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. С военен ритуал на представителни части на..