Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

К.Янков от СБУ: План-приемът за гимназиите винаги е бил добре балансиран в бургаска област

Снимка: Радио Видин

От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на индустрията.

Потърсихме за коментар Константин Янков, който е председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Самият той преподава в професионална гимназия и има поглед върху обучението там. Според него заради изискванията на пазара на труда е логично да бъдат увеличени професионалните паралелки.Това среща голям отпор от страна на родителите.Когато се правят областните политики за план-приема, мисля, че се отчитат всички искания, както от страна на работодателите, така и от страна на директорите на училищата, уточни синдикалистът и подчерта, че в бургаска област приемът винаги е бил добре балансиран, така че да отговаря на нуждите на всички.

Проблем има, когато хуманитарни гимназии или средни училища искат да развиват професионално обучение:

"Моето мнение е, че професионалните паралелки трябва да бъдат в професионални гимназии, докато в средните училища и профилираните гимназии трябва да се търсят съответните профили, които могат по някакъв начин да захранват бизнеса.Трябва той да каже какви точно изисквания има и да участва в разработването на учебните програми."

По-големият проблем е, че тези, които завършват средно образование със специалности, отиват да учат в университет. Така се губи средния изпълнителски персонал. Янков даде пример с геодезистите и автомонтьорите.

За мен, най-правилната политика е самите семейства да проявяват отговорно чувство към своите деца и да ги насочват към професионални паралелки.

Синдикатите участват в заключителния етап при обсъждане на план-приема.Този за следващата година предстои да бъде изготвен и в областта, и в страната.

Дуалното обучение като част от професионалното образование започна много добре, коментира още Янков. Проблемът с разрастването му, обаче, не е в училищата, а при бизнеса:

"Те не могат да осигурят адекватните условия, при които трябва да се развива дуалното обучение. Независимо, че държавата отделя средства за надниците на учениците, които се обучават."

Друг проблем са учителите по професионална подготовка. Те трудно се задържат в училищата. Не само заради заплащането, а и поради факта, че преподавателите трябва сами да разработват учебните си програми. Учебниците по специалните предмети се купуват, а издателствата не желаят да правят такива, защото тиражът е малък и нямат търговски интерес, поясни Янков.

Синдикалистът беше категоричен, че в момента в обществото се насажда твърдението, че учителите вземат много високи  заплати. Това не е вярно нито за настоящата, нито за миналата година,подчерта той. Тиражира се мнението, че педагозите искат 125 процента увеличение, което не отговаря на истината. Искането е за 125 процента от средната брутна работна заплата. В момента получаваме 116-117 процента от средната брутна работна заплата, уточни Янков.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

 

По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17