Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасяване на мечета в беда – част от работния ритъм на WWF

В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета сираци, получили втори шанс за живот. Хуба, Вихър, Горан, Никола, Мишо и Анета днес отново тичат из планинските масиви на България. В рамките на три години и благодарение на всеотдайната подкрепа на загрижени партньори експертите на WWF спасиха малчуганите от сигурна смърт в поредица от координирани акции. С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF разказва тяхната история.

Първи епизод – спасяването на Хуба, Вихър и Горан

Историята на трите мечета започна през лятото на 2021 г., когато бяха намерени от местни горски служители в Родопите – стресирани, уплашени и без майка. Те веднага бяха откарани в ПАРК ЗА МЕЧКИ - Белица, управляван съвместно от ЧЕТИРИ ЛАПИ и фондация „Бриджит Бардо“, където бяха прегледани от специалисти. След това със съдействието на МОСВ трите мечета бяха транспортирани до специализирания център за рехабилитация „Арктурус“ в Гърция, където месеци наред бяха подготвяни за живота в дивата природа. В този период те усвоиха умения, без които не биха могли да оцелеят.

„Когато едно мече остане без майка, то няма от кого да усвои необходимите за живот умения. Няма откъде да научи как да си набавя храна, как да се защитава, да се крие, да различава опасностите и да се катери по дърветата. Престоят му в рехабилитационен център, където да се научи да бъде истинска мечка в спокойна среда, незастрашена от хората, е неговият единствен шанс за оцеляване. Така, освен че опазваме неговия живот, работим и за превенция на евентуални бъдещи конфликти с потенциални щети“, разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

След като преминаха през необходимия период на укрепване и изграждане на жизненоважни навици, Хуба, Вихър и Горан бяха върнати в България и пуснати обратно в техния роден дом – дивата природа.

Втори епизод – спасяването на Никола, Мишо и Анета

През юли миналата година Спасителният мечешки отряд на WWF получи сигнал за петмесечно мече, останало само и намерило убежище на дърво в двора на имот в село Костенец. След внимателно планиране на операцията и разпределяне на задачите малчуганът, получил името Никола, бе свален на земята в прегръдките на член на Отряда, който се покатери на дървото, за да прихване изтощеното от глада и жегата мече.

Същата есен Отрядът спаси две мечета-сирачета, привлечени от хранилка за животни край елинпелинското село Крушовица. Реакцията на експертите бе мигновена. Те пристигнаха на мястото и поставиха специализирани капани за улов, както и фотокапани за постоянно наблюдение. Така малката Анета и братчето ѝ Мишо получиха още един шанс за живот.

Няколко месеца по-късно трите мечета, преминали през същата адаптационна процедура, бяха пуснати на свобода на подбрано местообитание на кафяви мечки на територията на Национален парк „Рила“. Това стана възможно след като техните рехабилитатори в „Арктурус“ прецениха, че мечетата са достигнали подходяща възраст и килограми, гарантиращи, че няма да имат естествени врагове.

„Грижата ни за мечетата не приключи с тяхното връщане в природата. Никола, Мишо и Анета са оборудвани със специални GPS нашийници, с помощта на които можем да проследяваме движението им. Във всеки един момент имаме готовност за посещения на терен, включително и да ги заловим отново, ако се наложи. Искаме да израснат самостоятелно, но ще се намесим, ако възникнат съмнения за здравословното им състояние или ако се появят признаци за проблемно поведение. За щастие, те се адаптират много добре към условията на дивата природа“, споделя Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF.

Защо WWF опазва мечките?

Кафявата мечка изминава десетки километри на ден. Храни се с диви плодове и допринася за разнасянето на семената им, а с това и за генетичното разнообразие на растителните видове. През пролетта, когато храната все още е оскъдна, мечката се храни и с умрели през зимата животни, като стомахът ѝ е достатъчно устойчив, за да смели всички патогени. По този начин тя спомага за ограничаването на разпространението на опасни болести. Мечката също така е индикаторен вид, т.е. нейната защита косвено гарантира благоприятна среда за много други видове от същата екосистема.

За съжаление обаче, мечките у нас са застрашени от изчезване. Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България. Убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Бургас. 
По публикацията работи: Християна Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Руменова

"Ние, потребителите" с подкаст за еврото

Онлайн платформата „Ние, потребителите“ пусна подкаст епизод  с информация и съвети около най-важните правила при предлагането на стоки, предоставянето на услуги и сключването на сделки в контекста на въвеждането на единната европейска валута у нас, след като вчера беше официално оповестено решението за присъединяването на България към..

обновено на 09.07.25 в 09:11
Пътят за Бродилово

Сигнал с апел: Разширете пътя за Бродилово, преди да стане инцидент

Могат ли безопасно да се разминат по-големи превозни средства след ремонта на пътя Царево-Бродилово - въпросът поставя сигнал на слушател на БНР Бургас.  Цветана Томова от Бродилово твърди, че при рехабилитацията на отсечката са поставени бордюри и мантинели, които реално правят пътят по-тесен, а разминаването - рисковано и настоява за..

обновено на 09.07.25 в 08:39

Две централни улици в Бургас ще бъдат временно затворени за движение на 9 юли

Движението на моторни превозни средства ще бъде временно ограничено по ул. „Панайот Хитов“ и ул. „Уилям Гладстон“ в Бургас на 9 юли поради извършване на аварийни и ремонтни дейности. От 8 до 14 ч. ще бъде затворен участъкът от ул. „Панайот Хитов“ – между ул. „Стара планина“ и ул. „Странджа планина“. Причината е необходимостта от спешни аварийни..

обновено на 09.07.25 в 07:33

Безплатна вода за жителите и гостите на Царево в горещите дни

В отговор на високите температури през последните дни, Община Царево стартира кампания за раздаване на безплатна бутилирана вода на жителите и гостите на града. Инициативата е насочена към възрастни хора, семейства с деца и всички, които са по-уязвими в условия на продължителни горещини. На централния площад в Царево служители на общинската..

публикувано на 08.07.25 в 14:30

Жеги до сряда, после хлад, от събота – пак жеги

Оранжев код за горещо време е в сила за Бургаска област заради очаквани температури до 42 градуса, информират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Според синоптиците максималните стойности ще се движат между 38° и 42°, като денят ще бъде слънчев и горещ, с незначителна купеста облачност следобед и слаб до умерен югоизточен..

публикувано на 08.07.25 в 07:00

Оранжев код за опасно горещо време с 38 °до 41°

Оранжев код за опасно горещо време е издаден за 8 юли от НИМХ-МОСВ.  Областният управител Владимир Крумов призовава гражданите и гостите на областта да бъдат особено внимателни поради очакваните високи температури между 38° и 41°  В тази връзка са в сила са и няколко препоръки -д а се избягва излизане на открито в най-горещите часове на деня между..

публикувано на 07.07.25 в 19:59

5.6 дка треви са засегнати от пожара край Солниците

При пожара в района на Поддържан резерват „Атанасовско езеро“ са засегнати 5,6 дка,  установиха служители на РИОСВ - Бургас при извършения днес обход за оценка на последиците след потушаването на огъня. Не са открити следи от други изгорели животински видове, съобщават от екоинспекцията. Установяват щетите и засегнатите площи от пожара на..

публикувано на 07.07.25 в 17:26