Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните миризми реализира „Лукойл Нефтохим“ по 3-годишен екопроект. Инвестицията е за близо 2,5 млн. евро, част от които са осигурени от програма LIFE на евросъюза.
Досега рафинерията използва около 400 000 куб. м. вода от езеро Мандра годишно, за да подпомогне обезсоляването на нефта. Свежата вода от езерото вече е заменена от пречистена вода при преработката в инсталация „Хидрокрекинг“.
Внедрен е и нов процес за пречистване на отпадните води при нефтеното обезсоляване. Той е на база ензимно микробиологични биоактиватори за разграждане на неприятно миришещите вредни съединения. За това помага партньорът по проекта италианската биотехнологична компания „Евровикс“.
„Последната ни цел бе реконструкцията на аерационната система в централната пречиствателна станция, където самият процес изиска висока концентрация на кислород по пречистване на отпадните води. Именно благодарение на кислорода микроорганизмите успяват да разградят замърсителите – говорим за нефтопродукти, за серни съединения, които предизвикват неприятни миризми“, поясни при представянето на резултатите по проекта днес зам. гл. инженер в „Лукойл Нефтохим“ Николай Новачев.
Изграден е и нов тръбопровод, който транспортира отпадните води след обезсоляването на нефта.
Резултатите:
„Намаляване консумацията на прясна вода с 420 куб м. на годината. Пречистената вода, която е с по-висока температура допринася за годишна икономия на гориво, което от своя страна намали емисиите на CO2 средно с 1400 тона годишно. След въвеждането на затворения тръбопровод и третирането на отпадъчните води с праохобразен биоактиватор средната концентрация на миризми е намаляла 184 пъти“
А възможно ли е претоварването на танкерите със суров петрол да е причина за неприятните миризми, които се усещат в Бургас? Теоретично да, защото се освобождава в атмосферата баластен газ, каза Николай Новачев и допълни:
„Наистина е възможно тези димни газове,тъй като се освобождават еднократно в голям обем, да стигнат до населените места. Затова изискахме от тях да правят тази процедура извън рейда, задължително да се вземат анализи и под контрола на „Морска администрация“ и оттогава мисля, че не е имало такива сигнали“.
Гл. еколог на нефтената рафинерия Петър Бъчваров отчете проектните решения за измерване и контрол на неприятните миризми. То се базира на стандарт 13 на ЕС, а новата методология комбинира използването на три метода.
"Остава отворен въпросът по идентифициране потенциални източници на миризми и прилагане към тези точки на новата технология за ензимни биоактиватори. Очакваме нормативна рамка и ще съдействаме на МОСВ за определяне на обща рамка за борба и контрол на неприятните миризми", каза Бъчваров.
Замяната на прясна вода от езерото Мандра с пречистена и намаляването на токсичността на отпадните допринася пряко за опазване на местните водни екосистеми, посочват експертите.
Проектът приключва в края на годината. Партньори по него са още Университет "Проф. д-р Асен Златаров", италианската технологична компания Евровикс и община Бургас.
Повече чуйте в звуковия файл:Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..
Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...
За нормално протичане на поливния сезон настояват от Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..
От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..
Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово. За да се възползват от тази възможност, трябва до..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат..
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в..