Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е работна група, която през юли излиза с вариантите за промени и проектите са пуснати за съгласуване. Промените трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет, стана ясно в предаването "Хоризонт до обед".
Повече сеч с повече оголени площи в гората или просто механизиране на сечта и контрол, ще е ефектът от предложените промени?
Според лесовъда и бивш зам.-министър на МОСВ Тома Белев промените в 2 наредби - за сечите и строителството в горските територии, ще оголят 600 000 хектара и "от гора ще се превърнат в голи площи".
"Промишлеността иска повече сеч и това е ясно, но да се оплакват, че сечите не стигат прираста, зависи от нея. Ако няма търсене на дървесина, няма защо да се сече. Защото дървесината ще изостава по складовете и ще бъде наложено да пада цената", каза Тома Белев.
Той твърди, че промените се правят заради дърводобивни фирми, които са закупили машини за 1,5 млн. лв. да секат на голо, а лесовъдската практика не позволява тези машини да влязат в българските гори.
"Защото са тесни просеките. Горите са индивидуални не може да се прилагат мерки от тайгата в България и обратно", посочи той.
"Промяната в тези 600 000 хектара включват всички налични просеки и пътища, и тези, които ще се изградят. Това означава, че в момента нови ще се правят до тези 17%, само, ако старите са по-малко", контрира го инж. Тони Кръстев, директор в Изпълнителната агенция по горите.
Той заяви в регистъра на МЗ общо са 92 машини, "не са 15":
"Идеята е, че влизането на една такава техника изисква и квалифициран персонал, имаме го. Това се казва социална превенция, един оператор на харвестер трудно би си позволил да нарушение. С тези машини ще има по-голяма доходност и по-ниска цена на дървесината. Държавните предприятия трябва да акумулират средства да се борят с горските пожари."
Според инж. Кръстев гората иска активна човешка дейност, "съзерцанието в природата е бездетно, човекът търси и резултатът да е полезен".
"Наредбите в тази част ще са една протегната ръка. Има още 3 седмици да се обсъждат промените в двете наредби. Бизнесът върви ръка за ръка с опазването на горите. Опазването на горите без бизнеса не е възможно, иначе се увеличава интересът за бракониерска сеч. Горските пътища са възможност за стопанисване на гората, няма да се върнат кончетата и воловете", категоричен е инж. Тони Кръстев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През 2024 година в Апелативен съд – Бургас са постъпили 1034 дела, като 90,17% от тях са приключени със съдебен акт по същество, а 89% от делата са решени в тримесечен срок. Средната месечна натовареност на съдия е 6,79 дела. Увеличен е броят на наказателните дела – 323, при 275 за 2023 г., като 92% от тях са приключени в срок от три месеца...
След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата. 17-годишните ще могат..
55-годишен мъж е в болница след взрив на газова бутилка в апартамента му в бл. 68 в бургаския комплекс "Славейков", съобщават от полицията. Инцидентът е от около 14:30 часа днес, когато е получен сигналът във Второ Районно управление-Бургас. На място се отзовали полицейски патрули, два автомобила на пожарната и екип на спешна помощ. Установено е, че..
Спад на жертвите и ранените при катастрофи през миналата година, се отбелязва в годишния с отчет ОДМВР – Сливен. Намалели са кражбите и икономическите престъпления. Образувани са 107 полицейски производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие. Засиленият пътен контрол през годината е причината за спада в пострадалите при..
Заплаха с нож докато разхожда кучето си е получила 49-годишна жена от Поморие. Инцидентът е станал на улица „Чайка“ в морския град вчера, но днес от областната дирекция на МВР го оповестяват. Непознатият й разпоредил да спре да си разхожда кучето в квартала. След намесата на полицията е установена самоличността на мъжа. Това е 61- годишен..
След трагичния инцидент с малката Сияна, институциите се задействаха и вече са факт първите предприети мерки. Програма от 37 бяха обявени след среща с премиера Росен Желязков. Транспортната комисия разгледа няколко предложения и реши максималната скорост за движение по магистралата да падне от 140 км/ч на 130 км/ч. Народните представители..
ИА "Медицински надзор" започва проверки след смъртта на бебе в многопрофилната болница "Йоан Рилски" в Ямбол. 33-годишната родилка Елка Колева, загубила бебето си, е на кислородно дишане. На жената е извършено кръвопреливане след тежко раждане. Тя е настанена в реанимацията на университетската болница в Стара Загора. Това е било четвърто раждане..
55-годишен мъж е в болница след взрив на газова бутилка в апартамента му в бл. 68 в бургаския комплекс "Славейков", съобщават от полицията. Инцидентът е от..
Заплаха с нож докато разхожда кучето си е получила 49-годишна жена от Поморие. Инцидентът е станал на улица „Чайка“ в морския град вчера, но днес от..
Спад на жертвите и ранените при катастрофи през миналата година, се отбелязва в годишния с отчет ОДМВР – Сливен. Намалели са кражбите и икономическите..