Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се реализира от Министерството на образованието и науката. Основната му цел е да подпомогне адаптацията на професионалното образование към нуждите на пазара на труда и да развие умения за професиите на настоящето и бъдещето.
Проектът е финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027 и съфинансиран от Европейския съюз.
28 ученици от 11 и 12 класа са включени в проекта по дейност 8, която осигурява допълнителни практики в реална работна среда. Те са от специалности: Автотранспортна техника, Електрически превозни средства и Спедиция, транспортна и складова логистика. Учениците имат възможност за практическо обучение във три фирми партньори, с които до момента се сключени договори. Така се осъществява връзката на теорията с практиката, казаха учителите Весела Комитова и Красимир Стоянов:
"Хубаво е наставниците, които изпълняват тези функции, да ги учат на професионализъм. Ние като учителите им показваме направлението, но да не се лъжем практиката помага най - много!... Учениците със сигурност придобиват умения, които ще съм им необходими и след това. Да ние в училище имаме практика свързана с техния предмет по учебен план, но друго е да отидеш в една работеща фирма и да видиш как реално се случват нещата! Интересно им това, което учат и ходят с желание на тези обучения!"
Според сключените договори са предвидени 240 часа практика, като при учениците под 18 години има възможност за 7 часа на ден или 30 часа седмично , а при навършилите пълноление това са 8 часа на ден или 40 часа седмично. Дейностите могат да се осъществяват и през почивните дни или през ваканциите. Фирмите - партньори са: Авто-тест 2000 ООД, Бургасбус ЕООД и Вестауто - М ООД.
Иван Петров и Тодор Паскалев са от 12 А клас и са категорични, че обучението в реална работна среда много им помага:
"Придобиваме умения и опит и научаваш важни неща за автомобилите! На мястото хората много помагат и и винаги когато имаме въпроси отговарят, важното е да има кой да ти покаже и да имаш желание да се занимаваш с това!"
Желание сред учениците има, има и такова от страна на фирмите, които пък виждат в тях потенциални свои служители след като завършат образованието си, това коментира директорът на гимназията Красимир Кънчев и посочи, че включването в този проект е изключителна голяма подкрепа за обучението:
"Още с постъпването си в гимназията, учениците започват да питат - това сега защо го учим, за какво ще ни послужи в живота, кога ще започнем практика. Този проект отговаря точно на тези въпроси. Получава се спойката между теория и практика. Учениците получават знания и самочувствие от заниманията си в реална работна среда!"
Така с тези обучения се помага за надграждане на наученото и повишаване на уменията и компетенциите на учениците в избраната професия. След успешното завършване на проекта, участниците ще получат удостоверение, което ще им помогне в бъдещото професионално развитие и реализация.
повече може да чуете в звуковия файл:
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..