Според последната Комисия за приемане на разкопките на терена, отреден за автогара в Созопол, би трябвало да се изследва целият парцел. Общината, обаче, не одобрява това поради фактори, свързани с финансите, инфраструктурата и общественото неудобство.
На пресконференция в читалището в Созопол кметът на морската община Тихомир Янакиев очерта причините, заради които не може да се разкопае цялото място. Припомняме, че сагата със строителството на автогарата започва преди няколко години, но дейностите спират изненадващо по-рано тази година, след като археолози намират средновековен некропол.
Почти два декара е теренът, който трябва да се разкопае според експертната комисия, но това крие множество неизвестни:
„При положение, че се изисква четири пъти по-голям обем на археологически изследвания, аз мисля, че държавата, в лицето на Министъра на култура, трябва да осигури необходимото финансиране. Имаше комисия, която каза, че самото укрепване на обекта, при положение, че в някои от своите части стигаме до над 6 метра дълбочина, става опасно. Ние трябва да се позиционираме до обхвата на застроителното петно и да не слизаме толкова надолу, едно че стигнахме до пластове, където има вода, но и че става опасно за хората, които работят там. Трябва да се направи едно укрепване по подходящия начин, което ако ще се прави сграда върху него, става трудно.“, посочи кметът Тихомир Янакиев и определи решението на Комисията за разкопаване на почти два декара терен като „абсурдно“.
Финансовата несигурност е друг фактор, който засегна градоначалникът:
„Ако разходите за всички дейности до сега за тези близо 400 кв. м. са около 300 000 лева, то разкопаването на такъв голям парцел би отнело над 1 млн. лева. Пари, които на нас ни се вменяват да намерим от някъде. После, обаче, като прочетох протокола на Комисията, стана ясно, че всъщност вменяват на Министъра да намери финанси за съответните спасително-разкопни дейности.“
От няколко години община Созопол работи по това да ѝ бъде предоставен път, който свързва парцела за евентуална автогара или транспортен хъб в кв. „Мисаря“ с околовръстния път:
„Защото при липсата на такава връзка, означаваше, че ако изградим там автогара, да вкараме целия трафик по улица „Одеса“. Това би било невъзможно! Ако там в бъдеще има автогара трябва да се направи и вътрешно-градски транспорт, което пак е трудоемко, свързано с логистика и финанси, които за сега ние нямаме.“
Тихомир Янакиев уточни, че ще продължат да се борят на отреденото място в центъра на Стария град да има поне автобусна спирка.
Чуйте повече в звуковия файл:
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..