Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес, 3 декември:

Бургас отбелязва Деня на хората с увреждания с артистични и спортни прояви

Началото беше поставено с благотворителен базар в Дома на НХК



С богата и разнообразна програма Бургас отбелязва днешния Международен ден на хората с увреждания.Той е обявен за такъв от ООН през 1992 г. с цел да насочи вниманието към правата и благосъстоянието на хората с увреждания във всички сфери на обществения живот. Целтa е да се повиши осведомеността за техните права и да се насърчи приемането им.

В града ни са организирани базар, изложба, спортни прояви, концерт. Празникът е под надслов „Пъстра броеница на приятелството“.

Във фоайето на Дома на НХК се проведе благотворителен базар. В него участваха деца и възрастни с различни видове уврежданияот социални структури в общината. Те бяха направили с много старание сувенири, късмети, пана, коледна украса.


За първи път в подобна инициатива се включват жените с умствена изостаналост  от Центъра в Меден рудник с управител Красимира Иванова, която разказа:

„И служителите и потребителите на услугата са много развълнувани! През свободното си време те плетат, рисуват, оцветяват, направили са и коледна украса. За участието в базара дори направиха и сладко от моркови! Участваме в програмата и със стихотворения и песен за добротата.“  

Веселина е потребител на този център и с гордост сподели, че плетат чантички, готвят, посещават и други центрове. Тя пожелава на всички много здраве и щастие.  


Традиционно в благотворителните базари се включват и младежите с увреждания от „Социален център – Бургас“. По време на заниманията си по трудотерапия те също изработват сувенири, като тяхна запазена марка са тези от стари вестници. По време на базара на екраните в Дома на НХК вървеше филмът „Дух и тяло“ на режисьорката Стефани Райчева , вдъхновена от живота и мечтите на хората със специални нужди.

И още от проявите по повод празника в днешния ден - на площад „Тройката“ се проведе  демонстрация на футболни умения на младежите от Центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в кв. „Ветрен“. 


Състоя се и Танцов спектакъл „Хоро се вие и шири“ с участието на фолклорни изпълнители и групи от центровете за настаняване от семеен типа за деца и младежи със и без увреждания.  

Всички участници бяха поздравени и отличени за достойното си представяне с грамота на Община Бургас от заместник-кмета по образовние, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов.

Богатата програма ще завърши с концерт от песни и танци с начало 16.30 часа в Младежкия културен център. В него ще участват деца от ДГ „Вълшебство“, потребители от Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, Дом за стари хора „Анка и Цвета Върбанови“, Сдружение „Зора 2000“ и др.  

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Затварят част от улица "Асен Златаров" в Бургас

В  понеделник - 29 септември  от 8,45 часа  ще бъде затворен за движението на автомобили участъкът от ул. „Асен Златаров“, заключен между ул. „Средна гора“ и ул. „Рилска“, съобщават от община Бургас. Причината е  изпълнение на строително-монтажни работи по реконструкция на ул. „Асен Златаров“ с подмяна на съществуващ водопровод и канализация...

публикувано на 26.09.25 в 12:30

Карнобат празнува днес

Безработицата в Карнобат е сведена до минимум, а над 1200 са работещите, които идват от други общини. Това коментира кметът Георги Димитров, в деня, когато градът отбелязва своя празник. Общината се възстановява бързо и след пожарите, които засегнаха големи площи това лято. "Възстановяваме се, при нас щетите не бяха толкова големи...

обновено на 26.09.25 в 11:34

Кампанията за пътна безопасност на БНР Бургас продължава с фокус върху пешеходците

Есенното издание на кампанията за пътна безопасност на БНР Бургас продължава днес. Поводът е 26 септември-Европейският ден без загинали на пътя.  Акцията е насочена към пешеходците. Поводът-влезлите в сила от този месец промени в Закона за движение по пътищата, които ни задължават при пресичане на платното за движение да спрем, да се огледаме наляво..

публикувано на 26.09.25 в 09:30

Фестивал на семейството за четвърта година в село Полски извор

За четвърта поредна година село Полски извор ще събере жители и гости на Фестивала на семейството. Събитието ще се проведе в събота- 27 септември в двора на местното читалище и ще предложи богата програма с музика, песни, театър и детски игри. Посетителите ще могат да се насладят на кулинарни изненади от майстор-шеф Махмуд Ал Байруми,..

публикувано на 26.09.25 в 09:09

Започнаха снимките на филма „Парчета живот“ за атентата в Бургас

В Бургас започнаха снимките на игралния филм „Парчета живот“, посветен на терористичния акт от 2012 г. на летището в града, когато при атентат срещу автобус с израелски туристи загинаха българският шофьор, петима израелски граждани и извършителят. Режисьор на филма е Севда Шишманова, а сценарият е написан съвместно с Милена Петрова. Участват..

публикувано на 25.09.25 в 16:00

"Булевард Демокрация" на 25 септември

Темите в предаването : В студиото на БНР Бургас ще гостува Никълъс Кралев. Дипломатът и журналист е в родния Бургас да представи книгата "Дипломатическите умения“.  В  Световния ден на  фармацевтите говорим за предизвикателствата пред тях с  Васил Ходжев - собственик на аптека в Бургас и член на УС на Българския  фармацевтичен съюз. Интервю на Нина..

публикувано на 25.09.25 в 14:29

Дипломатът Никълъс Кралев представя в Бургас новата си книга

Дипломатът и журналист Никълъс Кралев ще се срещне с бургаската публика на 26 септември от 18:30 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Поводът е представянето на книгата му „Дипломатическите умения“. Кралев е бивш кореспондент на Financial Times и The Washington Times . Богатият му професионален опит включва пътувания по света с..

публикувано на 25.09.25 в 12:30