Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микропластмаса по Черноморието: най-много - край Созопол, най-малко - при Резово

Созопол
Снимка: БТА

Замърсяването с микропластмаси по българското Южно Черноморие е най-голямо в района на Созополския залив. Това установи проучване  на учени от Лабораторията по морска екология в Созопол към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Докторантът Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов са взели проби от седиментите на плажове и морското дъно както от залива, така и от устието на река Ропотамо и Маслен нос.

„Резултатите са много интересни, понеже те са първите за българското черноморско крайбрежие. Става въпрос за седименти от морското дъно с дълбочина до 10 см. – каза Никола Бобчев пред БНР Бургас. - Резултатите показват, че в близост до урбанизирани територии има по-голямо замърсяване с микропластмаса, отколкото в по-отдалечени такива.

Най-голямо замърсяване има близо до Созопол. На плажа има около 460 частици за килограм пясък, а на морското дъно са 800. Съответно на другите две зони концентрациите са два пъти по-малки.“

Финансиране по европейски проект позволило на учените да вземат проби и от други места по Черноморието ни и така установили, че най-чист откъм замърсяване с микропластмаси е районът на Резово, т.е. по границата между България и Турция.

Микропластмасата представлява пластмасови отпадъци с размер под 5 милиметра – между 1 микрометър и 5 милиметра.

„Ако отидете на някой плаж, със сигурност ще ги забележите. Те са малки, в повечето случаи – почти безцветни топченца и се срещат на всички плажове по светаТези топченца, така наречените „пелети“, впоследствие се претапят и индустрията прави от тях познати продукти, като бутилки, чашки, сламки и други“, обясни Никола Бобчев.

Като цяло, пластмасата е навсякъде около нас. Дрехите ни са от синтетичен материал, покритието на тигана също е от пластмаса, рибарските въжета са от пластмаса. Брокатът е от пластмаса, в лака за нокти също има такива частици. Има и вторична микропластмаса, която се разпада от по-големи предмети. 

„Например ако забравим или изхвърлим пластмасова чашка на плажа, под влияние на ултравиолетовите лъчи и силната температура, тя се разпада на по-малки частици“, посочи Бобчев.

Вече е доказано, че микропластмаса има и в нашето тяло – в кръвта ни, в стомаха ни, но също така е доказано, че и изхождаме тази пластмаса, тоест тялото ни може да се отделя от нея, добави Бобчев.

За да помогнат на себе си и природата, като намалим количеството ѝ, той съветва хората да участват в инициативи по почистване на язовири, реки, плажове и др.

„Това е една много добра санитарна, но и образователна акция, понеже така показваме нашето отношение към природата и обучаваме и по-малките, а и околните около нас“.

Ученият отправя съвет и към концесионерите на плажовете – да ги почистват поне веднъж месечно и през зимния сезон.

Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини

Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..

публикувано на 20.02.25 в 09:35
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

обновено на 20.02.25 в 09:03

Масирани проверки в хранителните магазини започват от БАБХ, НАП и КЗП

От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).  Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление.  До..

публикувано на 20.02.25 в 08:34

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34