Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г., бяха обсъдени на регионална конференция в Бургас. Тя е организираната по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Науката, образованието и иновациите са ключови във високотехнологичния свят на изкуствения интелект, каза заместник генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Евгения Друмева, която откри днес конференцията. Тя подчерта, че "тази сфера е не само изключително важна, но може би ще бъде ключова в бъдещия, а всъщност вече и в днешния високотехнологичен свят, в който изкуственият интелект навлиза все повече". Но, надяваме се, за да подпомага, за да улеснява, а не да замени човека, заяви заместник генералният директор на БТА.
Научната дейност не бива да се разкъсва. Европа има нужда от нея. Предстои ни изключително важна стъпка - изготвяне на законодателство за иновациите и създаването на общо пространство за иновации в Европейския съюз (ЕС), което да спомогне за привличането на инвестиции, заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. Чобанова посочи Бургас като пример за успешно реализиране и разработване на проекти, финансирани от кохезионните фондове.
На базата на задълбочен анализ на икономическата среда и нуждите на бизнеса Община Бургас разкрива нови професионални паралелки и привлича филиали на висши учебни заведения като тези на Софийския университет и на Националната художествена академия, за да се създаде онзи устойчив гръб на индустрията, който да я захранва с кадри, но да бъде и двигател на иновации, заяви Михаил Ненов, заместник-кмет на Бургас по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики. Той даде два позитивни примера за образователния микроклимат в общината, като коментира, че въпреки че се опитваме да говорим за кохезия, ние все още сме дълбоко разделени.
Сремим се в този програмен период да засилим обектите в сферата на интелигентната система за управление на трафика и подобряване на безопасността и сигурността на транспорта. Предизвикателствата пред изпълнението на заложените проекти са областите на планиране, проектиране, зрялост на проектите, тръжните процедури, административния капацитет на бенефициентите и всякакви непредвидени обстоятелства на целия проектен цикъл, каза инж. Ивета Колева, началник на отдел "Програмиране" към управляващия орган на програма "Транспорт" в Министерство на транспорта и съобщенията (МТС).
Намираме се в среда, в която повече се обръща внимание на т.нар. Икономика 5.0, свързана с развитието на изкуствения интелект. Успоредно с това се засяга околната среда и въздействието на хората върху нея и Зеления преход, който дава отражение върху настоящия пазар на труда, посочи Петър Гъров, началник отдел „Верификация Южен“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерство на труда и социалната политика. По думите му от гледна точка на кохезионната политика вече са в ход много мерки, от които хората в България могат да се възползват.
Около 6 на сто от средствата по бюджета на програма "Образование" (ПО) 2021 – 2027 година са изплатени през настоящата 2024 година. Сумата е 105 млн. лева, обяви Магда Москова, старши експерт към Изпълнителната агенция "Програма за образование". Тя посочи, че верифицираните по програмата средства са в размер на 24,7 млн. лева.
Увеличават се европейските средства, вложени в образователна инфраструктура в Община Бургас, каза Ана Янчева от Областния информационен център-Бургас. Чрез програмата "Регионално развитие 2007-2013 г." спечелихме и реализирахме един от най-мащабните проекти в сферата на образованието, на приблизителна стойност 6 млн. лв. Чрез "Региони в растеж 2014-2020 г." ние вече отидохме на два много мащабни проекта и там средствата стигаха приблизително до 30 млн. лв, което означава, че ние имаме поне пет пъти повече средства, вложени само в образователна структура", коментира Янчева.
Търговската гимназия в Бургас е сред училищата, в които ще бъде изградена STEM лаборатория, заяви директорът ѝ Павел Чепов. Той обясни, че вече шеста година гимназията работи по т.нар. Модел 1:1. Търговска гимназия е единствената в област Бургас, която работи по модела, при който всеки ученик и учител разполага с устройство, свързано с интернет, което може да се използва както в класните стаи, така и у дома. От 2019 г. досега по този модел в училището се обучават 19 паралелки, като учениците с персонални устройства са 478, устройствата на склад са 70, а общият брой ученици в училище е 815, обясни директорът.
Гъвкави в своите решения трябва да бъдат не само учебните заведения и по-специално университетите, разработвайки различни проекти, но и институциите в начините за търсене на различните възможности за финансиране на национално значими проекти. Нужна е гъвкавост в използването на финансовите инструменти, съфинансирани от Кохезионния фонд, заяви ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. Той подчерта, че висшето училище работи активно по различни проекти заедно с чуждестранни партньори в широк спектър от сфери.
/БТА/
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни. В..
Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас. Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти. Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене. Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..
Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година. Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището. За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.
От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час. Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..
Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев. "Правим концепции, правим срещи,..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината..
Кметовете на общините в Бургаска област трябва да предприемат превантивни действия за недопускане на наводнения заради очаквания приток на водни маси в..
По повод Световния ден на информираността за аутизма, мостът в Бургас ще бъде осветен в син цвят. Това се прави в знак на съпричастност към хората с..