Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската Коледа" дава шанс на Митко от Бургас да получава хормон на растежа

| обновено на 23.12.24 в 11:11
снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Димитър е нормално 15-годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер. За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни житейски изпитания.

Митко е роден с наследствено заболяване - мускулна дистрофия. Заболяването е нелечимо и за да води нормален живот, той е на непрекъсната терапия.

Мускулната дистрофия е малко познато у нас заболяване, но децата, които се раждат с него, въпреки че няма точни данни, стават все повече.

Какво представлява мускулната дистрофия? То е заболяване, при което организмът не произвежда мускул. Това пък води до двигателна, дихателна и сърдечна недостатъчност.

Над 200 са вече децата в страната, диагностицирани с това заболяване, а как родителите на Митко разбират, че той има проблем, разказва майка му Татяна Петрова:

"На три години и половина счупи бедрена кост и трябваше да му бъде поставен имплант. Но направи реакция по време на операцията. Анестезиологът е успял да го закрепи и само са го гипсирали. Казаха ни, че има проблем. Започнахме обикаляне по доктори. Мога да кажа, че късметът беше, че бързо го диагностицираха. Направи се генетичният тест и разбрахме, че има мускулна дистрофия. Това промени коренно живота ни. Това е диагноза, за която досега не бях чувала. Разбрахме, че няма лечение, а поддържаща терапия, която да закрепи това, което има към момента. Лутане, чудене. Много избори трябваше да направим в този период. Установихме, че за да има шанс да продължи, той трябва да е на крака, а за да е на крака, трябва да пие кортикостероиди. Правиш избор – дали да остане по-нисък, по-дребен, по-различен от останалите, или да си върви нормален на ръст, но на 15 години да е инвалид". 

От 4 години Митко приема лекарство по експериментална програма, което го държи на крака и му позволява да води нормален живот. 

С какво помага здравната ни система?  

"Това, което приемаше досега, не може да се изписва по Здравна каса, защото е кортикостероид. Експерименталното също не минава по българска здравна каса. В момента всяка седмица сме в Александровска болница за вливане на лекарство. На собствени разноски е това".

За трета поредна година семейството кандидатства за помощ от "Българската Коледа". Тя е свързана със закупуването на хормон на растежа. Сумата на месец е над 1200 лева и е непосилна за родителите на Митко:

"Лечението на детето с хормона на растежа го финансира "Българската Коледа". За една година е пораснал с 10 см, като се има предвид, че за две той беше пораснал с 1 см". 

Какво е за семействата, които трябва да се борят за живота на своите деца, кампанията "Българската Коледа" и как тя осъществява мечтите им: 

"Това е шанс за оцеляване".  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

публикувано на 10.04.25 в 12:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00

Бургас отличи медици за работата им с деца по повод Световния ден на здравето

В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник.  Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..

публикувано на 07.04.25 в 14:01

Отличават бургаски медици, работещи по общински програми за превенция на детското здраве

По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве.  Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината.  Деца от музикалните..

публикувано на 07.04.25 в 10:40