Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да се случи, природозащитната организация WWF не пести време, средства и усилия. Но има нужда и от твоята помощ. „Абонирай се за природата“ и помогни за опазването на нейното богатство, което е изложено на риск.
Основните заплахи пред редица животински видове у нас са свързани с увреждането на техните местообитания и негативните ефекти от променящия се климат.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори.
Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
„Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
За съжаление обаче, голяма част от крайречните гори са унищожени в миналото, за да освободят територии за пасища, обработваеми земи, жилищни зони. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания. През годините WWF и партньори залесиха 2000 декара крайречни гори по бреговете на Дунав и Марица – площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища. Всички засадени дръвчета са с местен произход и са характерни видове за крайречните гори: бяла върба, черна топола, полски ясен, черна елша, източен чинар, бряст и летен дъб.
Съществена заплаха за дивите животни са и климатичните промени.
Учените прогнозират, че в резултат от температурната промяна в близките години и десетилетия ще наблюдаваме все по-ясно изразено изместване на горските растителни зони, което ще повлияе на местообитанията на редица видове. Затова WWF и техните партньори от ЮЗДП работят за адаптиране на горите в югозападна България към новите климатични условия. Работата включва лесовъдски дейности с цел намаляване на риска от съхнене на изкуствените гори от бял и черен бор, и постепенната им замяна с местни широколистни видове. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост към промените в климата. Заедно с това се провежда и регулярен мониторинг на птици, насекоми и прилепи.
„Сред птиците обръщаме особено внимание на различните видове кълвачи. Техният мониторинг започва още напролет, когато са най-активни, пеят усилено, а и дърветата и храстите все още не са разлистени, което позволява да ги наблюдаваме най-лесно. Някои бръмбари са много чувствителни към средата, която обитават, и трябва да се изследват изключително прецизно, за да не бъде унищожено по грешка тяхното местообитание. Наблюдението на прилепите пък провеждаме нощем, като засичаме техните звуци със специална апаратура и софтуер“, обяснява Костадин Вълчев.
Експертите на WWF отдават голямо значение на теренните посещения. Те знаят, колко е важно да се запознаят с животинските видове, които обитават застрашените от климата гори, както и с техните специфични навици. Така ще са сигурни, че приложените мерки няма да променят местообитанията и да попречат на развитието на популациите им. За да бъдат резултатите от мониторинга достоверни, той трябва да се провежда няколко поредни години и да стъпи на богата база данни. На този етап той вече показва, че най-пъстро разнообразие от видове се среща в естествените стари гори.
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.
„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР Бургас.
Крайната цена на хляба ще бъде увеличена с 20%, ако той бъде обложен със същия процент данък добавена стойност. Това заяви председателят на Съюза на хлебопроизводителите Димитър Людиев по повод предложеното в проектобюджета за 2025 година отпадане на нулевата ставка на хляба и възстановяване на стандартното ДДС облагане. Ако 20..
На 12 декември православната църква чества Свети Спиридон - един от великите светители и чудотворци на IV век. Името му означава " Духовен дар". Роден е на остров Кипър, в град Аския, приблизително през 270 година, вероятно по времето на римския император Клавдий Втори Готски. При управлението на император Константин Велики и на наследника му Контанции..
Малко над 330 000 пенсионери ще получат Коледна добавка от 100 лв. през месец декември, реши правителството. Средствата ще се изплатят на хората, на които пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях за декември е до 526 лв. включително, колкото е официалната линия на бедност за 2024 г. За изплащането на празничните бонуси..
Този бюджет не е най-доброто, но е най-приемливото, смятат от бургаската структура на КТ "Подкрепа". Нейният регионален председател Иван Костадинов коментира, че е по-добре не толкова добър, отколкото никакъв бюджет. От синдиката смятат обаче, че е малко заложеното увеличение от 10% за заплати в бюджетната сфера. "Има някои институции, в които не..
Бургаски деца и техните родители ще изработват коледни играчки и празнични картички в подкрепа на 12-годишната Елза Дадурян. Инициативата е на „Лайънс Клуб – Виа Понтика”. Идеята е децата и техните родители от детските градини в Бургас заедно да изработват играчки и картички в името на определена кауза - болни деца и семейства с деца със спешна..
Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. с резултат 3,71, съобщават от Общината. Индексът предоставя обширен обзор на нивото на прозрачност на местните власти в 27-те общини областни центрове в България. Данните са от изнесените резултати на изследването на Асоциация „Прозрачност без граници“. Индексът на местната система за..
Бургаските общински съветници от ГЕРБ и „КОД – Български възход“ се обявиха против създаването на защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“. Те внесоха проектодекларации в деловодството и поискаха приемането им от общинския съвет. Предложението за обособяването на резерват е на „Грийнпийс“ – България. От екологичната..
Поради продължаващите строителни работи за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий“, от днес (11.12.2024 г.) до..
Отворени бяха ценовите оферти на фирмите, които искат да санират 19 от одобрените за саниране сгради в Бургас. Това се случи в присъствието на..
Въвежда се временна организация на движението при изграждащото се ново кръгово кръстовище на бул. „Никола Петков“ и бул. „Димитър Димов“, съобщават от..