Създаването на защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“ със сигурност би било от полза за местните хора. Ние не искаме да посегнем на поминъка им, напротив - увери Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" към "Грийнпийс" - България в интервю за БНР Бургас. Тя коментира темата, след като бургаските общински съветници от ГЕРБ и от "КОД - Български възход" внесоха декларации, в които поискаха общинският съвет да отхвърли създаването на резерват.
В Черно море има загуба на биоразнообразие. За по-миналата година инвазивните видове в него са 26, то е поддатливо и на различните климатични промени - водата му се затопля много бързо. Създаването на една защитена зона, в която природата ще има възможност да се самовъзстановява, ще доведе до това наистина да има повече живот в морето. Имайки запазено биоразнообразие в един достатъчно голям периметър от морето, това биоразнообразие ще се разпространи в зоните наоколо. Това е от полза и за рибарите. По-чистата вода е от полза и за хората като цяло, и за туристическия бранш.
Нека да се опитаме да видим резервата като една възможност за подобряване на състоянието на Черно море, което би било от полза и за местните общности, които разбираме, че в момента са притеснени. Просто има нужда да седнем заедно и да обсъдим нещата, призова Кремена Ватева.
От екологичната неправителствена организация планират първо да консултират проекта си с всички заинтересовани страни, включително местните общности, и да постигнат съгласие по него, включително за териториалния обхват на зоната, и едва след това да го внесат. Последната дума ще има Министерството на околната среда и водите, което определя и ограничителните режими във всяка защитена зона.
Създаването на един изцяло морски резерват няма нищо общо с крайбрежието – той е навътре в морето, колко навътре тепърва предстои да стане ясно, каза още Ватева.
Пред БНР Бургас тя анонсира и промяна в първоначално предложения обхват.
След първоначални срещи, които успях да проведа през лятото, имахме разговори и с учените от Института по океанология и беше променен пространственият обхват, за да бъдат взети под внимание интересите на местните хора. Към момента една голяма зона пред Приморско и Китен е изключена от пространствения обхват на това, което смятаме да внесем като предложение, но това не е окончателното предложение. То тепърва ще бъде разглеждано заедно със заинтересованите страни, каза Ватева.
Тя обясни и защо е избрана точно тази зона от научната общност като най-подходящата за първия изцяло морски резерват в българската акватория на Черно море:
Защото там, от една страна, има достатъчно запазено биоразнообразие. От друга страна, същата тази зона е подложена на много сериозен натиск и от човешки дейности, най-вече дънното тралене - незаконна и изключително вредна практика.
Интервюто с Кремена Ватева може да чуете в звуковия файл.
Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка. Тестът на..
Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..
В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..
Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си. На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев. С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..
Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..