Създаването на защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“ със сигурност би било от полза за местните хора. Ние не искаме да посегнем на поминъка им, напротив - увери Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" към "Грийнпийс" - България в интервю за БНР Бургас. Тя коментира темата, след като бургаските общински съветници от ГЕРБ и от "КОД - Български възход" внесоха декларации, в които поискаха общинският съвет да отхвърли създаването на резерват.
В Черно море има загуба на биоразнообразие. За по-миналата година инвазивните видове в него са 26, то е поддатливо и на различните климатични промени - водата му се затопля много бързо. Създаването на една защитена зона, в която природата ще има възможност да се самовъзстановява, ще доведе до това наистина да има повече живот в морето. Имайки запазено биоразнообразие в един достатъчно голям периметър от морето, това биоразнообразие ще се разпространи в зоните наоколо. Това е от полза и за рибарите. По-чистата вода е от полза и за хората като цяло, и за туристическия бранш.
Нека да се опитаме да видим резервата като една възможност за подобряване на състоянието на Черно море, което би било от полза и за местните общности, които разбираме, че в момента са притеснени. Просто има нужда да седнем заедно и да обсъдим нещата, призова Кремена Ватева.
От екологичната неправителствена организация планират първо да консултират проекта си с всички заинтересовани страни, включително местните общности, и да постигнат съгласие по него, включително за териториалния обхват на зоната, и едва след това да го внесат. Последната дума ще има Министерството на околната среда и водите, което определя и ограничителните режими във всяка защитена зона.
Създаването на един изцяло морски резерват няма нищо общо с крайбрежието – той е навътре в морето, колко навътре тепърва предстои да стане ясно, каза още Ватева.
Пред БНР Бургас тя анонсира и промяна в първоначално предложения обхват.
След първоначални срещи, които успях да проведа през лятото, имахме разговори и с учените от Института по океанология и беше променен пространственият обхват, за да бъдат взети под внимание интересите на местните хора. Към момента една голяма зона пред Приморско и Китен е изключена от пространствения обхват на това, което смятаме да внесем като предложение, но това не е окончателното предложение. То тепърва ще бъде разглеждано заедно със заинтересованите страни, каза Ватева.
Тя обясни и защо е избрана точно тази зона от научната общност като най-подходящата за първия изцяло морски резерват в българската акватория на Черно море:
Защото там, от една страна, има достатъчно запазено биоразнообразие. От друга страна, същата тази зона е подложена на много сериозен натиск и от човешки дейности, най-вече дънното тралене - незаконна и изключително вредна практика.
Интервюто с Кремена Ватева може да чуете в звуковия файл.
До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година. Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община Тунджа Станчо..
Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..
В над 10 села в ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна,..
СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..
В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост. Шествието премина по главната улица на града и по традиция завърши на централния площад „Хаджи Димитър“, където се състоя церемония по издигането..
Несебър отбеляза 24 май с концерт и тържествено награждаване на учители и културни дейци от цялата община. Събитието се състоя на пл. „Жулиета Шишманова“ пред Артиум център, а множество жители и гости на града присъстваха на празника в чест на създателите на българската писменост – светите братя Кирил и Медотий. Малко преди да бъдат наградени..
Най-мащабното и пъстро шествие изпълни централните улици на Бургас, за да чества 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Рекордните 17 000 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци шестваха празнично по ул. „Александровска“, „Богориди“ и терасата в Морската..
Журналистът Асен Григоров е починал. Това съобщи БТА, цитирайки негови близки. Григоров има богат опит като телевизионен журналист. Водил е предаването..
Рекорден брой 2 410 абитуриенти изпраща Бургас на днешния празник на българската просвета и култура и на славянската книжовност. 17 хиляди ученици,..
В Сливен празникът на Българската просвета, култура и славянската писменост ще бъде отбелязан с шествие, концерти на звездите Миро, Вениамин и ансамбъл..