Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава последна в ЕС по материално благосъстояние и БВП

Автор:
Снимка: ec.europa.eu/eurostat

И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени във вторник.

По този показал нашата страна заема последното място заедно с Унгария, където фактическото индивидуално потребление през 2023 г. беше също едва 70% от средноевропейското ниво.

AIC включва всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени от домакинствата директно, от правителството или от нестопански организации. Индикаторът AIC е измерител на материалното благосъстояние на домакинствата, като данните на Евростат се основават на преразгледания паритет на покупателната способност (PPS), както и на последните данни за БВП за глава от населението на всяка страна члена на ЕС.

През миналата година 9 страни членки са имали равнище на "фактическото индивидуално потребление", което е било над средното за Съюза, а при останалите 18 то е било в и под средноевропейското ниво.

"Фактическо индивидуално потребление" (AIC) в страните членки на ЕС през 2023 г.


Най-високи равнища на AIC на глава от населението са регистрирани в Люксембург (с 36% над средното за ЕС), следван от Нидерландия и Германия (с по 19% над средноевропейското ниво).

В 18 страни членки действителното потребление на глава от населението през 2023 г. е било по-ниско от средноевропейското, като по този показател България и Унгария заемат предпоследната позиция по отношение на възможностите за потребление, които са били 70% от осредните за ЕС, следвани от Латвия (с потребление, което е с 26% под средното в ЕС).

В същото време България заема незавидната последна позиция в класацията на Евростат за БВП на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Трябва да се има предвид, че индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС.

Този показател нашата страна е с 36% под средноевропейското ниво, като и тук Люксембург оглавява класацията за 2023 г. със 137% над средното за ЕС ниво, следван от Ирландия (с 113% над средното ниво) и Нидерландия (с 33% над средното ниво).

В другия край на диапазона с най-нисък БВП на глава от населението, освен България, са Гърция (с 31% под средното за съюза ниво) и Латвия (с 30% под средното ниво).

Класация в ЕС по индивидуално потребление (AIC) и БВП (GDP) на глава от населението за 2023 г.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна процедура за увеличаване площта на резерват „Пясъчната лилия“ на Каваци

Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол.  Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..

публикувано на 31.01.25 в 13:16

73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят

Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..

публикувано на 30.01.25 в 18:00

"Лукойл" търси цена от около 2 млрд. долара за българските си активи

Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков.  Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата.  Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..

публикувано на 30.01.25 в 17:45

Туристическият бранш обсъжда проблемите с министър Боршош

Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош.  Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..

публикувано на 30.01.25 в 11:30

Котел – дестинация с потенциал за развитие на различни видове туризъм

Туристи от България и от страни от Европейския съюз посещават Котел и региона. Дестинацията привлича вниманието с богатата си история, възрожденската си архитектура и красивата планинска околност. Усилията ни са насочени в развитие на културен, образователен и фестивален туризъм, съобщи кметът на община Котел – Коста Каранашев:..

публикувано на 30.01.25 в 08:30

Да купи ли държавата "Лукойл"-темата отново на дневен ред в парламента

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви в кулоарите на парламента, че следващата седмица отново ще предложи в дневния ред да бъде включено предложението им за одържавяване на "Лукойл" – на рафинерията, свързаната инфраструктурна мрежа и бензиностанциите. "Каква е целта? Целта е България да си върне владението над стратегически..

публикувано на 29.01.25 в 11:35
Теменужка Петкова

До 14 февруари МФ ще бъде готово с проект за държавен бюджет

"До 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен нов проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и проектите на закони за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване". Това съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова по време на заседанието на Съвета за съвместно управление, цитирана от..

публикувано на 28.01.25 в 14:20