Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек първи влезе в дома, такава ще е годината. На Игнажден имен ден празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.
Свети Игнатий Богоносец е живял през първи век след Христа. Става еп ископ на една от най-значимите и влиятелни църковни общини в ранната история на християнството Антиохия.
Отец Дилян Цветков от столичния храм "Св. пророк Илия” в кв. "Княжево" обясни, че названието му "Богоносец" е свързано със събитие описано в едно от евангелията:
"Когато Спасителят взима едно дете, за да покаже на Апостолите, че трябва да бъдат смирени дете се смята, че Свети Игнатий е бил този младенец".
(Евангелие от Матея глава 19)
Когато Свети Игнатий нарича себе си "Богоносец", той има предвид, че живее и носи в сърцето си Христос като начин на живот, като светоглед и упование.
"Той бива взет в плен, тъй като устоял в това да не се поклони на идолите на римските богове", разказа отец Делян.
Свети Игнатий е известен с писмата до християните, които той пише през времето на неговото пътуване към Рим, където умира мъченически заради вярата си.
"Говори за тялото, за емоциите, за волята".
В петте дни от Игнажден до Рождество Христово, църквата приканва християните да усилят своята подготовка за празника чрез пост и молитва, чрез взаимно общение в църквата и изчистване на душата чрез изповедта.
"Много често сме като църковната камбана – бием, звъним, говорим за празника, но когато дойде празникът ние оставаме извън църквата, сами. А църквата ни говори, че трябва да се съберем вътре, където е Евхаристията, където е причастието, където е Христос, за да бъдем заедно и за да се зарадваме на неговото изкупително дело, което е не за Него, а за нас".
Свети Игнатий е роден в град Антиохия, Сирия. Името му е латинско (съответства на Огнян), но според запазени сведения той е с източно потекло. Смята се дори, че е юдеин, тъй като на младини общувал с някои апостоли - Петър, Йоан и Павел, който вероятно го е кръстил.
Свети Игнатий бил епископ на църквата в Антиохия в продължение на 40 години. Усърдно проповядвал Божието слово и довел мнозина до познаване на Христос и вяра в Него като Господ и Спасител.
В записа на мъченичеството му се казва, че Игнатий бил "апостолски мъж във всичко" и "грижливо управлявал църквата в Антиохия", като я превел през гоненията на император Домициан. Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият епископ на Антиохия след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на богослужебните песни от два хора (антифонно), което после било прието и от другите църкви.
Осъден на смърт при император Траян, свети Игнатий бил изпратен за изпълнение на наказанието в Рим. По пътя написал послания до християните в малоазийските градове Ефес, Магнезия, Тралес, Филаделфия и Смирна, както и в Рим, а също и до Поликарп, епископ на Смирна. Свети Игнатий умрял мъченически през 107 г. в Рим, разкъсан от зверове в цирка.
Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно законността на сечта бе внесено от общинския съветник Иван Иванов, а темата се превърна в основна по време на заседанието, предизвиквайки много въпроси и отговори. На спонтанен протест граждани се..
Днес до 17 часа движението на превозни средства по прохода Вратник /Елена-Сливен-Ямбол/, при км. 115, е ограничено за отстраняване на ВИК авария. Обходният маршрут до посочения час е по общински път село Гавраилово-Сливен и обратно. Трафикът се регулира от "Пътна полиция". Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.
Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ. Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването. На заседанието ще присъстват протестиращите лекари..
Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен. Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и на..
Във връзка с отстраняване на авария на магистрален водопровод днес са възможни аномалии и спиране на водоподаването в няколко населени места в Бургаска област. Това съобщи ВиК - Бургас. Ще бъдат засегнати общините Сунгурларе, Карнобат, Айтос, Камено и бургаския квартал Ветрен, които са водоснабдени от деривация „Камчия-юг“. Водопадаването ще бъде..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки. Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за..
Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото..